Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – objawy, domowe sposoby

16 18 20

Zapalenie pęcherza moczowego jest jedną z najczęstszych postaci zakażenia układu moczowego u ciężarnych. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę będąc w ciąży? Czy istnieją domowe sposoby, za pomocą których można poradzić sobie z tym schorzeniem?

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży należy do tzw. powikłanych zakażeń układu moczowego. Występujące podczas ciąży zmniejszone napięcie mięśniówki pęcherza moczowego i moczowodów oraz ucisk powiększonej macicy na moczowody utrudnia odpływ moczu, który jest bardzo dobrą pożywką dla drobnoustrojów. Dodatkowo sąsiadujące ze sobą ujście pochwy, cewki moczowej i odbytnicy sprawiają, że ryzyko pojawienia się zapalenia jest wielokrotnie wyższe u kobiet niż u mężczyzn.

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – objawy

Zapalenie pęcherza moczowego nie występuje u ciężarnych częściej niż u kobiet nie będących w ciąży, jednak ciąża zwykle jest przyczyną opóźnionego rozpoznania stanu zapalnego. Dzieje się tak, ponieważ dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza moczowego są często podobne do dolegliwości występujących w prawidłowej ciąży. Do objawów zapalenia pęcherza moczowego należą:

 

 • częstomocz,
 • naglące parcie,
 • dyskomfort w nadbrzuszu,
 • nykturia (oddawanie moczu w nocy),
 • mimowolne oddawanie moczu.

 

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – domowe sposoby

Obecnie brak jest dowodów na skuteczność domowych sposobów w walce z zapaleniem pęcherza moczowego. W wielu publikacjach można spotkać się z zastosowaniem preparatów żurawiny (w formie soku, tabletek bądź kapsułek). Jednak o ile badania in vitro wykazały, że żurawina zawiera substancję hamującą przyleganie uropatogennych bakterii do ścian pęcherza, to większość wykonanych później badań klinicznych charakteryzowała się błędami metodologicznymi. W związku z tym nie można na ich podstawie wyciągnąć jednoznacznych wniosków, co do skuteczności działania żurawiny w zapaleniu pęcherza moczowego. Również wykonany kilka lat temu przegląd literaturowy 24. badań dotyczących zastosowania preparatów na bazie żurawiny nie wykazał ewidentnej skuteczności tych produktów.

Pozostaje więc postępowanie zachowawcze, które obejmuje:

 

 • wywołanie obfitej diurezy, poprzez przyjmowanie dużej ilości płynów,
 • częste i regularne całkowite opróżnianie pęcherza moczowego (w tym tzw. mikcje wyprzedzające, czyli oddawanie moczu bez odczuwania parcia),
 • oddawanie moczu bezpośrednio przed snem,
 • przestrzeganie higieny intymnej,
 • profilaktyka i leczenie zaparć,
 • unikanie kąpieli bąbelkowych oraz kąpieli w niekontrolowanych zbiornikach wodnych.

Kobiety będące w ciąży powinny zwrócić szczególną uwagę na objawy towarzyszące zapaleniu pęcherza moczowego ze względu na występujące podobieństwo w stosunku do objawów występujących w przebiegu prawidłowej ciąży. Niestety nie można poradzić sobie z tym schorzeniem domowymi sposobami, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń profilaktycznych oraz regularne kontrole urologiczne.

 

Literatura:

 1. Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, Pod redakcją: prof. dr hab. med. Walerii Hryniewicz i dr hab. med. Michała Holeckiego, Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2015
 2. Interna Szczeklika : Podręcznik chorób wewnętrznych 2013, pod redakcją Piotra Gajewskiego, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, s. 1521-1531.
 3. Jepson RG, Williams G, Craig JC., Cranberries for preventing urinary tract infections, Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 10.
 4. Katarzyna Kiliś-Pstrusińska, Zakażenia układu moczowego, PRAKTYKA LEKARSKA, Zeszyty specjalistyczne, nr72(9/2012)
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – objawy, domowe sposoby - 3.0/5. Oddano 1 głosy.
Autor artykułu: