Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – objawy, domowe sposoby
Zapalenie pęcherza moczowego jest jedną z najczęstszych postaci zakażenia układu moczowego u ciężarnych. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę będąc w ciąży? Czy istnieją domowe sposoby, za pomocą których można poradzić sobie z tym schorzeniem?
Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży
Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży należy do tzw. powikłanych zakażeń układu moczowego. Występujące podczas ciąży zmniejszone napięcie mięśniówki pęcherza moczowego i moczowodów oraz ucisk powiększonej macicy na moczowody utrudnia odpływ moczu, który jest bardzo dobrą pożywką dla drobnoustrojów. Dodatkowo sąsiadujące ze sobą ujście pochwy, cewki moczowej i odbytnicy sprawiają, że ryzyko pojawienia się zapalenia jest wielokrotnie wyższe u kobiet niż u mężczyzn.
Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – objawy
Zapalenie pęcherza moczowego nie występuje u ciężarnych częściej niż u kobiet nie będących w ciąży, jednak ciąża zwykle jest przyczyną opóźnionego rozpoznania stanu zapalnego. Dzieje się tak, ponieważ dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza moczowego są często podobne do dolegliwości występujących w prawidłowej ciąży. Do objawów zapalenia pęcherza moczowego należą:
- częstomocz,
- naglące parcie,
- dyskomfort w nadbrzuszu,
- nykturia (oddawanie moczu w nocy),
- mimowolne oddawanie moczu.
Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – domowe sposoby
Obecnie brak jest dowodów na skuteczność domowych sposobów w walce z zapaleniem pęcherza moczowego. W wielu publikacjach można spotkać się z zastosowaniem preparatów żurawiny (w formie soku, tabletek bądź kapsułek). Jednak o ile badania in vitro wykazały, że żurawina zawiera substancję hamującą przyleganie uropatogennych bakterii do ścian pęcherza, to większość wykonanych później badań klinicznych charakteryzowała się błędami metodologicznymi. W związku z tym nie można na ich podstawie wyciągnąć jednoznacznych wniosków, co do skuteczności działania żurawiny w zapaleniu pęcherza moczowego. Również wykonany kilka lat temu przegląd literaturowy 24. badań dotyczących zastosowania preparatów na bazie żurawiny nie wykazał ewidentnej skuteczności tych produktów.
Pozostaje więc postępowanie zachowawcze, które obejmuje:
- wywołanie obfitej diurezy, poprzez przyjmowanie dużej ilości płynów,
- częste i regularne całkowite opróżnianie pęcherza moczowego (w tym tzw. mikcje wyprzedzające, czyli oddawanie moczu bez odczuwania parcia),
- oddawanie moczu bezpośrednio przed snem,
- przestrzeganie higieny intymnej,
- profilaktyka i leczenie zaparć,
- unikanie kąpieli bąbelkowych oraz kąpieli w niekontrolowanych zbiornikach wodnych.
Kobiety będące w ciąży powinny zwrócić szczególną uwagę na objawy towarzyszące zapaleniu pęcherza moczowego ze względu na występujące podobieństwo w stosunku do objawów występujących w przebiegu prawidłowej ciąży. Niestety nie można poradzić sobie z tym schorzeniem domowymi sposobami, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń profilaktycznych oraz regularne kontrole urologiczne.
Literatura:
- Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, Pod redakcją: prof. dr hab. med. Walerii Hryniewicz i dr hab. med. Michała Holeckiego, Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2015
- Interna Szczeklika : Podręcznik chorób wewnętrznych 2013, pod redakcją Piotra Gajewskiego, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, s. 1521-1531.
- Jepson RG, Williams G, Craig JC., Cranberries for preventing urinary tract infections, Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 10.
- Katarzyna Kiliś-Pstrusińska, Zakażenia układu moczowego, PRAKTYKA LEKARSKA, Zeszyty specjalistyczne, nr72(9/2012)