W odniesieniu do trybu życia oraz codziennego wysiłku, dieta sportowca ma kluczowe znaczenie zarówno dla zdrowia, jak i dla efektywności treningów. Zbilansowana dieta dla sportowca, która dostarcza odpowiednią dawkę węglowodanów, białek, tłuszczy, witamin oraz minerałów stanowi podstawę do wytworzenia energii niezbędnej dla podejmowania wysiłku fizycznego. Prawidłowe i efektywne żywienie sportowców powinno opierać się na ustaleniu odpowiedniej dawki poszczególnych składników w odniesieniu do rodzaju i intensywności treningów, wieku oraz płci. Niezbędne są sporządzane przez dietetyka przepisy dla sportowców, pozwalające przygotowywać potrawy o wartości kalorycznej i kompozycji makroskładników odpowiednich dla potrzeb danej osoby, dzięki którym budowanie wymarzonej sylwetki przebiegnie zdrowo, smacznie i przyniesie długotrwałe efekty.
Dieta biegacza – jadłospis i suplementy
Odpowiednio skomponowany jadłospis osoby, której integralną częścią życia jest bieganie, stanowi podstawę rozwijania umiejętności biegowych. Bieganie jest sportem wytrzymałościowym, dlatego w przypadku tej dyscypliny szczególnie ważnym jest uzupełnianie zużytych podczas treningu zasobów glikogenu mięśniowego oraz wątrobowego. Co zatem powinien jeść biegacz?
Dieta na masę mięśniową – wysokobiałkowa czy tłuszczowa. Przykładowa dieta na masę
Dieta paleo w żywieniu sportowców – wady i zalety
Dieta paleo nazywana też często dietą naszych przodków. To koncepcja żywieniowa, o której ostatnio mówi i pisze się dość wiele. Mimo wielu zwolenników omawiany sposób odżywiania budzi często dużo kontrowersji. W niniejszym artykule postaram się przedstawić zalety, a także wady korzystania z diety paleolitycznej.
Odchudzanie bez utraty mięśni u osób aktywnych – czy jest możliwe?
Wydawać by się mogło, iż do pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie należy jedynie ograniczyć spożycie kalorii jak i zadbać o dodatkową aktywność fizyczną. W niniejszym opracowaniu postaram się opisać jak zminimalizować straty masy mięśniowej w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej.
Żywienie sportowców – wpływ indeksu glikemicznego na wydolność tlenową
W sporcie wytrzymałościowym przeważa energetyka tlenowa, a głównym substratem dla pracujących mięśni jest glikogen mięśniowy i wątrobowy. W związku z tym, rola węglowodanów jest niepodważalna. Natomiast wpływ indeksu glikemicznego posiłków na ewentualną poprawę wydolności nadal nie jest potwierdzony.
Dieta bezglutenowa dla sportowców
Dieta bezglutenowa w sporcie – produkty, zasady i założenia
Żywienie sportowców – zdrowo i różnorodnie
Niezależnie od tego, czy odżywianie dla sportowca-profesjonalisty lub dieta dla sportowca-amatora, ma wspomagać odchudzanie czy przeciwnie – przepisy na poszczególne posiłki powinny opierać się o różnorodne produkty. Dzięki temu zdrowe odżywianie, będące podstawą żywienia sportowców nie będzie monotonne, a osobom początkującym łatwiej będzie utrzymać dietę.
Warto zatem korzystać ze sprawdzonych i odpowiednio dopasowanych do potrzeb danej osoby przepisów dla sportowców oraz porad specjalistów – również tych, jakie zgromadziliśmy w poniższych artykułach.
Co zjeść po treningu? Wykorzystaj swoje okno anaboliczne!
Wykorzystaj najefektywniej swoje okno anaboliczne.
Najlepsza dieta na masę. Rozbuduj swoje mięśnie!
Chcesz zbudować swoją sylwetkę i przybrać na masie mięśniowej. Oprócz treningu nie zapominaj o odpowiedniej diecie!
Trening a dieta - co i kiedy jeść?
Jedyną słuszną drogą do zgubienia zbędnych kilogramów i wyrzeźbienia upragnionej sylwetki jest aktywność fizyczna połączona z odpowiednią, zbilansowaną dietą. Ale co i kiedy powinniśmy spożywać?
Jak powinna wyglądać dieta dla sportowca?
Umiejętnie skomponowana dieta sportowca dostarcza do organizmu optymalną dawkę kalorii w zależności do pożądanych efektów:
- diety odchudzające – przepisy dla sportowców przygotowywane są w taki sposób, aby posiłki dostarczały mniej kalorii niż wskazuje zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby,
- diety na utrzymanie masy – dostarczają liczbę kalorii równą zapotrzebowaniu,
- diety przyrost masy – dostarczają więcej kalorii niż wskazuje zapotrzebowanie.
Dla optymalnego spożytkowania składników, w jakie bogata jest dieta dla sportowca, powinno zachować się ich odpowiednie proporcje. Racjonalne żywienie sportowców powinno się opierać o:
- węglowodany – 60% dziennej podaży energii,
- białka – 15%,
- tłuszcze – 25%.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !