Diety dla sportowców

W odniesieniu do trybu życia oraz codziennego wysiłku, dieta sportowca ma kluczowe znaczenie zarówno dla zdrowia, jak i dla efektywności treningów. Zbilansowana dieta dla sportowca, która dostarcza odpowiednią dawkę węglowodanów, białek, tłuszczy, witamin oraz minerałów stanowi podstawę do wytworzenia energii niezbędnej dla podejmowania wysiłku fizycznego. Prawidłowe i efektywne żywienie sportowców powinno opierać się na ustaleniu odpowiedniej dawki poszczególnych składników w odniesieniu do rodzaju i intensywności treningów, wieku oraz płci. Niezbędne są sporządzane przez dietetyka przepisy dla sportowców, pozwalające przygotowywać potrawy o wartości kalorycznej i kompozycji makroskładników odpowiednich dla potrzeb danej osoby, dzięki którym budowanie wymarzonej sylwetki przebiegnie zdrowo, smacznie i przyniesie długotrwałe efekty.

Dieta biegacza – jadłospis i suplementy

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Odpowiednio skomponowany jadłospis osoby, której integralną częścią życia jest bieganie, stanowi podstawę rozwijania umiejętności biegowych. Bieganie jest sportem wytrzymałościowym, dlatego w przypadku tej dyscypliny szczególnie ważnym jest uzupełnianie zużytych podczas treningu zasobów glikogenu mięśniowego oraz wątrobowego. Co zatem powinien jeść biegacz?

Dieta paleo w żywieniu sportowców – wady i zalety

Marcin Grzelak ponad miesiąc temu

Dieta paleo nazywana też często dietą naszych przodków. To koncepcja żywieniowa, o której ostatnio mówi i pisze się dość wiele. Mimo wielu zwolenników omawiany sposób odżywiania budzi często dużo kontrowersji. W niniejszym artykule postaram się przedstawić zalety, a także wady korzystania z diety paleolitycznej.

Odchudzanie bez utraty mięśni u osób aktywnych – czy jest możliwe?

Marcin Grzelak ponad miesiąc temu

Wydawać by się mogło, iż do pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie należy jedynie ograniczyć spożycie kalorii jak i zadbać o dodatkową aktywność fizyczną. W niniejszym opracowaniu postaram się opisać jak zminimalizować straty masy mięśniowej w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej.

Żywienie sportowców – wpływ indeksu glikemicznego na wydolność tlenową

Dominika Jurkowska ponad miesiąc temu

W sporcie wytrzymałościowym przeważa energetyka tlenowa, a głównym substratem dla pracujących mięśni jest glikogen mięśniowy i wątrobowy. W związku z tym, rola węglowodanów jest niepodważalna. Natomiast wpływ indeksu glikemicznego posiłków na ewentualną poprawę wydolności nadal nie jest potwierdzony.

Dieta bezglutenowa dla sportowców

Zofia Mikoś ponad miesiąc temu

Dieta bezglutenowa w sporcie – produkty, zasady i założenia

Żywienie sportowców – zdrowo i różnorodnie

Niezależnie od tego, czy odżywianie dla sportowca-profesjonalisty lub dieta dla sportowca-amatora, ma wspomagać odchudzanie czy przeciwnie – przepisy na poszczególne posiłki powinny opierać się o różnorodne produkty. Dzięki temu zdrowe odżywianie, będące podstawą żywienia sportowców nie będzie monotonne, a osobom początkującym łatwiej będzie utrzymać dietę.

 

Warto zatem korzystać ze sprawdzonych i odpowiednio dopasowanych do potrzeb danej osoby przepisów dla sportowców oraz porad specjalistów – również tych, jakie zgromadziliśmy w poniższych artykułach.

Co zjeść po treningu? Wykorzystaj swoje okno anaboliczne!

Zofia Mikoś ponad miesiąc temu

Wykorzystaj najefektywniej swoje okno anaboliczne.

Najlepsza dieta na masę. Rozbuduj swoje mięśnie!

Damian Adamiak ponad miesiąc temu

Chcesz zbudować swoją sylwetkę i przybrać na masie mięśniowej. Oprócz treningu nie zapominaj o odpowiedniej diecie!

Trening a dieta - co i kiedy jeść?

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Jedyną słuszną drogą do zgubienia zbędnych kilogramów i wyrzeźbienia upragnionej sylwetki jest aktywność fizyczna połączona z odpowiednią, zbilansowaną dietą. Ale co i kiedy powinniśmy spożywać?

Jak powinna wyglądać dieta dla sportowca?

 

Umiejętnie skomponowana dieta sportowca dostarcza do organizmu optymalną dawkę kalorii w zależności do pożądanych efektów:

 

  • diety odchudzające – przepisy dla sportowców przygotowywane są w taki sposób, aby posiłki dostarczały mniej kalorii niż wskazuje zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby,
  • diety na utrzymanie masy – dostarczają liczbę kalorii równą zapotrzebowaniu,
  • diety przyrost masy – dostarczają więcej kalorii niż wskazuje zapotrzebowanie.

 

Dla optymalnego spożytkowania składników, w jakie bogata jest dieta dla sportowca, powinno zachować się ich odpowiednie proporcje. Racjonalne żywienie sportowców powinno się opierać o:

 

  • węglowodany – 60% dziennej podaży energii,
  • białka – 15%,
  • tłuszcze – 25%.