Skrzyp polny – właściwości lecznicze. Skrzyp polny do picia
Skrzyp polny doceniany jest od dawna za swoje właściwości lecznicze. W ostatnich czasach diametralnie wzrasta liczba schorzeń, nie tylko cywilizacyjnych, które wpływają znacząco na pogorszenie jakości życia ludzi na całym świecie, a także prowadzą do śmierci. Ceny farmaceutyków z roku na rok rosną, a same preparaty wpływają niekiedy na organizm równie toksycznie. Właśnie z tego powodu rośnie popularność fitoterapii. Jedną z roślin niezwykle docenianych z leczniczego punktu widzenia jest właśnie skrzyp polny, jednak cechuje się on o wiele szerszymi właściwościami. Przeczytaj artykuł i poznaj je wszystkie!
Skrzyp polny
Skrzyp polny, z łaciny Equisetum arvense, zawiera w swym składzie wiele substancji aktywnych odpowiedzialnych za jego właściwości lecznicze. Wśród nich wymienić można m.in. flawonoidy, saponiny, sterole, alkaloidy, a nawet związki fenolowe. Roślina ta wywodzi się z rejonów arktycznych, a także umiarkowanych na półkuli północnej, zwłaszcza w Europie. W Polsce można znaleźć ją dziko rosnącą m.in. na wilgotnych łąkach, polach, kartofliskach, przydrożach, nasypach czy skarpach. Właśnie w wyniku tak powszechnego występowania często uważana jest za chwast. Najbardziej pożądane jest ziele. Jego fitoterapeutyczne działanie odnotowano już w czasach medycyny antropozoficznej. Okazuje się, że jest to środek niewywołujący zaburzeń czynności nerek czy wątroby. Dodatkowo nie wykryto istotnych skutków ubocznych, z wyjątkiem rzadkich bóli głowy czy obfitej diurezy. Ważne jest, by nie stosować go w przypadku obrzęków pochodzenia sercowego czy nerkowego.
Skrzyp polny – właściwości lecznicze
Obecne w skrzypie polnym składniki odpowiadają m.in. za jego działanie lekko moczopędne, pożądane przy schorzeniach bakteryjnych oraz zapalnych układu moczowego. Roślina ta wspomaga jednocześnie usuwanie wraz z moczem jonów chlorkowych oraz zapobiega jego krystalizacji, zatem jest świetnym preparatem dla osób cierpiących na kamice nerkowe. Dodatkowo odnotowano jej skuteczność w leczeniu obrzęków, zarówno pourazowych, jak i statycznych. Miejscowe zastosowanie skutkuje eliminacją ran, nawet tych trudno gojących się.
Co więcej, okazuje się, że skrzyp polny znacznie zmniejsza ciśnienie skurczowe krwi, a zatem może być stosowany w terapii nadciśnienia tętniczego, które dotyka coraz większe grono ludzi. Oczywiście jest to dość silny przeciwutleniacz. Ponadto ziele skrzypu cechuje się funkcją przeciwkrwotoczną i w niewielkim stopniu krwiotwórczą. Potwierdzono jego działanie przeciwzapalne w eliminacji chorób zapalnych, takich jak np. zapalenie stawów.
Badana jest także jego aktywność wpływająca na ulepszenie regeneracji kości poprzez wywoływanie indukcyjnych efektów na ludzkie osteoblasty. Wydaje się zatem dobrym środkiem zapobiegającym wystąpieniu osteoporozy. Ze względu na obecność krzemionki bierze on udział w usprawnianiu przemiany materii, a także korzystnie oddziałuje na naczynia krwionośne i wiele innych narządów wewnętrznych.
Charakteryzuje się również działaniem kosmetycznym, gdyż polepsza kondycję skóry, paznokci i włosów. Ostatnie doniesienia wskazują na jego potencjalne działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe, przedłuża również sen. Skuteczny może być w niwelowaniu krwawienia z nosa czy płuc, a także w przypadku nadmiernej potliwości stóp. Działa tak, że nadmiar potu nie wydostaje się na powierzchnię skóry, a zostaje wydalony wraz z moczem.
Skrzyp polny do picia
Skrzyp polny przygotowany jako napar o wiele łatwiej się wchłania w przewodzie pokarmowym. Spowodowane jest to rozpuszczeniem obecnej w nim krzemionki. Herbatka przygotowana z tego ziela idealnie nadaje się na problem z obfitymi miesiączkami.
Składniki:
- 2 łyżeczki suszonego ziela skrzypu,
- wrząca woda.
Sposób przygotowania: ziele zalać wrzątkiem w filiżance i zaparzać przez około 15 minut pod przykryciem. Po tym czasie całość odcedzić. Napar taki spożywać 3 razy dziennie.
Zastosowanie ten odwar znajduje także przy krwawieniach z żylaków odbytu czy owrzodzeń okrężnicy, a także wrzodów żołądka i dwunastnicy. Kuracja taka zapewni również lśniące włosy i mocne, nierozdwajające się paznokcie, a co więcej – opóźni procesy starzenia.
Podsumowując, skrzyp polny jest rośliną wartą zastosowania nie tylko w celach kosmetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Nieoceniony okazuje się przy schorzeniach układu moczowego, eliminuje problem nadmiernej potliwości. Jego właściwości są drogocenne, a zastosowanie niezwykle szerokie.
Literatura:
- Bessa Pereira C., Gomes P. S. i in., Equisetum arvense hydromethanolic extracts in bone tissue regeneration: in vitro osteoblastic modulation and antibacterial activity, Cell Prolif, 2012,
- Carneiro D. M., Freire R. C. i in., Randomized, Double-Blind Clinical Trial to Assess the Acute Diuretic Effect of Equisetum arvense (Field Horsetail) in Healthy Volunteers, Evid Based Complement Alternat Med, 2014,
- Crescenti A., Piggros F. i in., Antiurolithiasic effect of a plant mixture of Herniaria glabra, Agropyron repens, Equisetum arvense and Sambucus nigra (Herbensurina®) in the prevention of experimentally induced nephrolithiasis in rats, Arch Esp Urol, 2015,
- Grundermann C., Lengen K. i in., Equisetum arvense (common horsetail) modulates the function of inflammatory immunocompetent cells, BMC Complement Altern Med, 2014,
- Lamer-Zarawska E. i in., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007 Warszawa.