Morszczyn – właściwości, tabletki, do picia. Morszczyn na odchudzanie
Morszczyn pęcherzykowaty to glon mający zastosowanie nie tylko w procesie odchudzania. Zobacz, co kryje w sobie i jakie ma właściwości.
Rośliny kryją w sobie wiele cennych substancji czynnych, które działają pozytywnie na organizm. Mogą pomóc przy pierwszych dolegliwościach lub wspomóc terapię właściwą.
Morszczyn
Morszczyn pęcherzykowaty Fucus vesiculosus jest glonem należącym do brunatnic Phaeophyta. Występuje głównie w Morzu Północnym i w Oceanie Atlantyckim, ale można go również spotkać w Bałtyku, do głębokości 10 m. Surowcem wykorzystywanym w fitoterapii jest wysuszona plecha.
Na rynku morszczyn możemy spotkać pod różną postacią m.in. w kapsułkach i jako zioło do zaparzania. Zawiera wiele składników pozytywnie działających na nasz organizm, ale również takie, które mogą zaszkodzić. Przyjrzyjmy się, co zawiera w sobie morszczyn i w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie [1].
Morszczyn – właściwości
Opisywany glon ma kilka właściwości, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasz organizm. Nie powiązano wszystkich działań z konkretną substancją czynną. Przede wszystkim jest znany jako źródło jodu. Jego średnia zawartość wynosi 0,03–0,1% i zależna jest od zasolenia wody, w której żył. Ze względu na ten składnik stosowany jest w endokrynologii, głównie w niedoczynności tarczycy spowodowanej niedoborem jodu. Wpływa na pobudzenie wydzielania hormonów tarczycy i przemiany materii. Może zapobiec powstawaniu wola. Jednak ilość zawarta w roślinie jest zmienna, a przy leczeniu chorób tarczycy dawki muszą być znane i precyzyjne. Należy zasięgnąć rady specjalisty przed zastosowaniem preparatu z morszczynu.
Inną substancją zawartą w glonie jest kwas alginowy, który występujący średnio w ilości 12–19%. Poprzez pęcznienie w przewodzie pokarmowym wywołuje łagodny efekt przeczyszczający. Dodatkowo może zmniejszać apetyt.
Morszczyn brunatny zawiera także mannitol 5–12% oraz polisacharydy, takie jak laminaryna czy fukoidyna. Ta ostatnia może występować nawet w ilości 7%. Ma ona silne działanie antyagregacyjne (przeciwdziałające zakrzepom) i hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi). Szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które już stosują leki o podobnym lub przeciwnym działaniu. Przed rozpoczęciem kuracji preparatami z morszczynu powinny skonsultować się z lekarzem.
Niektóre badania wskazują, że substancje zawarte w morszczynie mogą działać przeciwwirusowo m.in. na wirusa opryszczki, cytomegalii oraz HIV.
Niektóre złożone preparaty z kompleksem oligosacharydów z wodorostów mogą korzystnie wpłynąć na zmniejszenie wykwitów trądzikowych.
Preparaty z morszczynu poprawiają glikemię i insulinemię poposiłkową. Dzieje się tak dzięki hamowaniu aktywności α-glukozydazy. Rozkład skrobi ulega zmniejszeniu, a tym samym obniża się ilość wchłanianych węglowodanów.
Posiada on również działanie antyoksydacyjne. Należy jednak zaznaczyć, że wraz z przetwarzaniem technologicznym właściwość ta ulega zmniejszeniu. Dodatkowo może zawierać pewną ilości potasu, magnezu, manganu. Wykazano, że substancje zawarte w morszczynie zwiększają smak umami.
Morszczyn pozytywnie działa na nasz organizm. Jednak kobiety w ciąży i karmiące oraz dzieci nie powinny go stosować ze względu na możliwość zanieczyszczenia surowca metalami – arsen, kadm, ołów, zmienną ilości jodu, a także działanie antyagregacyjne [1,2,3,4].
Morszczyn na odchudzanie
Badania wykazują, że preparaty z morszczynem mogą wspomóc odchudzanie. Związane jest to z jego właściwością pęcznienia w przewodzie pokarmowym, co wpływa na zmniejszenie apetytu oraz omówionym wcześniej działaniem poprawiającym kontrolę glikemii. Może również regulować lipolizę w adipocytach. Zmniejsza wychwyt cząsteczek glukozy przez komórki tłuszczowe, obniżając tym samym akumulację lipidów.
Należy jednak pamiętać, że w głównej mierze to zmiana stylu życia – nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna – wpływają w największym stopniu na redukcję masy ciała. Suplementy mogą być stosowane jako dodatek do kuracji [2,3,4].
Morszczyn – tabletki
Wygodną postacią stosowania morszczynu są tabletki lub kapsułki. Należy pamiętać, że każda obróbka technologiczna zmniejsza ilość wielu substancji np. antyoksydantów. Wybierając produkt należy zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Nie powinno się kupować z nieznanych źródeł, gdyż wówczas preparat zamiast pomóc może zaszkodzić.
Morszczyn do picia
Alternatywą dla tabletek jest suszona plecha, czasami mielona. Postać ta ma więcej polifenoli niż tabletki. Średnio zaparza się 2–3 łyżeczki surowca na szklankę wody przez 10 minut i pije kilka razy dziennie. Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu należy zapoznać się z sposobem dawkowania zalecanym przez producenta.
Morszczyn wykazuje wiele pozytywnych zastosowań. Jego działanie nie jest wybiórcze i nie może być stosowane przez wszystkich poprzez np. działanie antyagregacyjne i dużą zawartość jodu. Należy pamiętać, że preparaty tego typu mogą tylko wspomóc, a nie zastąpić właściwe leczenie farmakologiczne lub żywieniowe. Zawsze przed wprowadzeniem tego typu preparatów należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Literatura:
- Lamer-Zarawska E.: Farmakgnozja. s. 44-45 [w:] E.Lamer-Zarawska i wsp. Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Balina K., Romagnoli F. I Blumberga D.: Chemical composition and potential use of Fucus vesiculosus from Gulf of Riga, Energy Procedia, 2016, 95, 43-49.
- Haskell-Ramsay C., Jackson P., Dodd F. I wsp.: Acute Post-Prandial Cognitive Effects of Brown Seaweed Extract in Humans, Nutrients, 2018, 10, 1-14.
- Diaz-Rubio M., Jimenez J. i Saura-Calixto F.: Dietary fiber and antioxidant capacity in Fucus vesiculosus products, International Journal of Food Sciences and Nutrition 2009, 60, 23-34.