Lek przeciwbólowy przedłuża życie

16 18 20

Naukowcy z Teksasu podczas swoich badań odkryli nowe zastosowanie popularnego leku przeciwzapalnego. W warunkach laboratoryjnych zaobserwowano, że podawanie ibuprofenu drożdżom, nicieniom i muszkom owocówkom, znacznie przedłużało ich długość życia.

Lek przedłużający życie

Dawki ibuprofenu aplikowane organizmom odpowiadały standardowej dawce, jaką przyjmuje człowiek w przypadku odczuwania bólu stawów lub głowy. Wyniki badań były zaskakujące. Okazało się, że ibuprofen przedłużył życie drożdży o 17%, a nicieni i muszek o 10%.

Dlaczego tak się stało? Naukowcy starają się odpowiedzieć na to pytanie. Możliwe, że jest to związane z podeszłym wiekiem, w którym wiele chorób ma związek ze stanem zapalnym, a niwelowanie jego wpływu na organizm, może spowalniać proces starzenia.

Drugą możliwością jest zmniejszenie przez ibuprofen poziomu tryptofanu w komórkach o około 15–20%. Ubytek ważnego aminokwasu może prowadzić do powstania stresu komórkowego, który będzie zwiększał ich żywotność. Wcześniej zostało udowodnione, że działanie słabych, niekorzystnych warunków na organizm, może działać stymulująco.

Jednak nie należy eksperymentować na własną rękę z lekami. Badania muszą zostać powtórzone, a ewentualne efekty dogłębnie zbadane.

 

ponad miesiąc temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone