Candida Support – działanie, dawkowanie i skutki uboczne suplementu

W dobie obecnych czasów, gdzie do czynienia mamy z szerokim rozpowszechnieniem suplementów diety, pojawia się problem ich doboru. Jak już często wspominałam rynek tych preparatów pozostawia wiele do życzenia, zarówno co do ich deklarowanego składu, jak i bezpieczeństwa. Niestety większość z nas sugeruje się głównie reklamą i stosuje farmaceutyki mające być lekarstwem na wszystko, niestety często okazuje się być to błędem. Niedawno pojawił się nowy specyfik – Candida Support. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest i jakie niesie ze sobą konsekwencje!

Candida Support

Candida Support jest nowym preparatem na rynku farmaceutycznym. Według producentów suplement ten stanowi unikalną formułę umożliwiającą usunięcie nadmiaru grzybów Candida Albicans. Szczep ten cechuje się jednokomórkową budową i występuje naturalnie w środowisku układu pokarmowego człowieka. Ich prawidłowa ilość niezbędna jest do utrzymania fizjologicznego środowiska, jednak w przypadku zwiększonej ilości powstają nieprzyjemne konsekwencje. Wówczas rozwijają się schorzenia nie tylko obejmujące układ trawienny, ale również moczowy czy nawet nerwowy! Kandydoza – a więc choroba wywołana zwiększoną obecnością owych grzybów, staje się coraz powszechniejsza i dotyka coraz młodsze osoby. Niestety większość z nas nie znając owej przypadłości, lekceważy objawy i równocześnie pozwala na rozwój choroby i coraz poważniejszych powikłań. Sprzyja jej bez wątpienia również spadek odporności, a także obecny styl życia, pełen stresu oraz wpływ otaczającego nas, niezwykle zanieczyszczonego środowiska. Nie bez znaczenia okazuje się być dieta bogata w żywność przetworzoną, której na rynku pojawia się coraz więcej, a także cukry dodawane do większości produktów oraz dań. 

Candida Support – skład

Skład produktu ma na celu wspieranie flory jelitowej, jak również likwidację nadmiernej ilości szczepów Candida Albicans. Z łatwością odnaleźć można suplement specjalnie przygotowany z myślą o osobach o specjalnych nawykach żywieniowych, np. wegan czy tych cierpiących na celiakię. Wśród składników odnaleźć można m.in.:

  • magnez,
  • kwas kaprylowy,
  • czosnek,
  • czarny orzech,
  • korę Pau D’Arco,
  • olej z awokado.

Oczywiście poza tymi surowcami obecne są często inne składniki stanowiące wypełniacze, czy wspomagające działanie specyfiku. Są to m.in. celuloza, żelatyna, wyciąg z liścia oliwki, koci pazur, bylica piołun czy stearynian magnezu lub krzemionka

Candida Support – działanie

Jak wspomniałam wcześniej specyfik ten ma za zadanie uwolnienie organizmu od nadwyżki szczepów Candida Albicans. W efekcie zapobiega to rozwojowi schorzenia – kandydozy, a także niweluje jej objawy. Rozrost owego szczepu dotyka nie tylko układ pokarmowy, a więc w głównej mierze jelita, ale również narządy wewnętrzne, a nawet skórę. Wśród głównych objawów kandydozy wymienia się:

  • niestrawność,
  • biegunki lub zaparcia,
  • wzdęcia i gazy,
  • alergie pokarmowe,
  • zapalenie dróg moczowych i pieczenie przy oddawaniu moczu, a także poliuria (częste oddawanie moczu),
  • wypadanie włosów,
  • łuszczycę,
  • nieprzyjemny zapach z ust, a także ciała,
  • suchość skóry,
  • nadmierną potliwość i pobudliwość,
  • wahania nastrojów,
  • niecierpliwość,
  • trudności w koncentracji i zapamiętywaniu,
  • ospałość,
  • wyczerpanie odczuwane nawet tuż po przebudzeniu,
  • chłodne stopy i dłonie.

Candida Support – dawkowanie

Dawkowanie zależne jest od preparatu, dlatego należy dokładnie przeczytać ulotkę suplementu przed spożyciem. Najczęściej należy przyjąć ok. 2 kapsułki dziennie, najlepiej podczas posiłków lub bezpośrednio po nich. Oczywiście pamiętać należy o tym, że farmaceutyk ten stanowi uzupełnienie prawidłowej diety, a także leczenia zaleconego przez specjalistę w tym zakresie. Dodatkowo niezalecane jest zwiększanie dawki ustanowionej do spożycia, gdyż może to wiązać się z niekorzystnymi skutkami ubocznymi. Uwagę należy zwracać również na skład, ze względu na dodatki, które mogą stanowić niebezpieczeństwo np. dla osób uczulonych na niektóre składniki diety czy być nieodpowiednie w przypadku wegan czy wegetarian.  

Candida Support – skutki uboczne

Zgodnie z zapewnieniami producentów preparatu zażywanie go zgodnie z zaleceniami lekarza czy tymi obecnymi na etykiecie suplementu nie powinien on wywoływać żadnych skutków ubocznych. W przypadku spożycia nadmiernych ilości mogą pojawić się objawy takie jak: 

  • swędzenie skóry,
  • bóle głowy,
  • osłabienie,
  • podwyższona temperatura ciała.

Z całą pewnością ostrożność powinny zachować kobiety ciężarne, a także karmiące piersią. W takim przypadku stosowanie farmaceutyku należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Candida Support – cena, gdzie kupić

Preparaty Candida Support są dostępne w każdej aptece oraz w internecie. Wybierając specyfiki u farmaceuty możemy być pewniejsi o jego skład i bezpieczeństwo stosowania w porównaniu do niewiadomych producentów i placówek oferujących się w internecie. Dodatkowo można przypuszczać, iż w tym miejscu są prawidłowo przechowywane przez co nie tracą swych właściwości leczniczych, co może być różne od praktyk stosowanych przez niewykształconych w tym zakresie ludzi. Ceny są zbliżone i wynoszą ok. 65 złotych za opakowanie 90 kapsułek, czy 110 zł w większym, obejmującym 180 pastylek. Niestety koszt takiego preparatu jest dość wysoki, zatem należy zastanowić się dokładnie nad sensem jego zakupu. 

 

Podsumowując Candida Support jest preparatem wspomagającym leczenie oraz eliminację objawów kandydozy, a więc schorzenia powstałego na skutek nadmiernego namnożenia szczepów Candida Albicans. Symptomy przypadłości znacznie pogarszają jakość życia chorych, a w konsekwencji nieleczenia doprowadzić mogą do poważnych konsekwencji obejmujących nie tylko układ pokarmowy, ale również oddechowy czy nerwowy. Według opinii farmaceutyk ten jest skuteczny, jednak nie pomaga każdemu. Pamiętać należy, iż stanowić on powinien uzupełnienie zdrowej diety oraz leczenia specjalistycznego. 

Literatura:

  1. Ghiaci M., Aghaei H., Soleimanian S., Sedaghat M. E.: „Enzyme immobilization: Part 1. Modified bentonite as a new and efficient support for immobilization of Candida rugosa lipase.”, Applied Clay Science, 2009, 43/289-295.
  2. Signoretto C., Burlacchini G., Faccioni F., et al.: “Support for the role of Candida spp. in extensive caries lesions of children.”, New Microbiologica, 2009, 32, 101-107.
  3. Uwamahoro N., Qu Y., Jelicic B., et al.: “The Functions of Mediator in Candida albicans Support a Role in Shaping Species-Specific Gene Expression.”, PLOS Genetics, 2012, 5.
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Paulina Chrzan , Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.
Dodaj do ulubionych