Diety dla kobiet w ciąży

Dieta w ciąży stanowi istotny czynnik wpływający zarówno na prawidłowy rozwój dziecka, jak i na zdrowie oraz samopoczucie przyszłej mamy. Zbilansowane posiłki, które dostarczają do organizmu witamin, składników mineralnych, aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych, które pozwolą ciężarnej zapewnić dziecku to, czego potrzebuje już od pierwszych dni, kiedy to rozpoczyna się proces programowania metabolicznego. Wiele kobiet zastanawia się co jeść w ciąży, żeby prawidłowo dbać o zdrowie i jednocześnie nie przytyć, a także czego nie jeść w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku. Dieta ciężarnej, w której dominują zdrowe i wartościowe produkty, bogate w składniki niezbędne podczas ciąży, to podstawa racjonalnego żywienia. Warto także pamiętać, że odchudzanie w ciąży to nienajlepszy pomysł, którego skutki mogłyby zaburzyć rozwój dziecka.

Dieta matki karmiącej – jadłospis i przepisy

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Prawidłowe żywienie w okresie niemowlęcym wywiera bardzo duży wpływ na kondycję oraz rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Eksperci podkreślają, że celem, do którego należy dążyć w żywieniu niemowląt, powinno być karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Pokarm kobiecy, który wytwarzany jest w wystarczających ilościach przez zdrową i dobrze odżywioną matkę, zaspokaja całkowicie zapotrzebowanie dziecka na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jednocześnie zapewnia prawidłowy rozwój w pierwszym okresie jego życia [1].

Odchudzanie w ciąży. Jak nie przytyć w ciąży?

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Jakiś czas temu odchudzanie w ciąży stało się bardzo popularne ze względu na obowiązującą modę na szczupłą figurę. Wiele kobiet ciężarnych jest skorych do olbrzymich wyrzeczeń. Zdrowa i zbilansowana dieta w ciąży jest jak najbardziej wskazana, natomiast odchudzanie się może negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój dziecka oraz zdrowie przyszłej mamy. Czy odchudzanie w ciąży jest wskazane?

Dieta po porodzie. Co jeść po porodzie?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

W okresie ciąży i porodu zwiększa się zapotrzebowanie kobiety na energię oraz składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Odpowiednie odżywianie w tym czasie wpływa korzystnie również na zdrowie przyszłej matki. Zarówno ciąża, jak i poród są dla kobiety dużym wysiłkiem, dlatego warto zadbać o prawidłową dietę także po porodzie. Dzięki temu organizm będzie mógł się szybciej zregenerować i wrócić do formy sprzed ciąży.

Dieta cukrzycowa w ciąży – co jeść. Jadłospis

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Cukrzyca ciążowa jest jedną z jednostek chorobowych występujących w ciąży, których nieodpowiednie leczenie przyczynia się do szeregu konsekwencji zdrowotnych nie tylko dla matki, ale i dla płodu. Kluczowym elementem w leczeniu ciężarnej jest indywidualnie zbilansowana dieta oraz odpowiednia aktywność fizyczna, które wpływają na wyrównanie glikemii we krwi ciężarnej i zapobiegają powikłaniom zdrowotnym.

Czego nie można jeść w ciąży? Zioła zakazane w ciąży

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Okres ciąży to czas niezwykły…czas, w którym w organizmie kobiety rozwija się mały człowiek. Jednakże jest to również czas, kiedy kobieta powinna szczególnie zadbać o swoje zdrowie, bowiem już w życiu płodowym ma swój początek proces programowania metabolicznego, a dieta przyszłej mamy odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka teraz i w przyszłości.

Najlepsza dieta po ciąży – krok po kroku

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Dieta po ciąży powinna być tak samo skrupulatnie planowana i pilnowana jak w czasie i przed ciążą. Chcąc szybko wrócić do poprzedniej formy trzymaj się tych kilku prostu zasad.

Odchudzanie po ciąży, czyli jak pozbyć się niechcianego brzuszka

Justyna Gawrońska ponad miesiąc temu

Jesteś młodą mamą i wciąż borykasz się z nieestetycznym brzuchem, jaki pozostał po okresie ciąży? Jest na to sposób! Możesz szybko powrócić do swojej dawnej sylwetki stosując się do kilku prostych zasad.

Pregoreksja, czyli odchudzanie w ciąży – objawy i skutki anoreksji ciążowej!

Justyna Piekara ponad miesiąc temu

Coraz więcej kobiet odchudza się w czasie ciąży! Konsekwencje takiego postępowania są bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się w ich łonie dziecka.

Cukrzyca ciążowa a Wigilia - czego unikać, a na co można sobie pozwolić?

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Wigilia kojarzy nam się z wielką ucztą, pysznym jedzeniem, na które każdy z nas czeka cały rok. Ale co zrobić, gdy musisz uważać na to, co jesz?

Czego nie jeść w ciąży?

Istnieje szeroka grupa produktów, których spożycie powinno się ograniczyć lub całkiem je wyeliminować z diety ciężarnej. Czego nie można jeść w ciąży? Niewskazane jest spożywanie m.in. surowego i niedopieczonego mięsa, surowych jaj, niektórych ryb, wątróbki, żywności wysoko przetworzonej.

 

Więcej informacji na temat diety w ciąży - zaleceń co jeść, a czego nie jeść w ciąży znajdziesz także w poniższych artykułach.

Czego absolutnie unikać w czasie ciąży?

Ewa Ludwiczak ponad miesiąc temu

Ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, otyłości i alergii u dziecka, w dużej mierze zależy od diety matki w czasie trwania ciąży. Zobacz, czego należy unikać w tym szczególnym okresie.

Co jeść w czasie ciąży?

Ewa Ludwiczak ponad miesiąc temu

Aby organizm dziecka rozwijał się prawidłowo musisz dostarczać mu odpowiednią dawkę wartościowego budulca. Dieta przyszłej mamy musi być zatem różnorodna i bogata w składniki odżywcze.

Podstawy diety kobiet w ciąży

Ewa Ludwiczak ponad miesiąc temu

Ciąża to bardzo wyjątkowy okres dla kobiety i osób z jej otoczenia. W czasie 9 miesięcy jej ciało staje się jedynym schronieniem, źródłem tlenu i pożywienia dla rozwijającego się dziecka. Jest to czas wspaniały, ale i mocno stresujący, w którym każda kobieta stara się, by nic nie zaburzyło prawidłowego przebiegu ciąży.

Dieta kobiet w ciąży

Kozak Natalia ponad miesiąc temu

Powszechnie uważa się, że kobiety w stanie błogosławionym mogą jeść, kiedy chcą i co chcą. Ciąża nie oznacza jednak możliwości objadania się wszystkim, na co przyjdzie ochota.

Co powinno znaleźć się w diecie podczas ciąży?

 

Odpowiednia dieta w ciąży powinna zawierać przede wszystkim produkty, dostarczające ciężarnej składników, na które zapotrzebowanie w tym okresie rośnie - m.in. białko, żelazo, kwasy omega-3, wapń, witamina B2. Zatem, co jeść w ciąży, aby zapewnić odpowiednią podaż poszczególnych składników? W diecie ciężarnej warto uwzględnić:

 

  • chude mięso, drób, ryby, jaja,
  • pełnoziarniste pieczywo oraz makarony, płatki owsiane i jęczmienne, gruboziarniste kasze,
  • mleko i jego przetwory,
  • warzywa i owoce.

 

Dieta ciężarnej bazująca na tych produktach, spożywanych w odpowiednich proporcjach przyczynia się do prawidłowego rozwoju dziecka oraz sprawi, że zarówno odchudzanie w ciąży, jak i odchudzanie po ciąży nie będzie potrzebne.

 

Należy pamiętać, że diety odchudzające są niewskazane podczas ciąży. Kobietom ciężarnym, które potrzebują specjalistycznej porady zaleca się udanie do dietetyka.