Podgrzybek – rodzaje, jak przyrządzić, ile gotować. Przepis na podgrzybki

🕣 3 min czytania

Grzyby jadalne – zarówno uprawne, jak i dziko rosnące, to smaczny i pożywny dodatek do wielu rodzaju potraw. Polska jest jednym z największych eksporterów grzybów w Europie i na Świecie, a jednym z ulubionych grzybów lokalnych jest z pewnością podgrzybek. Pyszny gatunek z rodziny borowikowatych ceniony jest za specyficzny smak, aromat i – o ile rosnący w zadbanym środowisku – bezpieczeństwo spożycia. 

Podgrzybek

Podgrzybek należy do rodziny grzybów borowikowatych i doceniany jest za mięsistą konsystencję oraz wyraźny smak i aromat. Ma gładki kapelusz o ciemnobrązowym lub brunatnym zabarwieniu, a jego trzon osiąga do około 10 cm wysokości. Występuje najczęściej na północnej półkuli Ziemi, współżyjąc z drzewami lasów iglastych i mieszanych. Szacuje się, że pojawiły się na planecie Ziemi około 42 do 54 milionów lat temu. Przez człowieka doceniany jest za walory smakowe – jędrność, smak i aromat.

 

Podgrzybek – rodzaje

Cała rodzina grzybów borowikowatych jest bardzo obszerna. Rodzaj podgrzybek również zawiera wiele gatunków. Wśród występujących w Polsce wymienia się m.in. podgrzybek brunatny, czerwonawy, obciętozarodnikowy, złotawy czy zajęczek. Inne regiony świata również mają swoje charakterystyczne grzyby z rodzaju podgrzybków. Spożywany w niewielkich porcjach podgrzybek uznawany jest za bezpieczny, jednak warto pamiętać, że rodzaje porastające tereny o bardzo wysokim zanieczyszczeniu środowiska mogą nie nadawać się do spożycia. Podgrzybki pochodzące z niektórych regionów śląska czy małopolski mogą wykazywać się niższą jakością, aniżeli na przykład grzyby z wielkopolski czy pomorza. 

 

Jak przyrządzić podgrzybki?

Grzyby ze względu na bogaty smak i aromat powszechnie wykorzystywane są w praktykach kulinarnych. Najczęściej na ich bazie przygotowuje się zupy i sosy, jednak równie popularną metodą przygotowania i przedłużenia przydatności do spożycia jest marynowanie. Podgrzybki przed przyrządzeniem w jakiejkolwiek formie powinny zostać dokładnie wyselekcjonowane i oczyszczone. Podgrzybki i inne grzyby odgrywają istotną rolę w tradycyjnej kuchni polskiej.

 

Ile gotować podgrzybki?

Grzyby, aby były bezpieczne w spożyciu, należy dokładnie umyć i ugotować. W grzybach kumulują się związki chemiczne, które po zjedzeniu w postaci surowej mogą wywołać zatrucie. Gotowanie ma na celu ograniczenie toksycznego wpływu niektórych z tych związków. Gotowanie świeżych podgrzybków powinno trwać około 30 minut – dla lepszego efektu w trakcie gotowania można wymienić wodę na czystą.

 

Przepis na podgrzybki

Przepis na podgrzybki marynowane:
Składniki:

  • 2 kg świeżych, umytych i oczyszczonych podgrzybków;
  • około 900 ml wody;
  • 15 g cukru;
  • 250 ml octu;
  • 5 g soli;
  • 2 liście laurowe;
  • 3 ziarna ziela angielskiego;
  • 200 g cebuli;
  • 4 ziarna pieprzu.

Sposób przygotowania:

Podgrzybki należy gotować przez około 30 minut, wymieniając w trakcie wodę na czystą. Po ugotowaniu należy je odcedzić i pokroić na równe kawałki, a następnie umieścić w 0,5 litrowych, czystych i wygotowanych słoikach – należy je wypełnić grzybami do około 3/4 objętości. Następnie należy przygotować zalewę – ugotować wodę i wymieszać ze składnikami zalewy, gotować około 5 minut. Zalewę następnie należy chwilę ostudzić i wykorzystać do zatopienia grzybów w słoikach – nie należy ich zalewać „do pełna”, tak aby móc je zamieszać bez rozlewania na zewnątrz, czyli około 4 cm od szczytu. Wypełnione i szczelnie zamknięte słoje należy pasteryzować w dużym garnku ze ścierką na dnie przez około godzinę. Woda powinna sięgać około 3/4 wysokości słoików. Pasteryzację należy powtórzyć po około 24 godzinach, cały czas kontrolując szczelność zamknięcia każdego słoja.

 

Polskie lasy obfitują w przepyszne grzyby, które doceniane są ze względu na walory zarówno smakowe, jak i odżywcze. Odgrywają one istotną rolę dietetyczną i ekonomiczną w krajach z długą i głęboką tradycją grzybiarstwa, takich jak właśnie Polska. Jędrna konsystencja, intensywny aromat, a także zawartość niezbędnych aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, składników mineralnych oraz związków aktywnych biologicznie stanowią o wartości lokalnych grzybów – w tym podgrzybków. Z pewnością warto je od czasu do czasu włączyć do diety osób dorosłych. Należy również pamiętać o dbaniu o czystość w lasach i o pouczaniu osób, które je zanieczyszczają, ponieważ kultywacja tradycji grzybiarstwa wyróżnia naszą gospodarkę na tle świata, obok takich potęg jak Chiny.

 

Literatura:

  1. Kojta A.K., Falandysz J.: Metallic elements (Ca, Hg, Fe, K, Mg, Mn, Na, Zn) in the fruiting bodies of Boletus badius. Food Chem. 2016 Jun 1;200:206-14.
  2. Mleczek M., Siwulski M., i wsp.: Content of selected elements in Boletus badius fruiting bodies growing in extremely polluted wastes. J Environ Sci Health A Tox Hazard Subst Environ Eng. 2015;50(7):767-75.
  3. Proskura N., Podlasińska J., Skopicz-Radkiewicz L.: Chemical composition and bioaccumulation ability of Boletus badius (Fr.) Fr. collected in western Poland. Chemosphere. 2017 Feb;168:106-111.
  4. Dentinger B.T., Ammirati J.F., i wsp.: Molecular phylogenetics of porcini mushrooms (Boletus section Boletus). Mol Phylogenet Evol. 2010 Dec;57(3):1276-92.
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Jakub Wiącek , Dyplomowany dietetyk, neurobiolog i trener personalny.
Dodaj do ulubionych