Kosmetyczne właściwości soku z cytryny. Sok z cytryny na blizny, trądzik, zmarszczki
Aktualizacja: 2 października, 2020
Od lat w medycynie ludowej stosowane były kosmetyki pochodzenia naturalnego, które niekiedy bywały o wiele skuteczniejsze od tych chemicznych. Jednym z takich produktów jest sok z cytryny, który oprócz znakomitych korzyści zdrowotnych wywiera także pozytywne efekty kosmetyczne w szerokim zakresie. Działa zarówno na blizny, jak i przebarwienia czy zmarszczki. Przeczytaj artykuł i poznaj jego zbawienne właściwości!
Sok z cytryny na blizny
Sok z cytryny to produkt doskonały w walce z bliznami nie tylko tymi powstałymi w wyniku urazu, ale również po trądziku czy rozstępach. Dzieje się tak ze względu na obecność w jego składzie związku o nazwie α-hydroksykwas pojawiający się pod symbolem AHA. Jego zadaniem jest usuwanie martwego naskórka oraz odżywienie skóry. Co więcej usprawnia on jej regenerację. Dodatkowo wywiera działanie rozjaśniające, właśnie dlatego wszelkie blizny stają się o wiele mniej widoczne.
W tym celu należy wycisnąć sok z cytryny i posmarować nim bliznę. Pozostawić tak całość na ok. 10 minut (aż sok całkowicie wyschnie), po czym zmyć miejsce letnią wodą, a następnie posmarować kremem nawilżającym (skóra może być wysuszona). Kurację taką najlepiej stosować ok. 2 razy w ciągu dnia przez okres kilku tygodni. Pamiętać należy, że w przypadku uczucia pieczenia niezwłocznie należy przemyć owe miejsce i zmyć całkowicie sok. Ponadto cytryna skutkuje zwiększoną podatnością na słońce w miejscu zastosowania, dlatego w przypadku ekspozycji na promienie słoneczne warto zaopatrzyć się w krem z filtrem słonecznym.
Sok z cytryny na trądzik
W wielu badaniach odnotowano związek między cerą trądzikową a stosowaniem soku z cytryny. Jego działanie rozjaśniające sprawia, że równie często stosowany bywa do niwelowania przebarwień oraz blizn powstałych w efekcie trądziku. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne, stąd jego skuteczność w problemach właśnie trądzikowych. Cechuje go również aktywność wysuszająca krostki, dlatego należy uważać by nadmiernie nie przesuszyć skóry. Poza tym cytryna oczyszcza skórę, jak również zmiękcza nieco jej strukturę. Idealnie przyda się do walki z piegami. W tych celach najlepiej wykorzystać peeling cytrynowy. By go przygotować najlepiej zmieszać sok z cytryny z cukrem. Można to zrobić na 2 sposoby:
- Cukier wysypać na dłoń i skropić go sokiem z cytryny,
- Plaster cytryny posypać cukrem.
Tak przygotowanym peelingiem przecierać należy skórę twarzy. Po zabiegu twarz najlepiej przemyć ciepłą wodą. Poza tym przygotować można także maskę. Potrzebne do tego będzie:
- 2 łyżeczki miodu,
- 3 łyżeczki mleka,
- łyżeczka soku z cytryny.
Całość należy wymieszać i nałożyć maseczkę. Po 30 minutach należy wymyć dokładnie twarz. Taką kurację stosować można co 2–3 dni.
Sok z cytryny na zmarszczki
Sok z cytryny oprócz ww. właściwości okazuje się być niezwykle korzystny w walce z oznakami starzenia, jakimi są zmarszczki. Jego stosowanie wyraźnie je wygładza i równocześnie otwiera pory. Można go wcierać tuż przed snem w skórę twarzy i szyję, jednak zachować należy ostrożność by nie dostał się do oczu. Oczywiście po wszystkim twarz trzeba oczyścić ciepłą lub letnią wodą i zastosować krem nawilżający (sok wysusza skórę). Przygotować można również dobrze maskę, którą przetrzymuje się ok. 30 minut. W tym celu najlepiej wymieszać ok. łyżkę miodu z kroplą olejku migdałowego oraz kilkoma kroplami soku z cytryny. Powstałą mieszankę nałożyć na skórę twarzy, dekoltu oraz szyi.
Sok z cytryny na przebarwienia
Wraz z wiekiem na skórze pojawiają się liczne przebarwienia. W ich niwelowaniu pomocny będzie również sok z cytryny! Przy jego stosowaniu warto unikać ekspozycji na słońce, gdyż skutkować może pojawieniem się ich większej ilości i nadmiernego wysuszenia naskórka. Najlepiej w tym celu zadziała mieszanka cytryny i … ziemniaka! Rozjaśniają one wszelkie znamiona. Wystarczy startego ziemniaka zmieszać z sokiem cytryny w proporcji 1:1 i nałożyć na problematyczne miejsca. Po 30 minutach dokładnie spłukać maskę. Zadziała ona także na wszelkie przebarwienia obecne na łokciach czy kolanach.
Sok z cytryny na włosy
Sok z cytryny wykazuje świetne właściwości nie tylko na problemy w obrębie twarzy, ale zbawiennie działa także na włosy! Idealnie poprawia ich stan i nadaje blasku. Jego aktywność jest podobna do octu jabłkowego, delikatnie ściągającą i oczyszczającą. Dodatkowo reguluje pH włosów jak i skóry i równocześnie poprawia kondycję cebulek włosowych. Jego zastosowanie zapobiega nadmiernemu puszeniu się włosów jak również umożliwia pozbycie się nadmiaru komercyjnych środków oraz pozostałości po kosmetykach z kosmków.. W tym celu najlepiej zastosować płukankę wykonaną z:
- ¼ szklanki soku z cytryny,
- szklanki ciepłej wody.
Mieszankę taką należy pozostawić na głowie przez ok. 5 minut, a następnie dokładnie spłukać. W przypadku suchych włosów można również dodać ok. łyżeczkę oliwy z oliwek. Poza tym bardzo dobrze nadaje się do niwelowania problemu łupieżu. Tutaj trzeba zastosować mieszankę łyżki soku z cytryny oraz 2 łyżek oliwy z oliwek i wmasować ją w skórę głowy. Po co najmniej godzinie zmyć z włosów. Dla lepszego efektu można zawinąć głowę w ręcznik, by lepiej utrzymać ciepło.
Sok z cytryny na twarz
Sok z cytryny ma wiele dodatkowych zastosowań. Zalicza się do nich m.in. niwelowanie widocznych porów. W tym celu najlepiej zastosować maskę, do której potrzebujemy:
- 2 łyżki soku z cytryny,
- łyżkę soku ze startego ogórka,
- białko jajka,
- łyżeczkę pieprzu.
Przygotowanie jest niezwykle proste, wystarczy wymieszać wszystkie składniki, nanieść na skórę twarzy i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Po tym czasie opłukać twarz ciepłą wodą.
Podsumowując sok z cytryny działa zbawiennie na kondycję naszej skóry skutkując niwelowaniem blizn, przebarwień czy problemów trądzikowych. Równie pozytywne efekty wywiera na skórę całego ciała czy też włosy przywracając ich blask i lekkość, a nawet eliminując łupież. Kuracje takie nie skutkują efektami ubocznymi. Należy jedynie uważać na nadmierną ekspozycję słoneczną i stosować filtry słoneczne oraz kremy nawilżające by nadmierne nie wysuszyć skóry. Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych naturalnych i domowych kosmetyków, które warte są włączenia do rutynowej pielęgnacji ciała.
Literatura:
- Gonul M., Gul U., Cakmak SK., Kilic S.: “Unconventional medicine in dermatology outpatients in Turkey.”, International Journal of Dermatology, 2009, 48, 6.
- Goździalska A., Jaśkiewicz J.: “Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia.”, Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne, Kraków, 2012.
- Możdżeń K., Barabasz-Krasny B., Szymacha K., Oliwa J.: „Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych.”, Pol J Cosmetol., 2016, 19(4)/372-379.