Botwinka. Właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie i przepisy
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Można przyrządzić ją na wiele sposobów, ale najbardziej popularna jest zupa-botwinka, która często gości na naszych stołach. Lubiana jest nie tylko przez swój smak, ale również cenne składniki odżywcze, które uzupełniają braki powstałe podczas zimy.
Botwinka
Botwinka to młode liście i korzenie buraka ćwikłowego. Niektórzy przez cały rok czekają, aż pojawi się ich ulubiony przysmak pełen witamin i minerałów. Botwinką często nazywana jest także zupa, która powstaje na bazie młodych liści buraka ćwikłowego i podawana jest ze śmietaną i koperkiem.
Młode listki botwinki wyrastające z buraka są dość drobne. Kiedyś wykorzystywane głównie do sporządzania zup, natomiast teraz młode listki buraków często są blanszowane jak szpinak i dodawane do sałatek i wielu potraw.
Botwinka – właściwości
Botwinka wykazuje bardzo niską wartość energetyczną, jedynie 20 kcal/100 g. Zatem polecana jest osobom, które dbają o sylwetkę. Ponadto zawiera spore ilości żelaza, dlatego też wspomaga procesy krwiotwórcze i zapobiega anemii. Zawartość licznych przeciwutleniaczy nie tylko chroni przed wieloma chorobami, w tym nowotworowymi i układu krążenia, ale skutecznie zwalcza wolne rodniki, których skutki działania mogą być bardzo negatywne dla zdrowia. Zestaw witamin, jakie zawiera botwinka łagodzi stany napięcia, pomaga zwalczać stres oraz wspomaga koncentrację.
Co ciekawe, udowodniono dobroczynny wpływ botwinki na pracę wątroby, wykazuje właściwości odtruwające i odkwaszające organizm. Natomiast zawartość włókna pokarmowego usprawnia pracę jelit i korzystnie wpływa na trawienie oraz poziom cholesterolu we krwi. Nie tylko pozytywnie działa na układ pokarmowy, ale także cerę likwidując wszelkie niedoskonałości.
Botwinka – wartości odżywcze
Botwinka to bardzo cenne źródło witamin. Znajdziemy w niej witaminę C (unikaj jej strat podczas przyrządzania posiłków), witaminy z grupy B oraz ważny w prawidłowym rozwoju układu nerwowego kwas foliowy. Ponadto zawiera mnóstwo składników mineralnych, w tym bardzo ważne żelazo, magnez, sód, mangan oraz fluor. Poza tym, zawarta w botwince siarka bardzo korzystnie wpływa na wygląd cery. Jest produktem o niskiej zawartości kalorii. Najwięcej pożytecznych składników znajdziemy w surowej formie warzyw.
Botwinka – zastosowanie
Botwinka najczęściej kojarzona jest z zupą, która powstaje na bazie młodych listków buraka ćwikłowego. Ale obecnie ten stereotyp jest przełamywany. Botwinkę można jeść na surowo w formie sałatek, dodatku do dań głównych czy w formie chłodników. Idealnie pasuje do serów czy różnego rodzaju tart. Botwinkę można nie tylko jeść, ale i pić, robiąc z niej soki czy pożywne koktajle.
Botwinka – przepisy
Składniki:
- marchewka
- pietruszka
- seler
- botwinka (liście z buraczkami)
- śmietana
- sól
- pieprz
Przygotowanie: z umytej i wcześniej obranej marchewki, pietruszki i selera należy ugotować wywar warzywny. Następnie wyciągnąć warzywa i wrzucić pokrojoną botwinkę (liście wraz z buraczkami). Aby kolor był bardziej intensywny, można zetrzeć połowę buraka i dodać do wywaru. Gotować przez kilkanaście minut, a następnie odstawić z ognia. Zupę zabielić śmietaną i doprawić do smaku solą i pieprzem. Można dodać posiekany koperek i podawać z ugotowanym jajkiem.
Składniki:
- imbir
- mała papryczka chili
- ząbek czosnku
- 2 łyżki oleju kokosowego
- botwinka z buraczkami
- pietruszka
- marchewka
- kolendra
- 0,5 l bulionu warzywnego
- puszka mleka kokosowego
- 2 łyżki soku z cytryny
- sól
Przygotowanie: imbir, czosnek i papryczkę chili posiekać (z papryczki usunąć pestki). Na rozgrzaną patelnię z olejem dodać wcześniej posiekane składniki i podsmażyć przez około 2 minuty. Liście botwinki i buraczki pokroić, tak samo postąpić z marchewką i pietruszką. Warzywa wrzucić na patelnię, dodać sól i kolendrę. Następnie wszystko razem dusić około 15 minut. Kolejno wlać do warzyw bulion, mleko kokosowe i gotować kolejne 15 minut. Doprawić sokiem z cytryną i podawać ze świeżą kolendrą.
Botwinka to jedno z warzyw, na które długo czekamy całą zimę. Gdy się pojawia, wykorzystać można ją na wiele sposobów. A warto, gdyż zawartość składników odżywczych wzbogaca organizm, a właściwości wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.