Jesteś na:

Artykuły

Jak używać ałun? Poznaj jego właściwości, zastosowanie i szkodliwość

Ałun jest minerałem naturalnego pochodzenia stosowanym w codziennym życiu. Dotąd używany był głównie zewnętrznie, jednak obecne badania i innowacyjne terapie dowodzą, iż równie skuteczny jest on we wspomaganiu leczenia wielu chorób. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o możliwościach jego stosowania, jak i potencjalnym zagrożeniu, jakie ze sobą niesie.

Właściwości lecznicze mąki ziemniaczanej – skuteczna na włosy, twarz i odparzania

Mąka ziemniaczana to drobny, biały proszek, bez obcych zapachów i posmaków, zawierający ok. 84% skrobi, uzyskiwanej z bulw ziemniaków. Produkt ten nie jest rozpuszczalny się w zimnej wodzie, w połączeniu z gorącą wodą tworzy krystaliczny kleik, który znalazł szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Poznajmy zatem jej właściwości lecznicze i sposób wykorzystania.   

Ogórek morski (swanson) – właściwości i zastosowanie

Paulina Chrzan 3 dni temu

Ogórek morski jest dość mało popularny w Polsce. Większości nazwa ta kojarzy się z pewnością ze znanym nam doskonale ogórkiem zakupywanym w sklepie czy sadzonym w ogródku. Nic bardziej mylnego! Swanson jest organizmem morskim o bogatym składzie i niesamowitych właściwościach leczniczych. Przeczytaj artykuł i je poznaj.

Arjuna (migdałecznik) – działanie i przeciwwskazania

Paulina Grupa 4 dni temu

Arjuna jest rośliną stosowaną w medycynie naturalnej, powszechnie dostępną szczególnie w Indiach. Ze względu na swoje szerokie terapeutyczne działanie znalazła zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, zwłaszcza tych związanych z układem sercowo-naczyniowym.

Diosmina – działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne. Diosmina na hemoroidy

Paulina Grupa 5 dni temu

Diosmina to substancja wykazująca wielokierunkowe działanie biologiczne. Przede wszystkim jest jednym z najczęściej stosowanych leków przy stanach niewydolności żylnej, tj. żylnej niewydolności kończyn dolnych oraz wewnętrznych i zewnętrznych żylakach odbytu. Przy jakich innych schorzeniach może być stosowania? Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne związane z przyjmowaniem diosminy?

Dziki pochrzyn (Wild Yam) – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne

Z roku na rok rośnie zainteresowanie wykorzystywaniem substancji roślinnych w terapii wielu schorzeń. Możemy do nich zaliczyć pochrzyn dziki, czyli Wild Yam. Znany jest on przede wszystkim ze swoim prozdrowotnych właściwości – łagodzi m.in. bóle miesiączkowe i objawy menopauzy, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy. Jakie efekty daje suplementacja dzikim pochrzynem?

Czepota puszysta – działanie. Czepota puszysta a borelioza

Jakub Wiącek tydzień temu

Czepota puszysta znana jest szerzej jako koci pazur. Jakie właściwości ma ta egzotyczna roślina? Czy może pomóc w boreliozie?

Leczenie naturalne niedoczynności tarczycy. Zioła na niedoczynność tarczycy

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Niedoczynnością tarczycy określamy stan kliniczny, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów T3 i T4 dla aktualnych potrzeb organizmu, co powoduje w badaniach laboratoryjnych obniżenie stężenia wspomnianych hormonów. W odpowiedzi na niskie stężenie T3 i T4 dochodzi do nadmiernej produkcji TSH (hormon tyreotropowy) przez przysadkę mózgową, który stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów. Charakterystycznymi objawami niedoczynności tarczycy są przyrost masy ciała, uczucie ciągłego zimna, senność, depresja, zaburzenia pamięci, zaparcia, sucha skóra oraz zaburzenia miesiączkowania.  

Czym się różnią frytki belgijskie od holenderskich? Jak zrobić domowe frytki z piekarnika?

Jakub Wiącek ponad tydzień temu

Frytki są jednym z najpopularniejszych na świecie dodatków do potraw. W wielu krajach przygotowywane są na różne sposoby. Czym charakteryzują się frytki belgijskie i holenderskie? Jak przygotować domową alternatywę dla smażonych frytek?

Olejek rycynowy w ciąży i na wywołanie porodu

Paulina Żukowska ponad tydzień temu

Domowy sposób na wywołanie porodu – sprawdź, czy warto sięgnąć po babcine metody.

Dieta po 40. roku życia – jadłospis, przepisy. Jaka jest najlepsza dieta odchudzająca po 40. roku życia?

Jakub Wiącek ponad tydzień temu

Właściwą dietę powinno stosować się od urodzenia – co zrobić, gdy jednak zabrakło wiedzy i lub rozsądku w zakresie jedzenia i po 40. latach postanowi się zmianę nawyków żywieniowych? Jak powinna wyglądać dieta odchudzająca po 40. roku życia?

Asafetyda, smrodzieniec, czarcie łajno – właściwości lecznicze niezwykłej przyprawy

Dominika Guzik ponad tydzień temu

Niegdyś znana i powszechnie stosowana jako surowiec apteczny, dziś nieco zapomniana. Ta niewątpliwie okazała, dorastająca niemal do trzech metrów wysokości, bylina po dziś dzień rośnie na piaszczystych, kamienistych terenach północnych Indii, Iranu i Afganistanu. Pomimo że niektórych odstrasza nie tyle sama nazwa, co specyficzny, czosnkowy zapach, to właśnie czarcie łajno może stać się skutecznym środkiem w leczeniu chronicznych wzdęć oraz zespołu jelita drażliwego.

Właściwości szałwii hiszpańskiej. Jak stosować szałwię hiszpańską?

Paulina Grupa ponad tydzień temu

Od kilku dobrych lat nasiona chia cieszą się ogromną popularnością. Oprócz tego, że naładowane są ogromną ilością składników odżywczych, liczba ich zastosowań w kuchni wydaje się nie mieć końca. Jakie właściwości posiadają nasiona chia i jak można wykorzystać je w przygotowywaniu potraw?

Gorzknik kanadyjski – działanie i skutki uboczne

Jakub Wiącek ponad tydzień temu

Gorzknik kanadyjski jest bardzo charakterystyczną dla swej rodziny rośliną. Jakie ma właściwości i czym grozi nieodpowiednie dawkowanie?

Trądzik w ciąży. Co na trądzik w ciąży?

Agnieszka Pankowska ponad tydzień temu

W wyniku zmian hormonalnych zachodzących podczas ciąży zmienia się cera przyszłej mamy. U części kobiet stan skóry ulega poprawie, nabiera ona blasku, a niedoskonałości znikają. Jednak istnieje również grupa, która ma mniej szczęścia. W wyniku większej aktywności gruczołów łojowych pojawiają się u nich zmiany trądzikowe. Dotyczy to zazwyczaj kobiet z cerą podatną na wypryski przed miesiączką, ale nie tylko [1].  

Kolagenoza – objawy. Dieta przy kolagenozie

Jakub Wiącek ponad tydzień temu

Białka kolagenowe należą do najważniejszych dla ludzkiego organizmu białek. Jakie objawy dają zaburzenia gospodarki kolagenowej i jak wygląda ich dietoterapia?

Retinol – działanie. Retinol na trądzik

Jakub Wiącek ponad tydzień temu

Retinol należy do grupy barwników organicznych – karotenoidów. Czym jest i jakie pełni funkcje w organizmie? Czy retinol może pomóc w zwalczaniu trądziku?

Fenyloalanina – działanie i występowanie

Aminokwasy stanowią grupę związków niezwykle istotnych biologicznie, wchodzą bowiem w skład białek, bez których funkcjonowanie organizmu byłoby wręcz niemożliwe. Część z nich nasz organizm jest w stanie wytworzyć samodzielnie (endogennie), część zaś w celu uzupełnienia pełnej puli ustrojowej musi być dostarczana wraz z pożywieniem. Jednym z takich aminokwasów jest fenyloalanina, wokół której krąży wiele, często sprzecznych teorii. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy opisać dla państwa funkcję, jaką pełni w ustroju oraz źródła w diecie, z których możemy ją pozyskać. Zapraszamy do lektury!

Amla (agrest indyjski) – właściwości odchudzające

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Agrest jest rośliną, którą zna każdy z nas, np. z przydomowego ogródka. Okazuje się, że Indie mają swoją odmianę owego specjału, która niezwykle bogata jest w składniki o działaniu przeciwutleniającym. Anka jest skuteczna nie tylko w niwelowaniu ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych (jak np. nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, otyłość), ale także o wiele poważniejszych przypadłości, takich jak nowotwory czy marskość wątroby. Przeczytaj artykuł i poznaj więcej dobroczynnych właściwości agrestu indyjskiego!