dieta

Oceń
dieta - 4.0/5. Oddano 9 głosy.

dieta Istnieje ogromna ilość rodzajów diet. Większość z nich to diety odchudzające, pozwalające zgubić w szybkim czasie zbędne kilogramy. Pamiętajmy jednak, że dieta to sposób odżywiania, stosowany całe życie. Warto o nią zadbać, aby była zdrowa i zbilansowana. Dieta może pomóc również w wielu chorobach, w niektórych jest jedynym lekarstwem, w innych pomaga złagodzić objawy lub jest stosowana w profilaktyce. Czy wiecie np. że odpowiednia dieta może was ustrzec od tak poważnych chorób jak nowotwory czy choroba Alzheimera? O tym wszystkim dowiecie się z artykułów zebranych poniżej. Wiedza w nich zawarta z pewnością pomoże w wam w wyborze odpowiedniej dla siebie diety i sprawi, że świadomie będziecie wybierać kolejne produkty na obiad.

Ciągłe zmęczenie i senność – przyczyny. Co dodaje energii?

Czy ostatnio dużo ziewałeś? Czy czujesz, że możesz spać cały dzień? Istnieje wiele powodów, które mogą być przyczyną zmęczenia. Sprawdź jak dodać sobie energii!

Antykoncepcja hormonalna – skutki uboczne. Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Martyna Jaros 2 dni temu

W obecnych czasach tabletki antykoncepcyjne przepisywane są przez lekarzy ginekologów kobietom nie tylko w celach  antykoncepcyjnych, ale również na wyrównanie zaburzeń gospodarki hormonalnej, niedoborów kobiecych hormonów oraz kobietom, którym w wyniku restrykcyjnej diety zanikła miesiączka. Czy jest to bezpieczna metoda?

Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Aktualna piramida żywienia zaproponowana przez Instytut Żywności i Żywienia pokrywa się z zasadami diety o niskim indeksie glikemicznym. Podstawą diety są produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli warzywa, produkty pełnoziarniste z dużą zawartością błonnika, a także produkty jak najmniej przetworzone. Dedykowana jest osobom kierującym się zasadami zdrowego żywienia, a także cukrzykom, którzy szczególnie muszą dbać o poziom glukozy we krwi.

Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym – śniadanie, obiad, kolacja. Jadłospis

Dominika Guzik 4 dni temu

Okres dzieciństwa jest czasem, kiedy kształtują się nawyki i zwyczaje żywieniowe małego człowieka, często na całe życie. Odpowiedzialność za prawidłowe żywienie spoczywa nie tylko w  rękach rodziców, lecz także opiekunów dzieci podczas ich przebywania w oddziałach przedszkolnych.

Zespół poposiłkowy. Dieta po resekcji żołądka

Co to jest resekcja żołądka? Możliwe powikłania po resekcji, dieta.

Paradontoza – przyczyny, objawy, leczenie domowe i zapobieganie. Dieta przy paradontozie

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Paradontoza to przypadłość, która bardzo rzadko ujawnia się u osób poniżej 20. roku życia. Rozwija się podstępnie początkowo nie dając widocznych objawów. Skutki choroby są bardzo poważne, gdyż wiążą się początkowo z nadwrażliwością, a w konsekwencji utratą zębów. Przerażające są statystyki mówiące, że aż 70% dorosłych Polaków dotyka ten problem.

Dieta indywidualna

W internecie możemy znaleźć wiele gotowych diet z rozpisanymi jadłospisami. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny. Wiele osób cierpi na schorzenia, które muszą zostać uwzględnione w czasie układania diety. Niestety gotowe diety niejednokrotnie mogą wyrządzić więcej szkody niż pomóc w osiągnięciu zamierzonych celów. Najlepszą dietą jest dieta indywidualnie dobrana do potrzeb organizmu. W celu jej ustalenia należy udać się do dietetyka, który uwzględni wszelkie indywidualne cechy organizmu i pomoże w zdrowy sposób osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Otyłość brzuszna u mężczyzn i kobiet – dieta. Wpływ hormonów na otyłość brzuszną

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Otyłość brzuszna to przypadłość bardzo często spotykana wśród ludzi, którzy nie dbają o swoją dietę lub zajadają się fast-foodami czy produktami gotowymi, ale czy zawsze? Otóż nie! Może być to także problem o charakterze hormonalnym, czy też wynikającym ze spożywanych leków. Jak ją rozpoznać i wspomóc się dietą? O tym w artykule, zapraszam!

Dieta niskobiałkowa – produkty, jadłospis. Pieczywo niskobiałkowe

dietetyk kliniczny Tomasz Chudziński ponad tydzień temu

Niestety w szczególnych przypadkach chorobowych jak w chorobach nerek i wątroby przebiegających z niewydolnością tych narządów, wskazana jest eliminacja lub znaczne ograniczenie niektórych z nich, a w tym konkretnym przypadku białka. Dzisiejszy artykuł ma zatem charakter edukacyjny i może stanowić podpowiedź dla osób borykających się z podobnymi problemami. Zapraszamy do lektury!

Zawał mięśnia sercowego – przyczyny, objawy. Dieta po zawale mięśnia sercowego

Alicja Bławat ponad tydzień temu

W Polsce ponad połowa chorób jest związana z nieodpowiednim profilem żywieniowym oraz brakiem aktywności fizycznej. Choroby układu krążenia królują na liście najpopularniejszych w kraju, a jak powszechnie wiadomo, mogą prowadzić do zawału mięśnia sercowego.

Szybka dieta odchudzająca

Szybka dieta odchudzająca nie istnieje. Odchudzanie jest procesem, który wymaga czasu. Najzdrowsze tempo odchudzania to 1 kg na tydzień. Odpowiednio dobrana dieta i treningi pomogą w zdrowy sposób osiągnąć wymarzoną sylwetkę bez efektu jojo.  

Zaburzenia hormonalne – leczenie naturalne, zioła, dieta

Ewa Świndryk ponad tydzień temu

Hormony regulują prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów naszego organizmu. Jeżeli hormonu jest za dużo lub zbyt mało dochodzi do zaburzeń hormonalnych, których objawy znacząco pogarszają jakość naszego życia. Sprawdź jak zapobiegać zaburzeniom hormonalnym!

Czego nie można jeść w ciąży? Zioła zakazane w ciąży

Dominika Guzik ponad tydzień temu

Okres ciąży to czas niezwykły…czas, w którym w organizmie kobiety rozwija się mały człowiek. Jednakże jest to również czas, kiedy kobieta powinna szczególnie zadbać o swoje zdrowie, bowiem już w życiu płodowym ma swój początek proces programowania metabolicznego, a dieta przyszłej mamy odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka teraz i w przyszłości.

Dieta rozdzielna – zasady, efekty, opinie, przepisy

Marzena Kasprzak ponad tydzień temu

Ilu ludzi, tyle nowych diet. Co roku słyszymy o tym, że pojawiła się jakaś nowa dieta polegająca na wykluczeniu określonych składników, zmianach w menu czy obowiązkowej suplementacji. Dieta rozdzielna, zwana również dietą niełączenia czy Haya, znana jest już kilkadziesiąt lat i ma zarówno rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Czy jest naprawdę skuteczna i dobra dla organizmu?

Dieta niskotłuszczowa – jadłospis, przepisy

Marzena Kasprzak ponad tydzień temu

Coraz częściej czytamy w mediach o tym, że aby schudnąć musimy ograniczyć jakieś produkty czy makroskładniki w diecie oraz wprowadzić wiele ograniczeń. Czy to na pewno prawda? I czy dieta o obniżonej zawartości tłuszczu ma sens?

Dieta zasadowa – produkty, jadłospis, przepisy

Agnieszka Pankowska ponad tydzień temu

Większość z nas z pewnością słyszała kiedyś o równowadze kwasowo-zasadowej w organizmie. Jej utrzymanie zależne jest przede wszystkim od właściwości buforowych krwi. W tkankach organizmu nieustannie wytwarzane są kwasy. Ich ilość zwiększa się znacznie m.in. podczas wysiłku fizycznego. Zachowanie równowagi możliwe jest dzięki wydalaniu nadmiaru dwutlenku węgla przez płuca, a także wydalaniu przez nerki kwasów i zasad.

Dieta refluksowa – jadłospis, przepisy

Katarzyna Urbańska ponad tydzień temu

Co należy jeść przy refluksie ? Jadłospis, przepisy.

Stan przedcukrzycowy – objawy, dieta. Czy stan przedcukrzycowy może się cofnąć?

Dominika Guzik ponad tydzień temu

Szerząca się epidemia otyłości, spowodowana wzrostem kaloryczności posiłków oraz zbyt małą aktywnością fizyczną sprawia, iż coraz częściej (również w grupie dzieci i młodzieży) diagnozuje się stan przedcukrzycowy. W świetle aktualnego stanu wiedzy występowanie prediabetes nieuchronnie związane jest z dużym ryzykiem pojawienia się jawnej cukrzycy w niedalekiej przyszłości…

Czekoladowe kulki daktylowe

mgr Magdalena Borowiec ponad tydzień temu

Idealną propozycją dla wszystkich łasuchów są czekoladowe kulki daktylowe. Słodka przekąska, która doskonale sprawdzi się jako prezent w postaci skomponowanej przez nas bombonierki.

Kolka wątrobowa – objawy. Dieta przy kolce wątrobowej

Patrycja Nawojowska ponad tydzień temu

Pojawienie się kolki wątrobowej (kolki żółciowej), powoduje nagły, bardzo silny ból zlokalizowany pod żebrami, który może nie ustępować nawet przez kilka godzin. Przyczyną jego wystąpienia jest zaburzona praca pęcherzyka żółciowego. Jakie objawy mogą wskazywać na atak kolki wątrobowej i co zmienić w diecie, aby jej uniknąć?

Zapalenie uchyłków jelita. Jadłospis w stanach zapalnych uchyłków

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Choroba uchyłkowata jelit jest coraz częściej postrzegana jako choroba cywilizacyjna, a jej patogeneza nie jest nadal do końca poznana. Na powstanie uchyłków składa się wiele czynników, w tym dieta. Sprawdź czy problem ten nie dotyczy też Ciebie!