Pomarańcza
Słodka, a czasem lekko kwaśna. Jednocześnie bardzo smaczna, soczysta i aromatyczna. Kojarzy się z zimowym okresem, kiedy jej pomarańczową skórkę nakłuwamy goździkami tworząc piękną ozdobę bożonarodzeniową, a jej niesamowity aromat roznosi się po mieszkaniu. Mowa oczywiście o znanej każdemu pomarańczy!
Pomarańcza to cytrusowy owoc wiecznie zielonego drzewa tropikalnego, który wywodzi się z Chin i Azji Wschodniej. Wyróżniamy cztery główne odmiany tego owocu: pomarańczę słodką (chińską), gorzką (kwaśną, sycylijską), pomarańczę bergamotę oraz olbrzymią.
Owoc pomarańczy składa się z 10–13 tzw. cząstek, czyli segmentów soczystego, pomarańczowego miąższu, z których każdy pokryty jest kremową błonką. Całość od zewnątrz pokrywa pomarańczowa skórka pełna olejków eterycznych, a od zewnątrz kremowa puszysta błonka, która zasobna jest w błonnik pokarmowy.
Właściwości pomarańczy – witaminy i składniki mineralne
Podstawowym makroskładnikiem zawartym w pomarańczach są węglowodany proste, które wzmacniają organizm, ponieważ są łatwo dostępnym źródłem energii dla komórek ciała. Pomarańcze jako owoce cytrusowe zasobne są szczególnie w kwas askorbinowy, który wzmacnia organizm w walce z bakteriami i wirusami oraz korzystnie wpływa na skórę i naczynia krwionośne. Pomarańcze dostarczają beta-karotenu, czyli przeciwutleniacza, który chroni organizm przed szkodliwymi w nadmiarze wolnymi rodnikami. Wzmacnia narząd wzroku oraz barierę skóry, która stanowi pierwszą linię obrony organizmu przed szkodliwymi warunkami środowiska np. bakteriami, wirusami i promieniowaniem UV. Warto spożywać pomarańcze wraz z białymi błonkami, ponieważ dostarczają one sporej ilości błonnika pokarmowego, którego odpowiednia porcja w codziennej diecie sprawia, że problemy z zaparciami idą w niepamięć, a organizm lepiej radzi sobie z regulowaniem poziomu stężenia glukozy krążącej we krwi. Błonnik stanowi ponadto źródło energii dla bakterii zamieszkujących jelita, dzięki czemu wspiera symbiotyczną mikroflorę bakteryjną.
W pomarańczach znajduje się szereg soli mineralnych, których niedobór może powodować problemy zdrowotne. Warto wymienić potas, wapń, magnez, żelazo, cynk oraz fosfor. Spożywanie pomarańczy pomaga regulować ciśnienie tętnicze krwi, wzmacnia kości oraz zapobiega anemii. Ponadto wzbogaca organizm o cenne mikroelementy oraz witaminy. Pomarańcze lub sok pomarańczowy 100%, powinny znaleźć się szczególnie w diecie kobiet planujących ciążę oraz ciężarnych, ponieważ owoce te dostarczają kwasu foliowego, niezbędnego w procesie rozwoju cewy nerwowej oraz układu nerwowego rozwijającego się płodu. Kwas foliowy dostarczany w okresie ciąży i na trzy tygodnie przed zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej u dziecka. Pomarańcze polecane są również osobom zestresowanym, gdyż zawarty w nich magnez, witaminy z grupy B oraz olejek pomarańczowy działają uspokajająco i relaksacyjnie na organizm oraz zmysły. Osoby na diecie redukcyjnej nie muszą rezygnować z tego owocu, ponieważ jest niskokaloryczny.
Zwróć uwagę również na skórkę z pomarańczy!
Kalorie – ile kalorii ma pomarańcza?
100 g pomarańczy dostarcza ok. 44 kcal, z czego 9,4 g węglowodanów, 0,9 g białka oraz 2 g błonnika.
Pomarańcza – zastosowanie
Pomarańcza sama w sobie jest smaczna. Miłośnicy domowych soków wykorzystują ten owoc do ich przygotowania. Świetnie nadają się także jako baza dla konfitur, dżemów w jednoskładnikowych wersjach lub w połączeniu z marchewką lub dynią, z którymi pomarańcza świetnie się komponuje. Pomarańczę polecam wykorzystać do przygotowania domowego sosu do naleśników lub po ugotowaniu do przygotowania pysznego ciasta na bazie mąki migdałowej.
Innym zastosowaniem owocu pomarańczy jest wykorzystanie go do domowych likierów i alkoholi lub owocowych sałatek i koktajli.
Smaczne, zdrowe i bogate w składniki odżywcze pomarańcze powinny znaleźć się na naszym stole nie tylko od święta. Sprawdzą się do przygotowania wielu potraw oraz przetworów, zatem każdy znajdzie dla siebie swoje ulubione ich zastosowanie w swoim domowym zaciszu.