Ananas

Kalorie: 54 kcal Białko: 0.4 kcal Tłuszcze: 0.2 kcal Węglowodany: 12.4 kcal

Świetnie smakuje i ma doskonały wpływ na nasze zdrowie – ananas to owoc wyjątkowy, dlatego warto po niego sięgać jak najczęściej. W warunkach naturalnych rośnie głównie w Ameryce Południowej, jednak bez problemu można go transportować, więc dostępny jest w sklepach o każdej porze roku. Do Europy ananas trafił za sprawą Krzysztofa Kolumba, który ze swoich zagranicznych wypraw przywoził wszystko, co egzotyczne. Ciekawa jest też angielska nazwa ananasa, czyli pineapple. Pochodzi od angielskiego „pine”, czyli sosna oraz „apple” – jabłko. Angielskim kupcom, którzy zajmowali się sprowadzaniem ananasów, te egzotyczne owoce kojarzyły się bowiem ze skrzyżowaniem sosny z jabłkiem.

Ananas – właściwości

Ananas ma mnóstwo właściwości zdrowotnych i zawiera unikalne substancje odżywcze. Jedną z nich jest bromelina – enzym trawienny, który rozkłada białka na proste elementy, aminokwasy. Bromelina działa przeciwzapalnie, usprawnia pracę przewodu pokarmowego, oczyszcza organizm ze złogów i toksyn oraz działa antynowotworowo. Największe stężenie bromeliny występuje w świeżych ananasach – jeśli chcemy skorzystać z jej dobroczynnego działania, warto kupować ananasy na straganach z owocami, a nie te zamknięte w puszkach. Bromelina przyspiesza też gojenie się ran i stanów zapalnych, redukuje obrzęki i działa przeciwbólowo. Spożywanie ananasa bardzo często zalecane jest osobom, które wyczynowo uprawiają sporty grożące kontuzjami. Ten egzotyczny owoc ma bowiem wpływ na szybszą regenerację tkanek po doznanych urazach. Ananasa powinny też do swojej diety włączyć osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego czy dolegliwości takie jak zaparcia czy wzdęcia. Trzeba jednak pamiętać, że korzystny wpływ na trawienie ma wyłącznie dojrzały ananas. Owoc niedojrzały ma działanie zakwaszające organizm i może potęgować dolegliwości.

W ananasie jest też całe mnóstwo witamin i minerałów, szczególnie witaminy A, C, PP oraz witamin z grupy B. Minerały to między innymi: żelazo, mangan, fosfor, cynk i miedź. Ananas jest też bardzo bogatym źródłem kwasu foliowego. Taki kompleks witaminowo-minerałowy wpływa na funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych. Wzmacnia serce i układ krwionośny, usprawnia pracę układu immunologicznego, chroni narządy wewnętrzne przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zawarty w ananasie mangan wzmacnia kości i chroni je przed osteoporozą – stymuluje bowiem wchłanianie wapnia z pożywienia i przetwarzanie go na budulec kości. Witaminy i minerały korzystnie wpływają też na nasz wygląd – odżywiają skórę, sprawiają, że staje się ona mocniejsza i bardziej elastyczna. Poprawiają też stan włosów i paznokci.

Ananas – zastosowanie

Ananas bez żadnych dodatków jest doskonałą przekąską. Świetnie smakuje też w odżywczych koktajlach owocowych. Świeży ananas jest lekkostrawny i niskokaloryczny, w odróżnieniu od ananasa w puszce, który oprócz konserwantów zawiera też sporo cukru w słodkim syropie. Taki produkt zdecydowanie nie jest wskazany dla osób na diecie i zależy im na zdrowym odżywianiu. Równie dużo właściwości, co świeże owoce, ma też sok wyciśnięty z ananasa. Ananas idealnie pasuje do sałatek warzywnych i owocowych, a jego sok świetnie sprawdzi się jako podstawa marynaty do mięsa. Można też upiec ciasto lub muffinki z ananasem, dzięki czemu codzienne wypieki zyskają zupełnie nowy, orientalny smak. Ananas to także jeden z ważniejszych składników kuchni orientalnej.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł