Mąka owsiana
Mąka owsiana to wynik starannego zmielenia ziaren owsa. Dzięki temu może być przygotowana samodzielnie w domu, nawet w ręcznym młynku. Mąka tego typu ma kolor beżowy, a jej smak wyraźnie przywodzi na myśl skojarzenia z orzechami. Nie nadaje się samodzielnie do wypieku pieczywa, ponieważ w swoim składzie nie zawiera glutenu, ale może być nim zanieczyszczona, co jest ważną informacją dla osób chorujących na celiakię.
Przetwory owsiane w Polsce nie cieszą się jeszcze dużym zainteresowaniem. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że przetwórstwo owsa wymaga specjalistycznej linii produkcyjnej, co wpływa na cenę gotowego produktu.
Mąka owsiana – właściwości
W mące owsianej znajduje się bardzo dużo błonnika usprawniającego przebieg procesów trawiennych. FDA (Agencja Żywności i Leków) ogłosiła w 2003 roku, że składniki błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie, wpływają na ograniczenie występowania choroby niedokrwiennej serca.
Przetwory z owsa to bogate źródło przeciwutleniczy: tokoli, awenantramidyny, kwasów polifenolowych, kwasów fitynowych. Zawierają również wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas α-linolenowy (omega-3) oraz fitosterole.
Mąka owsiana ma bardzo korzystny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu. Dzięki przeprowadzonym badaniom wiadomo, że nawet niewielka jej ilość w diecie osób cierpiących na hipercholesterolemię znacząco obniżyło stężenie cholesterolu we krwi. Otyli mężczyźni, którzy włączyli do swojej diety β-glukany (jeden ze składników błonnika pokarmowego) w ilości 5,5 g dzienne, doprowadzili do zmniejszenia się poziomu frakcji LDL w organizmie o 17%.
Spożywanie mąki owsianej wspiera gospodarkę węglowodanową w organizmie. Dzięki temu zmniejszeniu ulega odpowiedź glikemiczna po posiłku. β-glukany znacznie zmniejszają glikemię i insulinemię, dzięki czemu pomagają chorym na cukrzycę.
Mąka owsiana – zastosowanie
W latach 30. XX wieku odkryto, że dodanie mąki owsianej do mleka, lodów czy wyrobów mięsnych i rybnych, znacząco wpływa na przedłużenie ich terminu przydatności do spożycia. Wśród największych producentów owsa na świecie, czyli Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, 75% otrzymanych ziaren przeznaczanych jest na pasze dla zwierząt, a jedynie 20% wykorzystuje się do produkcji żywności.
Mąka owsiana świetnie sprawdzi się w różnego typu wypiekach, słodkich i wytrawnych. Zrobione przy jej udziale naleśniki zyskają ładną barwę i bogaty, orzechowy smak. Mąka owsiana to produkt otrzymywany z pełnego ziarna, czemu zawdzięcza swoje bogate właściwości zdrowotne.
Dawniej mąka owsiana była wykorzystywana jako lek na wiele dolegliwości, szczególnie ze strony układu trawiennego. Wówczas gotowano ją we wrzątku, czasem z dodatkiem koziego mleka, aż do uzyskania gęstej zawiesiny. Mąka owsiana szczególnie przysłuży się rekonwalescentom po wyniszczającej chorobie. Z pewnością załagodzi ona problemy ze strony przewodu pokarmowego, pozwalając wrócić do sił.