Mąka pszenna
Mąka pszenna wytwarzana jest z ziaren pszenicy. Pszenica w porównaniu do innych zbóż, przynosi wysokie zbiory, dlatego jest rośliną bardzo popularną i od XIX wyparła inne, wcześniej popularne. Mąka pszenna jest najczęściej spotykana na sklepowych półkach. Ze względu na wysoką zawartość glutenu gwarantuje wilgotność i elastyczność gotowego wypieku.
Istnieje wiele odmian mąki pszennej. Różnią się one zawartością popiołu w składzie. Popiół stanowią składniki mineralne, pozostałe po spaleniu próbki mąki w bardzo wysokiej temperaturze. Ze względu na typ różne są również sposoby zastosowania konkretnej mąki: od wypieku biszkoptów, przez pizze, aż do pieczywa. Różnią się one kolorem, im mniejsza zawartość popiołu tym kolor mąki jest jaśniejszy. Im większa zawartość popiołu, tym mąka jest bardziej polecana w codziennym żywieniu.
Właściwości odżywcze mąki pszennej – witaminy i minerały
Z mąki pszennej zrezygnować muszą osoby z celiakią, zawiera ona bowiem gluten, który powinien być z diety osób chorych bezwzględnie wykluczony. Mąka pszenna zawiera także sporo skrobi, czyli trudno strawnego polisacharydu, który pod wpływem obróbki termicznej (gotowania, pieczenia, smażenia) ulega rozkładowi na rozpuszczalne w wodzie cukry proste, stając się łatwiej strawny.
Pszenica to dobre źródło węglowodanów złożonych, białka, witamin z grupy B, C i E oraz niewielkich ilości tłuszczów. Składniki mineralne, które znaleźć można w mące pszennej, to żelazo, fosfor, magnez, cynk, wapń. Nie występują one w dużej ilości, ale są łatwe do przyswojenia przez organizm człowieka.
Lepiej jest wybierać mąkę z pełnego ziarna. Wówczas zawiera ona sporą ilość błonnika oraz posiada większą wartość odżywczą. W trakcie trwania diety odchudzającej lepiej zdecydować się na wybór mąki żytniej, na przykład pieczywa żytniego pełnoziarnistego, wypiekanego na naturalnym zakwasie. Mąka pszenna nie jest polecana w diecie cukrzyka, ponieważ powodować może nagły wyrzut glukozy do krwi.
Kalorie – ile kalorii ma mąka pszenna?
mąki pszennej dostarcza 343 kcal. Ponadto znajdziemy w niej 10,1 g białka, 1,2 g tłuszczów, 71,1 g węglowodanów i 2,9 g błonnika.
Zastosowanie mąki pszennej
Mąka pszenna to jeden z podstawowych składników wykorzystywanych w gastronomii. Zależnie od typu wykorzystuje się ją do słodkich wypieków, do przygotowywania pieczywa, pizzy, makaronów, a także do zagęszczenia sosów. Mąka pszenna zawiera sporo glutenu. Za sprawą tego składnika produkty z niej otrzymywane są elastyczne i łatwe w formowaniu. Ciasta wykonane z mąki pszennej cechują się jasnym kolorem i puszystością. Bardzo popularną odmianą mąki pszennej jest semolina uzyskiwana z pszenicy durum, która wykorzystywana jest do produkcji wysokiej jakości makaronów, a także w celu zrobienia prawdziwie włoskiego ciasta na pizzę. Typ 3000 to mąka z pełnego przemiału i na taką najlepiej jest się zdecydować.