Papryka czerwona – właściwości i składkini odżywcze
Czerwona papryka kojarzona jest ze słodkim smakiem oraz przyjemną chrupkością. Występują jednak odmiany wyróżniające się dużą ostrością. Węgrzy szczególnie upodobali sobie paprykę oraz jej przetwory w swojej kuchni, która dzięki nim jest uznawana za ostrą i wyraźną w smaku.
Papryka zaliczana jest do roślin psiankowatych obok pomidora i bakłażana. Przeznaczonym do spożycia jest owoc, który charakteryzuje się twardymi i soczystymi ścianami. Zabarwienie papryki uzależnione jest od fazy dojrzałości oraz odmiany. Papryka czerwona dostarcza kapsaicynę, czyli składnik, który nadaje jej ostrość – im jest jej więcej tym ostrzejsze w smaku jest warzywo.
Właściwości czerwonej papryki – witaminy i składniki mineralne
Czerwona papryka charakteryzuje się najwyższą zawartością witaminy C spośród wszystkich kolorów tego warzywa. 100 g papryki o tej barwie pokrywa ok. 200% zapotrzebowania na kwas askorbinowy dla dorosłej osoby. Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, wspomaga pracę komórek układu odpornościowego oraz jest silnym przeciwutleniaczem. Papryka czerwona dostarcza ponadto sporo bata-karonenu, który wspomaga narząd wzroku
i zapobiega kurzej ślepocie w nocy. Charakterystycznymi dla papryki są bioflawonoidy, które wykazują silne właściwości antynowotworowe. Warto również zwrócić uwagę na wysoką zawartość potasu, czyli pierwiastka, który wspomaga pracę mięśnia sercowego oraz przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Odpowiednia podaż potasu jest szczególnie ważna u osób, które spożywają posiłki z dużą zawartością soli oraz chorujących na nadciśnienie.
Papryka czerwona stanowi również źródło błonnika pokarmowego, który powinien być spożywany w zwiększonej ilości przez osoby z zaparciami oraz diabetyków. Włókno pokarmowe reguluje pasaż jelitowy, obniża poziom cholesterolu ogólnego we krwi oraz przyczynia się do regulowania odpowiedniego poziomu glukozy we krwi.
Kalorie – ile kalorii ma czerwona papryka
100 g papryki dostarcza 25 kcal, z czego 4,6 g węglowodanów i 1,3 g białka.
Czerwona papryka – zastosowanie
Czerwoną paprykę można wykorzystać do potraw na surowo dodając ją do surówek ze świeżych warzyw, spożywając jako dodatek do kanapki. Sprawdzi się jako składnik zup oraz dodatek do gotowanych sosów do mięs. Po odkrojeniu wierzchniej części
oraz wydrylowaniu środka można nadziać paprykę farszem na bazie mięsa lub kaszy z dodatkiem warzyw i zapiec z lub bez sera żółtego.