Papryka zielona
Czerwona, żółta, pomarańczowa, biała i… zielona! Łagodna lub ostra. Papryki różnią się ostrością oraz występują w różnych kolorach, które decydują o zawartości odmiennych składników odżywczych. Jakie znajdują się w papryce zielonej?
Papryka należy do grupy roślin psiankowatych razem z pomidorem oraz bakłażanem. Częścią jadalną jest jagoda właściwa o soczystych, twardych ścianach. Kolor papryki uzależniony jest od odmiany oraz fazy dojrzałości. Można ogólnie stwierdzić, że papryki zielona i biała są przeznaczone do spożycia w fazie dojrzałości handlowej, natomiast intensywnie czerwone, pomarańczowe oraz żółte owoce występują w fazie dojrzałości fizjologicznej. Paprykę można podzielić na słodką oraz ostrą, którą to ostrość nadaje obecność związku o nazwie kapsaicyna.
Właściwości papryki zielonej – witaminy i składniki mineralne
Zielona papryka dostarcza najmniejszej węglowodanów w porównaniu z paprykami w innych kolorach, dlatego charakteryzuje się najniższą wartością energetyczną. Zielona papryka zasługuje na szczególne miejsce w naszej diecie ze względu na wysoką zawartość niezbędnego do prawidłowej pracy układu nerwowego kwasu foliowego oraz wysoką potasu, żelaza, cynku oraz jodu. Dzięki zawartości wymienionych składników, papryka zielona powinna znaleźć się w diecie kobiet w ciąży i planujących macierzyństwo oraz młodych dziewcząt.
Obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz wspiera przemiany metaboliczne. 100 g surowej, zielonej papryki dostarcza 30% dziennego zapotrzebowania na witaminę E oraz ponad 100% na witaminę C dla osoby dorosłej! Witamina E jest witaminą młodości, gdyż niweluje wolne rodniki tlenowe wytworzone w procesach metabolicznych, które zachodzą w każdym momencie w organizmie. Opóźnia procesy starzenia się skóry, wpływa na wydolność mięśni oraz wytwarzanie nasienia, ogranicza rozwój nowotworów. Ponadto chroni nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę A przed utratą ich prozdrowotnych właściwości. Wpływa ponadto na procesy krzepliwości krwi oraz chroni erytrocyty. Ważna w naszej diecie jest również witamina C, która wpływa na stabilizację kolagenu poprawiającego napięcie skóry i występowanie zmarszczek. Podobnie jak witamina E i beta-karoten, jest silnym przeciwutleniaczem, który zapobiega stresowi oksydacyjnemu oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. W papryce zielonej znajdują się również witaminy z grupy B (B1, B2, B3 oraz B6), które uczestniczą w przemianach energii i składników odżywczych w organizmie i wspomagają układ nerwowy.
Kalorie – ile kalorii ma papryka zielona?
100 g papryki zielonej dostarcza ok. 18 kcal, z czego 2,6 g węglowodanów, 1,1 g białka oraz 2 g błonnika.
Papryka zielona – zastosowanie
Papryka w zielonej wersji sprawdzi się jako składnik leczo, gulaszu obok papryk w innych kolorach. Po posiekaniu jej w cienkie paseczki lub kostkę warto dodać ją do surówki ze świeżych warzyw lub posypać nią domową pizzę bądź zjeść na kanapce. Ciekawym pomysłem jest faszerowanie papryki kaszą z warzywami lub mięsem albo zapieczenie jej i wykorzystanie do przygotowania aromatycznej zupy krem.
Papryka zielona, w porównaniu z pozostałymi wersjami kolorystycznymi, charakteryzuje się najniższą zawartością witaminy C, beta-karotenu, potasu, kwasu foliowego oraz bioflawonoidów spośród wszystkich rodzajów papryk, co nie oznacza, że powinniśmy jej unikać. Będzie stanowić smaczną przegryzkę i urozmaici kolorystycznie spożywane danie.