Czy drożdże piekarskie mają witaminy? Poznaj ich skład!
Aktualizacja: 11 kwietnia, 2024
Drożdże piekarnicze najczęściej wykorzystywane są do przygotowania smacznych domowych wypieków. Posiadają korzystne z punktu widzenia zdrowia właściwości. Stanowią nie tylko bogate źródło białka i błonnika, ale także cennych witamin i składników mineralnych w zadowalających ilościach!
Drożdże piekarskie
Drożdże piekarskie znajdziemy w sklepach na dziale chłodniczym tuż obok masła lub mleka w formie sprasowanego sześcianu lub kostki. Szczepem drożdży piekarskich są drożdże Saccharomyces cerevisiae, które posiadają wszechstronne zastosowanie w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Wspomniane drożdże wykorzystuje się nie tylko do wypieków, ale również do produkcji różnych alkoholi takich jak piwo, wódka i wino. Warto wspomnieć, że Saccharomyces cerevisiae to szczep najbardziej rozpowszechniony na całym świecie w produkcji bioetanolu (alkohol etylowy zawarty np. w wódce).
Drożdże chętnie wykorzystują producenci kosmetyków do cery trądzikowej oraz do pielęgnacji włosów. Maski i maseczki do twarzy wspomagają procesy lecznicze cery trądzikowej, oczyszczając i regulując wydzielanie sebum, którego nadmiar może zatykać ujścia porów, co powoduje tworzenie zaskórników i nieestetycznych ropnych krostek. Maski drożdżowe do skóry głowy odżywiają i wzmacniają cebulki włosów dostarczając im niezbędnych witamin i sprawiając, że włosy mniej wypadają i rosną szybciej. Świetnie sprawdzą się również dla pań z szybko przetłuszczającymi się włosami, gdyż regulują wydzielanie łoju przez skórę głowy, co zmniejsza przetłuszczanie się włosów. Efekty można zobaczyć już po 2 miesiącach regularnego stosowania!
Skład drożdży piekarskich
Drożdże piekarskie w 100 g dostarczają ok. 106 kcal, 11 g białka, 2 g tłuszczu i 7,4 g węglowodanów. Co ważne wspomniana porcja drożdży dostarcza także aż 7 g błonnika pokarmowego, który reguluje funkcjonowanie jelit i zmniejsza wydzielanie insuliny.
Czy zawierają witaminy?
Drożdże piekarskie to skarbnica nie tylko cennych witamin, ale i składników mineralnych, których obecności w produkcie moglibyśmy się nie spodziewać! Na wyróżnienie zasługują witaminy należące do kompleksu witamin z grupy B. 100 g drożdży pokrywa dzienne zapotrzebowanie dla osób dorosłych w 72% na tiaminę (B1), w 100% na ryboflawinę (B2), w 60% na niacynę (B3) i w 30% na witaminę B6. Ta sama porcja drożdży dostarcza tyle kwasu foliowego (B9), jaka starczyłaby na dzienne pokrycie zapotrzebowania aż 3 kobiet! Niestety witamina B9 jest bardzo mało odporna na działanie temperatury, więc po przygotowaniu porcja drożdży zawiera znacznie mniej tego składnika. W drożdżach zawarta jest również witamina H, czyli biotyna, a także niewielka ilość witaminy E.
W jakiej temperaturze giną?
Z czasów dzieciństwa pamiętam jak moje babcie przygotowując ciasto drożdżowe, powtarzały „nigdy nie zalewaj drożdży wrzącym mlekiem bo je zabijesz, musi być letnie. Drożdże nie znoszą wysokich temperatur”.
Drożdże piekarnicze wytrzymują temperaturę do 41°C, w temperaturze 42°C dochodzi do zatrzymania ich rozwoju i rozmnażania się, a w wyższych temperaturach giną.
Jak je zrobić?
Drożdże można przygotowywać na dwa sposoby, w zależności od celu ich wykorzystania. Drożdże można wykorzystać do przygotowania ciasta drożdżowego, pieczywa, ciasta na pizzę lub innych wypieków. W tym wypadku zależeć nam będzie na wzroście drożdży, zatem musimy dostarczyć im energii, odpowiedniej temperatury i dać czas do namnożenia, który jest stosunkowo krótki. Do miseczki należy rozkruszyć ilość drożdży określoną w przepisie, dodać 1 łyżeczkę cukru i opcjonalnie mąki, a następnie zalać mieszankę letnim mlekiem, wymieszać i pozostawić w ciepłym miejscu na ok. 10–15 minut, by drożdże urosły. Po tym czasie drożdże można dodać do wyrabianego ciasta.
Drugim zastosowaniem drożdży jest znany wśród kobiet nawyk picia drożdży w celu poprawienia stanu włosów, skóry i paznokci. W tym przypadku zależy nam na unieczynnieniu, czyli zabiciu drożdży, ponieważ wypicie aktywnych może skutkować bólem brzucha, wzdęciami, gazami i przelewaniem w jamie brzusznej. Porcję drożdży należy rozkruszyć do kubka, a następnie zalać porcją wrzącej wody lub bardzo ciepłego mleka, celem uśmiercenia komórek drożdży. Następnie płyn mieszamy i studzimy do uzyskania pożądanej temperatury do picia. Na tym etapie do napoju można dodać miód lub cukier do smaku.
Drożdże piekarnicze to źródło wielu cennych składników odżywczych. Zachęcam, by wykorzystywać je nie tylko do wypieków, ale także przygotowywać z nich domowe kosmetyki, które dostarczą naszej skórze aminokwasów, witamin i składników mineralnych. Dzięki temu cera zyskuje promienny wygląd, włosy stają się mocniejsze, a paznokcie twarde.
Literatura:
- Grajek W., Szymanowska D.,: Stresy środowiskowe działające na drożdże Saccharomyces cerevisiae w procesie fermentacji etanolowej. Biotechnologia 2008, 3, 82, str. 46-63
- Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych i potraw – Instytut Żywności
i Żywienia, Warszawa 2017, Wydanie IV rozszerzone i uaktualnione