Jesteś na:

przechowywanie żywności

Na czym polega pasteryzacja? Jak pasteryzować słoiki?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Większość z nas wie lub choć widział jak przygotować przetwory na zimę, ale nie każdy już zdaje sobie sprawę w wyniku jakiego procesu się to dzieje i co on ma na celu. Ważne jest by przeprowadzać pasteryzację prawidłowo, gdyż niewielki błąd może skutkować przetrwaniem form wegetatywnych drobnoustrojów chorobotwórczych, a to z kolei doprowadza do zatrucia, wiążącego się z niekorzystnymi, a niekiedy niebezpiecznymi objawami zdrowotnymi.

Ekstruzja i ekspandowanie zbóż – czy ekspandowany amarantus jest lepszy?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Rozwój technologii spożywczych z roku na rok posuwa się naprzód oferując klientom produkty wytworzone nowymi metodami. Dzięki temu na sklepowych półkach nie znajdziemy tylko jednego rodzaju makaronu, kaszy i ryżu, a szereg dostępnych możliwości w postaci rozmaitych mąk, preparowanych zbóż, płatków zbożowych i różnokształtnych makaronów może zadziwić niejednego poszukiwacza kulinarnych nowości.

Warzywa i owoce suszone – produkcja, zalety i wady

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Jedną z metod utrwalenia jarzyn i słodkich plonów jest suszenie. Jak ta metoda wpływa na wartość odżywczą produktu oraz jakie zmiany możemy zaobserwować w ich strukturze oraz jakości? Czy warto spożywać suszone warzywa i owoce?

Warzywa konserwowe – produkcja, zalety i wady

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Słoneczne granulki kukurydzy, drobne zielone ziarenka groszku, konserwowane ogórki, kolorowe ziarna fasoli czy też zielone lub czarne oliwki. Na sklepowych półkach roi się od warzyw w zalewach, zamkniętych w metalowych puszkach lub hermetycznych słojach, które otulone zostały kolorową etykietką. Czy warto inwestować w tego rodzaju przetwory? Jaką wartość odżywczą niesie za sobą papryka z zalewy?

Dieta na studiach, czyli kilka wskazówek zdrowego odżywiania dla każdego studenta

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Studenckie życie nie kojarzy się zwykle z uregulowanym planem dnia i prowadzeniem zdrowej diety, jednak coraz więcej młodych ludzi stara się zwracać większą uwagę na to, jak się odżywia. Mimo to, trzeba przyznać, że często przez ograniczony budżet, napięty grafik i intensywne życie towarzyskie postanowienie zdrowszego odżywiania często kończy się na dobrych chęciach. Jak pogodzić obie te kwestie i zachować zdrowy balans pomiędzy studenckim życiem a zdrową dietą? Poniżej kilka wskazówek.

Mrożenie – co można a czego nie można mrozić

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Jakich produktów nie powinno się mrozić?

Plastikowe butelki wody mineralnej mogą wpływać na zdrowie

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Latem, wraz z upałami zwiększa się spożycie wody mineralnej. Pakowana jest ona w plastikowe butelki wykonane z tworzywa sztucznego – niestety nie pozostającego obojętnym na nasze zdrowie.

Idealna żywność na dalekie podróże

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Żywność liofilizowana zyskuje coraz większe uznanie wśród podróżników i sportowców. Przekonaj się, dlaczego.

Pleśń, drobnoustroje i bakterie w żywności. Sposoby, które pozwolą rozpoznać Ci nieświeży pokarm!

Iwona Jędrzejczyk ponad miesiąc temu

Poznaj sposoby, które pomogą Ci odróżnić świeży pokarm od tego zepsutego.

Zawartość “zdrowej” lodówki, czyli sztuka kupowania i wykorzystywania żywności

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Wyposażona w zdrowe produkty lodówka jest kluczem do sukcesu i wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych.

30 trików kulinarnych, które musisz znać

Paulina Michalak ponad miesiąc temu

Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Poznaj kilka kulinarnych trików, dzięki którym ułatwisz sobie pracę w kuchni.

Plastikowe opakowania rujnują zdrowie

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Składniki plastikowych opakowań na żywność mogą przynieść katastrofalne skutki dla zdrowia. Kolejne zakazy nie dają trwałych rezultatów. Jak pokazują badania, ftalany nie zostały wyeliminowane z produkcji opakowań na żywność, tym samym powodują coraz więcej zagrożeń dla zdrowia.

W proszku, w tabletkach, mrożone, liofilizowane – które jagody acai wybrać?

Karolina Kowalska ponad miesiąc temu

Świeżych owoców w Polsce niestety nie dostaniem, ale za to na rynku pojawiają się inne formy tych zdrowych owoców. Które z nich są najlepsze?

Jak kupić tylko to co potrzeba – sklepowe manipulacje

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z ilości technik i metod, jakie w stosunku do nas stosują sklepy. Trudno jest być świadomym konsumentem, gdy z każdej strony mamy do czynienia z okazjami, promocjami i edycjami limitowanymi w miejscach, w których dokonujemy zakupów. Mimo to warto zaznajomić się z tymi technikami i spróbować zmniejszyć ich oddziaływanie na nas samych.

Plastikowe butelki i ich wpływ na zdrowie

Karolina Kowalska ponad miesiąc temu

Czy plastik jest szkodliwy dla naszego zdrowia? Czy plastikowe butelki stanowią zagrożenie dla nas i środowiska naturalnego? Wiele słyszy się na ten temat, jednak ciężko jest znaleźć informacje, które odpowiadałyby na te pytania. Warto najpierw poznać kilka podstawowych pojęć, aby lepiej zrozumieć to zagadnienie.

10 produktów codziennego użytku groźnych dla twojego zdrowia

Paulina Michalak ponad miesiąc temu

Szkodliwe, rakotwórcze związki kryją się w przedmiotach codziennego użytku. Dowiedz się, które produkty stosowane na co dzień mogą być niebezpieczne dla twojego zdrowia.

6 najlepszych sposobów na zdrowe owoce i warzywa

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Cieszmy się smakiem ulubionych owoców i warzyw przez cały rok! Przedstawiamy 6 najlepszych sposobów na ich obróbkę, które zachowują ich bogactwo witamin na dłużej.

Najlepszy dobór mięsa, walory odżywcze i sposoby przygotowania

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Mięso nie musi być złe i niezdrowe. Wystarczy odpowiednio je dobrać i przygotować, a następnie cieszyć się jego smakiem oraz wartościami odżywczymi, które są niezwykle ważne dla naszego organizmu.

Kiszonki – właściwości naturalnych probiotyków i przepis na ogórki kiszone

Aneta Pietrzak ponad miesiąc temu

Kiszonki posiadają bardzo wiele pozytywnych dla organizmu ludzkiego substancji. Poza tym są mniej kaloryczne i posiadają większą ilość witaminy C niż warzywa świeże!

Hydroksymetylofurfural – właściwości i występowanie substancji zapachowej

Justyna Maciejewska ponad miesiąc temu

Substancja ta pomoże Ci ocenić jakość miodów i przetworów owocowych. Zbyt duże jej stężenie w produkcie może wskazywać na złą jakość produkcji bądź przechowywania.