Ziele angielskie
Innymi nazwami służącymi do określenia ziela angielskiego są pieprz goździkowy, pieprz pachnący, pieprz angielski, piment lub nowe korzenie. Ich pochodzenie tłumaczone jest pomyłką hiszpańskich odkrywców, którzy początkowo stwierdził, że drobne ziarenka są pieprzem.
Ziele angielskie pochodzi z terenów Ameryki Południowej, Środkowej oraz Indii, nie jak wskazuje nazwa – z Anglii. Do Europy zostało sprowadzone w okresie XVI wieku podczas wypraw Kolumba, ale swoją popularność piment zdobył dopiero wiek później. Ziele angielskie ma kulisty kształt, brązowo-czarną barwę i charakteryzuje się silnym korzenno-słodko-ostrym aromatem, dzięki czemu pasuje do wielu potraw, przygotowanych w wersji deserowej oraz wytrawnej.
Właściwości ziela angielskiego – witaminy i składniki mineralne
Przyprawy z reguły kojarzone są jako dobre źródła związków przeciwutleniających, które skumulowane są w niewielkiej porcji ziół. Podobnie rzecz się ma z zielem angielskim, które posiada bardzo wysoki potencjał antyutleniający. Wykazano, że dodając do smażenia ziemniaków m.in. ziele angielskie, obniża się ilość wytworzonego w procesach kulinarnych szkodliwego dla zdrowia, akrylamidu. Pieprz goździkowy swoje korzystne, prozdrowotne właściwości zawdzięcza również wysokiej zawartości olejków eterycznych oraz piperynie. Piperyna wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, co wykorzystuje się w kulinariach jako naturalną substancję wydłużającą trwałość żywności. Ziele angielskie działa korzystnie na pracę układu pokarmowego. Jego dodatek do potraw sprawia, że są lepiej trawione przez organizm, co zapobiega niestrawnościom oraz wzdęciom, gdyż działa wiatropędnie.
Pieprz goździkowy posiada właściwości rozgrzewające i rozszerzające naczynia krwionośne. Zwiększa przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co sprzyja lepszej termoregulacji oraz regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku. Z tego również powodu ziele angielskie stosowane jest powszechnie w medycynie tradycyjnej, na bóle stawów i mięśni (dodaje się je do kąpieli lub przygotowuje nalewki) oraz pomocniczo w bólach różnego pochodzenia. Ziele angielskie nie wyróżnia się spośród innych przypraw, brakiem potencjału antyoksydacyjnego. Dzięki zawartości substancji antyutleniających niweluje wolne rodniki nadtlenkowe i działa przeciwzapalnie na organizm człowieka.
W zielu angielskim znajduje się sporo potasu, wapnia, magnezu, żelaza oraz manganu. Niestety wymienione składniki są mało dostępne dla organizmu człowieka, gdyż pieprzu goździkowego z reguły nie spożywa się, a dodaje jedynie w celach poprawy smaku potraw. Podobnie w przypadku witamin, z których można wymienić witaminę A, niacynę, foliany oraz witaminę C.
Kalorie – ile kalorii ma ziele angielskie?
100 g ziela angielskiego dostarcza ok. 394 kcal, z czego 72 g węglowodanów, 8.7 g tłuszczu oraz 6.1 g białka, jednak jest to przyprawa, której się nie spożywa.
Ziele angielskie – zastosowanie
Aztekowie wykorzystywali ziele angielskie do nadania ciekawej nuty smakowo-aromatycznej przygotowywanemu kakaowemu napojowi. Obecnie ziele angielskie dodaje się do rozmaitych potraw, aby nadać im korzennego i ostrego aromatu. Wykorzystuje się je do zup, sosów, marynat do mięs oraz bigosu. Stanowi ponadto składnik mieszanki ziołowej do konserwowania ogórków oraz przetworów domowych i element nadający aromatu kompotom, szczególnie na bazie gruszek. Ziele angielskie wykorzystuje się do farszów oraz nadzienia mięsnego. Przygotowując domowy pasztet, dodaje się ziele angielskie oraz inne mocno aromatyczne przyprawy.
Ziele angielskie jest popularną przyprawą wykorzystywaną w kuchni polskiej. Mimo że nie spożywa się drobnych ziarenek, to podczas gotowania uwalniane są z nich olejki eteryczne oraz substancje bioaktywne, które wpływają pozytywnie na skład jakościowy naszych smacznych, domowych dań i deserów.