Woda doskonała dla każdego!

16 18 20

Woda jest niezbędna do utrzymywaniu prawidłowej temperatury ciała, transportu składników odżywczych oraz produktów przemiany materii.

O odpowiednim nawodnieniu powinny pamiętać przede wszystkim osoby aktywne fizycznie. Podczas godzinnego treningu o średniej intensywności tracimy około 1 – 1,5 litra wody. Nie uzupełnienie strat prowadzi do odwodnienia organizmu, przez co następuje zmniejszenie siły, wytrzymałości, szybkości i mocy mięśni szkieletowych. Odwodnienie organizmu przyczynia się do przyspieszenia pracy serca, które wynika ze zmniejszenia objętości krwi przepływającej przez mięśnie, przez co zwiększa się ich zmęczenie, ze względu na zbyt niską podaż tlenu oraz składników odżywczych.

Wykonując trening o małej lub umiarkowanej intensywności, który nie trwa dłużej, niż godzinę do uzupełnienia płynów wystarczy niegazowana woda mineralna. Podczas wysiłku, który trwa ponad godzinę warto popijać małymi łykami napój lekko hipotoniczny, czyli np. napój izotoniczny rozcieńczony wodą. Gdy trening jest bardzo intensywny i długotrwały wraz z potem dochodzi, także do utraty elektrolitów, dlatego warto sięgnąć po napój izotoniczny, który w szybkim czasie przywróci zaburzoną równowagę wodno-elektrolitową.

Należy pamiętać, że bezpośrednio po treningu trzeba wypić wodę lub napój izotoniczny, a nie np. kawę, napoje energetyczne, mocną herbata czy alkohol, ze względu na to, iż wykazują one działanie odwadniające. Zwróćmy uwagę również na to, aby woda była niegazowana, ponieważ dwutlenek węgla powoduje uczucie sytości oraz nasycenie, co przyczynia się do tego, że odechciewa nam się pić, zanim uzupełnimy braki płynów.

W ciągu całego dnia najlepiej pić małymi łykami wodę mineralną, niegazowaną. Przecięta osoba powinna wypijać około 1,5 – 2 l wody/dobę, jednak zapotrzebowanie zmienia się wraz ze zwiększeniem aktywności fizycznej, zmianą temperatury otoczenia, stanu zdrowia itp.

Odpowiednie nawodnienie komórek, przyczynia się do sprawnego i szybkiego przebiegu reakcji biochemicznych, przez co następuje zwiększenie metabolizmu, niewielkie odwodnienie sprawia, że metabolizm zwalnia o około 3%, co nie jest wskazane, zwłaszcza przy dietach redukcyjnych.
Pamiętajcie, że nie należy sięgać po wody smakowe, gdyż często są dodatkowym źródłem substancji słodzących, sztucznych aromatów oraz konserwantów.

woda

 

P1080891

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli chcecie urozmaić wodę, warto dodać do niej świeże owoce, miętę oraz sok z cytryny, bądź pomarańczy. Tak przygotowana lemoniada doskonale wygląda oraz smakuje.

woda 3

Oceń mnie
4.3/5. Oddano 4 głosy.
ponad miesiąc temu
Skomentuj Dodaj opinię

Opinie

  • Hubert 13.03.2018, 12:58

    Bardzo cenne informacje.Zalecane picie wody z plasterkiem,lub wyciśniętym soku z cytryny sporządzonym wieczorem,a wypijanym rano przed śniadaniem wpływa doskonale na cały organizm.

    Odpowiedz
  • Grażyna 14.10.2021, 10:47

    Jestem bardzo zabieganą osobą dlatego często zapominam o piciu wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, albo nie kupię wystarczającej ilości wody do domu. U mnie nie można pić kranówki więc zdecydowałam się na zamontowanie w domu podajnika z wodą Waterpoint system. Teraz nalewam wody z kranika i od razu ją pije, nie muszę się martwić, że zapomnę kupić butelek z wodą.

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Zobacz również: