Sardynka

Kalorie: 169 kcalBiałko: 20.6 kcalTłuszcze: 9.6 kcalWęglowodany: 0.0 kcal

Sardynki to przedstawiciele ryb morskich z rodziny śledziowatych. Istnieje wiele ich  rodzajów, które określa się jedną zbiorczą nazwą. Inną nazwą na sardynkę norweską jest szprot. Ryby te są poławiane w Morzu Śródziemnym, w Atlantyku, Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. To zwierzęta roślinożerne, których podstawą wyżywienia jest plankton.

Sardynki to niewielkie ryby, o długości ciała pomiędzy 15 a 30 centymetrów. Mają barwę srebrzystą i nie posiadają łusek na głowie. Ich ciała nie mają linii bocznej. Występują w dużych ławicach.

Sardynki właściwości

Sardynki zjada się wraz z ośćmi, dlatego stanowią bogate źródło wapnia w organizmie. Ich regularne spożywanie wpływa np. na stan zębów. Wapń szczególnie dobrze wchłania się w towarzystwie witaminy D, a tłuste ryby są jego dobrym źródłem. Sardynki zawierają również dużą ilość witamin B i A, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy i są zalecane w profilaktyce chorób tego układu, a także mają duże znaczenie w zakresie zachowania dobrego wzroku. Witamina A przeciwdziała degradacji plamki żółtej w oku, co jest najczęściej występującą przyczyną pogorszenia i utraty wzroku przez seniorów. Kobalt, pierwiastek wchodzący w skład kobalaminy (witaminy B12), która zapobieganiu niedokrwistości i zaburzeniom neurologicznym, w sardynkach występuje w formie łatwo przyswajalnej.

Sardynki to ryby należące do tłustych ryb morskich. Zawartość tłuszczu w ich mięsie wynosi między 7 a 15%. Stanowią bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, wśród których wyróżnić można kwasy omega-3 i omega-6. Szczególnie te pierwsze mają bardzo pozytywny wpływ na układ krążenia, zapobiegając na przykład zawałom serca. Oprócz tego zwiększają poziom frakcji HDL cholesterolu. Tłuszcze zawarte w rybach, w tym w sardynkach, poprawiają wygląd włosów i paznokci, wzmacniając ich strukturę, przez co stają się mniej podatne na łamanie. Kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera.

Sardynki są rybami o dużej ilości kalorii. Jedna średnia puszka tych ryb w zalewie olejowej zawiera około 191 kcal. Jednak warto zwrócić uwagę na wysoką zawartość białka w tym produkcie. W jednej puszce stanowi aż 49%.

Sardynki zastosowanie

Sardynki używa się jako przynęt w wędkarstwie, ale podstawowym zastosowaniem sardynek jest ich konsumpcja. Można je wędzić oraz suszyć. Zmieloną sardele wykorzystuje się jako mączkę rybną, dodatek do pasz zwierząt gospodarczych. Najczęściej usuwa się z nich głowy, a następnie gotuje, by później umieścić w puszcze z dodatkiem olejowej zalewy. Czasami używany jest do nich sos pomidorowy. Obróbka cieplna, której poddaje się ryby przed ich umieszczeniem w puszce, stanowi formę zabezpieczenia, nie wymagającą dodatkowej obecności konserwantów. Poza tym wartości odżywcze nie ulegają wówczas obniżeniu.

Najlepiej jeść świeże sardynki, na przykład krótko opiekane na patelni, co stanowi przysmak kuchni śródziemnomorskiej. Ryby te spożywa się w całości, razem z ościami i wnętrznościami. Niestety ilość poławianych sardynek rocznie się zmniejsza.

Sardynki to produkt bardzo mocno kojarzący się z kuchnią portugalską. Łączą się z obchodami dnia św. Antoniego, kiedy to podawane są w wersji grillowanej.

Dowiedz się więcej o sardynkach!

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł