Morele

Kalorie: 47 kcal Białko: 0.9 kcal Tłuszcze: 0.2 kcal Węglowodany: 10.2 kcal

Morela pospolita to gatunek drzewa należącego do rodziny różowatych. Jej owoce są niewielkie, przypominające w wyglądzie i smaku brzoskwinie, ponieważ obie rośliny należą do jednej rodziny. Pochodzi z Azji, ale obecnie morele są już obecne w wielu zakątkach kuli ziemskiej, w tym w Polsce. Mają jeszcze więcej cennych składników niż brzoskwinie. Nie są to rośliny do końca udomowione, a miejsca ich występowania często są zaskakujące. Owoce moreli należą do pestkowców. Pestka ma delikatnie migdałowy posmak.

Właściwości odżywcze moreli – witaminy i minerały

Żółty kolor skórki i miąższu morele zawdzięczają obecności beta-karotenu. Ma on właściwości przeciwutleniające, dlatego idealnie chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Dzięki temu wpływa na opóźnienie procesów starzenia się organizmu, a także na zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na jedną z chorób cywilizacyjnych. Polifenole roślinne, wśród których wymienić można flawonoidy oraz kwasy fenolowe, mają w diecie znaczenie ochronne, stanowiąc jeden z elementów profilaktyki antynowotworowej. Beta-karoten to prekursor witaminy A, chroni wzrok i zapobiega degeneracji plamki żółtej.

W miąższu moreli odnaleźć można wiele potrzebnych organizmowi pierwiastków. Można wśród nich wymienić potas, który bardzo pozytywnie wpływa na pracę serca, regulując ciśnienie krwi. Jest także niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nerek. W morelach znajduje się również żelazo, wapń, fosfor. Błonnik jest istotny jako element diety bogatoresztkowej, dzięki niemu możliwe jest usunięcie z jelit szkodliwych produktów przemiany materii, a tym samym poprawia on pracę przewodu pokarmowego.

Suszone morele mają więcej beta-karotenu w porównaniu do ich świeżych odpowiedników. Są także zasadotwórcze, więc pomagają odkwasić organizm.

Morele charakteryzują się wysoką zawartością witamin z grupy B, a także witaminy C i PP. W 100 gramach suszonej moreli odnaleźć można aż 31,7 miligrama witaminy C.

Kalorie – ile kalorii mają morele?

100 g moreli dostarcza 47 kcal. Znajdziemy w nich także 0,9 g białka, 0,2 g tłuszczów, 10,2 g węglowodanów o 2 g błonnika. Suszone morele są o wiele bardziej kaloryczne. 100 g suszonych owoców dostarcza 284 kcal.  Mają one również więcej kalorii, aż 284 w 100 gramach.

Zastosowanie moreli

Owoce moreli można jeść na surowo. W takiej formie mają one wszystkie wymienione wyżej właściwości. Warto jeść je, gdy są dojrzałe, mają wówczas najlepszy smak. Morela to także popularny owoc do robienia dżemów i konfitur. Występuje ponadto w formie suszonej, należy jednak zwracać uwagę na jej skład i wybierać te, bez dodatku dwutlenku siarki, który stosowany jest jako konserwant.

Morele używane są w przemyśle kosmetycznym. Z wyciągiem z nich przygotowuje się kremy i maseczki. Są to owoce nietrwałe, dlatego należy je jak najszybciej zjeść. Wbrew obiegowej opinii, skórka moreli także jest zdrowa i nie działa obciążająco na organizm.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł