Jabłko – właściwości odżywcze, kalorii
Jabłko to owoc drzewa jabłoni. Istnieje bardzo wiele jego odmian gatunkowych, od słodkich po zdecydowanie bardziej kwaśne, o twardym bądź miękkim miąższu i o innych przeznaczeniach kulinarnych. Rozprzestrzeniły się z terytorium Azji Środkowej na całą Europę. Od najdawniejszych czasów kojarzyły się one z płodnością i pomyślnością. W Biblii jabłko pojawiło się jako symboliczne przedstawienie owocu zakazanego, które Ewa podała Adamowi. Złote jabłko to również jeden z symboli królewskich.
Właściwości odżywcze jabłka – witaminy i minerały
W skórce jabłka zawartych jest dużo jest pektyn, które stanowią rozpuszczalny w wodzie błonnik, oczyszczający organizm ze szkodliwych substancji. Zmniejszają one wchłanianie cholesterolu, tym samym zapobiegają pojawieniu się złogów miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
Dzięki obecności kwasów owocowych, jabłka stosowane zewnętrznie wykazują działanie przeciwzmarszczkowe, rozświetlające oraz regenerujące skórę. Jabłka są także źródłem witaminy C, jednak jej ilość w owocach jest zmienna i zależy od czynników, takich jak: odmiana, warunki klimatyczne i sposób uprawy.
Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne a także wspomaga organizm w walce z infekcjami. Szczególnie dla kobiet ważna jest informacja, że witamina C pozytywnie wpływa na wygląd, przeciwdziałając wiotczeniu skóry. Zawierają również wiele beta-karotenu, który zamieniany w witaminę A dba o dobry stan narządu wzroku.
Jabłka pozytywnie wpływają na przyswajanie wapnia przez organizm. Dodatkowo jabłka wspomagają procesy trawienne, zapobiegając pojawieniu się zaparć. Już nawet ich niewielka ilość daje uczucie sytości. Są ważnym elementem diety niemowląt, należąc do grupy jednych z najwcześniej wprowadzanych owoców. Dzieje się tak głównie za sprawą ich lekkostrawności. Jabłka rzadko wywołują jakiekolwiek objawy niepożądane. Jedynym przeciwwskazaniem do ich jedzenia jest przewlekła biegunka. Jabłka zawierają sorbitol, który może wówczas działać drażniąco na układ pokarmowy.
Kalorie – ile kalorii ma jabłko?
Jabłka to dobre owoce w czasie odchudzania. Zawierają około 45 kalorii w jednej sztuce. Należy jednak pamiętać, że są źródłem węglowodanów prostych, a więc powinny być spożywane z umiarem. 100 g owocu dostarcza 52 kcal, 0,3 g białka, 0,2 g tłuszczów, 13,8 g węglowodanów, 2,4 g błonnika.
Zastosowanie jabłka
Jabłka stosuje się najczęściej w formie surowej, jak przekąskę (odmiany lobo, jonagold, ligol, gala). Są podstawą do wytłaczania cennego soku owocowego. Jabłka wykorzystywane są również jako susz. Owoce te dobrze nadają się do produkowania przetworów, takich jak musy owocowe. W formie przetworzonej wykorzystuje się je jako dodatek do deserów, zwłaszcza ciast w rodzaju szarlotki. W tym celu używa się owoców takich odmian jak reneta i antonówka. Owoce te dostępne są przez cały rok, ale najbardziej wartościowe są jesienią. Wówczas stanowią sporą dawkę witamin niezbędnych w tym trudnym dla organizmu okresie. Plusem jabłek jest łatwość ich przechowywania, nawet przez dłuższy czas.
Najwięcej cennych składników znajduje się w skórce i gnieździe nasiennym jabłka. Dlatego nie należy obierać go przed spożyciem. Mitem jest stwierdzenie, że jedzenie jabłka działa w podobny sposób jak umycie zębów. Owoce te mają wiele cukru, a więc zęby nieumyte po ich zjedzeniu mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy. Prawdą jest jednak fakt, że sam proces gryzienia twardawego jabłka sprzyja ukrwieniu dziąseł, a więc ich zdrowiu. Jabłka mają również liczne zastosowania w kosmetyce.