Kasza jęczmienna pęczak

Kalorie: 334 kcalBiałko: 8.4 kcalTłuszcze: 2 kcalWęglowodany: 69.5 kcal

Kasza pęczak powstaje z ziaren jęczmienia, które są łuskane i polerowane. Z tego samego zboża produkowana jest także kasza perłowa oraz łamana, które mają inną technologię wytwarzania. To właśnie pęczak spośród tych trzech rodzajów wyróżnia się najwyższą ilością witamin i składników mineralnych, ponieważ jest przetworzony w najmniejszym stopniu. Chociaż pozbawiony jest łuski zboża, zachowuje pozytywne właściwości dietetyczne. W Polsce kasze jęczmienne są najczęściej produkowaną odmianą. Stanowią aż 70% całego rynku kaszarskiego.

Kasza jęczmienna pęczak – właściwości

Pęczak powstaje ze zbóż glutenowych, dlatego nie mogą spożywać go osoby na niego uczulone. Jednak konsumenci nieposiadający alergii, powinny tę kaszę wprowadzić do swojej codziennej diety. Kasza jęczmienna to bogate źródło witaminy E, zwanej czasami „darem dla serca”. To również produkt, z którego organizm ludzki pozyskać może witaminy B1, B2, PP (niacynę) i B6. Witamina K wpływa na prawidłowość krzepnięcia krwi w organizmie człowieka. Zawartość minerałów (cynk, żelazo, potas) wpływa na poprawę witalności i sprawności fizycznej. Poleca się go jako element diety sportowców, ponieważ nie obciąża przewodu pokarmowego.

Pęczak reguluje pracę układu trawiennego, przede wszystkim śledziony, trzustki, żołądka i jelit. Dzięki łagodzącym właściwościom zmniejsza stany zapalne w tych narządach. Ma także cechy moczopędne, pomoże przy biegunkach oraz zaparciach. Jego spożywanie zaleca się osobom chorym, gorączkującym. Jest istotny w przypadku kobiet karmiących piersią – poprawia laktację. Wspomaga również walkę z nowotworem, szczególnie w obrębie jelita grubego.

Kasza pęczak w 100 g produktu po ugotowaniu posiada 342 kcal. W takiej samej porcji odnaleźć można 5,4 g błonnika pokarmowego. Ten składnik działa jak naturalna „miotełka” oczyszczając jelita z zalegających w nich złogów i usprawniając perystaltykę tego narządu. Poza błonnikiem, ważna jest wysoka zawartość budulcowego białka. Jest istotne dla osób dbających o swoją masę ciała, ale także dla dzieci w okresie wzrostu.

Kasza jęczmienna pęczak – zastosowanie

Zastosowanie kaszy jęczmiennej pęczak jest bardzo szerokie. Gotuje się ją w sposób podobny do ryżu. Doskonale komponuje się z różnymi typami sosów, zarówno warzywnych, jak i z dodatkiem mięsa. Dodatkowo to dobry składnik sałatek i zup. Wędkarze wykorzystują tego rodzaju kaszę podczas połowów jako formę przynęty dla ryb.

Aby zastosować kaszę pęczak jako naturalny lek regulujący pracę jelit, najlepiej przed gotowaniem surowe ziarna uprażyć na suchej patelni. Spożycie prażonych ziaren złagodzi biegunkę. Natomiast nieprażony pęczak pobudzi jelita do pracy w przypadku zaparcia.

Przeczytaj również porównanie kaszy jęczmiennej z kaszą quinoa!

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł