Kasza jaglana

16 18 20
Kalorie: 346 kcal Białko: 10.5 g Tłuszcze: 2.9 g Węglowodany: 68.4 g

Kasza jaglana produkowana jest z ziaren prosa, które nazywane są jagłami, skąd nazwa. To najstarsza znana ludzkości kasza. Wytwarzano ją już w neolicie. Obecnie nie jest szczególnie często wykorzystywana, chociaż jest produktem niedrogim, a pod względem wartości odżywczych dorównuje królowej kasz – kaszy gryczanej. Na zachodzie Europy jest zdecydowanie bardziej popularna, zwłaszcza od lat 70., kiedy rozpoczęła się moda na jaglankę trwająca do dziś. Proso przywędrowało do nas z terenu Chin. Obecnie największymi jego producentami są Chiny, Bhutan i Republika Południowej Afryki. W Polsce uprawia się tylko jeden gatunek tego zboża.

Właściwości odżywcze kaszy jaglanej – witaminy i minerały

Kasza jaglana zawiera niewielką ilość skrobi, natomiast spośród wszystkich kasz posiada najwyższą zawartość witamin z grupy B. Jest to przede wszystkim tiamina, ryboflawina i pirydoksyna.

W kaszy jaglanej odnaleźć można cenne składniki w postaci pierwiastków chemicznych żelaza i miedzi. Żelazo jest niezbędne w procesie oddychania komórkowego. Jego niedobór wywołuje anemię. Szczególnie narażone są na nią kobiety, zwłaszcza w okresie ciąży i połogu oraz w trakcie krwawienia menstruacyjnego. Miedź wchodzi w podstawowy skład budowy komórki. Występuje w jej nabłonku. Tworzy hemocyjaninę, czyli barwnik krwi o podobnych właściwościach do hemoglobiny.

Kasza jaglana w swoim składzie nie zawiera glutenu, dlatego mogą ją spożywać osoby z celiakią czy nietolerancją tego białka. Pozytywnie wpływa na powrót do zdrowia rekonwalescentów. Bardzo ważna jest wiadomość, że ta kasza działa antywirusowo. Ma specjalną właściwość wysuszania nadmiaru wydzieliny, co jest istotne w przypadku kaszlu i kataru.

Jedynie kasza jaglana oraz równie zdrowa – gryczana, są zasadotwórcze, czyli odkwaszają organizm. Ostatnio dużo mówi się o negatywnych skutkach jego zakwaszenia, które prowadzić może do otyłości. Po jaglankę powinny sięgać osoby chcące schudnąć, ponieważ jest pożywna i zapewnia uczucie sytości na dłużej, a przy tym zawiera błonnik oczyszczający organizm oraz krzem poprawiający przemianę materii, ponadto zmniejsza łaknienie.

W tej odmianie kaszy znaleźć można krzemionkę. To nie tak częsty składnik, który poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. Krzem poprawia stan kości, ochraniając je przed demineralizacją objawiającą się nadmierną łamliwością. Kasza jaglana to źródło witaminy E, czyli witaminy młodości. Lecytyna wpływa na pamięć i zdolność do uczenia się, więc jest ważna w przypadku osób wykonujących pracę umysłową. Pozwala na zachowanie dobrej kondycji umysłowej na dłużej.

Kalorie – ile kalorii ma kasza jaglana?

Nie można sięgać po nią zbyt często, ponieważ zawiera 350 kalorii w 100 gramach i ma dość wysoki indeks glikemiczny, dlatego zrezygnować z niej powinni diabetycy. Ponadto dostarcza 10,5 g białka, 2,9 g tłuszczów, 71,6 g węglowodanów i 3,2 g błonnika.

Zastosowanie kaszy jaglanej

Kaszy jaglanej nie można przechowywać zbyt długo. Zawiera ona tłuszcze, a więc łatwo jełczeje, przez co nabiera gorzkiego smaku. Zaleca się, by gotować ją w wodzie z dodatkiem mleka, wówczas jest ona delikatniejsza w smaku. Ma różnorodne zastosowania kulinarne. Można ją stosować zarówno jako dodatek do dań mięsnych, jak również używać do zapiekanki na słodko. Podaje się ją zarówno w formie sypkiej, jak i kleistej.

Zobacz również:
Oceń mnie
4.5/5. Oddano 4 głosy.
ponad miesiąc temu