Groch

Kalorie: 293 kcal Białko: 23.8 kcal Tłuszcze: 1.4 kcal Węglowodany: 45.2 kcal

Groch to jednoroczna roślina strączkowa należąca do rodziny bobowatych. Uprawiany jest już od tysięcy lat, w formie dzikiej rośnie na terenie Azji południowo-zachodniej. Od najdawniejszych czasów ludzie doceniali jego właściwości odżywcze i zdrowotne. Występuje wiele różnych odmian grochu, na przykład groch zwyczajny, na którym Gregor Mendel prowadził swoje badania dotyczące genetyki. W sprzedaży pojawia się on w formie suchych nasion, strąków (groszek cukrowy), a także jako produkt w puszce i w formie mrożonej.

Groch – właściwości

Groch powinien odgrywać ważną rolę w diecie wegetarian, ponieważ jest to bardzo dobre źródło białka. Wysoka jest w nim zawartość aminokwasów egzogennych. Są to składniki, których organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie i dlatego muszą być one dostarczone wraz z pokarmem.

W nasionach grochu znaleźć można wiele witamin z grupy B, zwłaszcza kwas foliowy. Nie powinny o nim zapominać kobiety w ciąży, gdyż dobrze wpływa on na rozwijający się płód, dbając o prawidłowe kształtowanie się układu nerwowego u dziecka, zapobiegając wadom wrodzonym. Nasiona tej rośliny to źródło witaminy A, wpływającej na poprawę funkcjonowania wzroku, a także witaminy K, odpowiadającej za krzepnięcie krwi, C wzmacniającej naczynka krwionośne i E – tak zwanej witaminą młodości. Cały ten kompleks ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Oprócz witamin, w grochu znajduje się wiele składników mineralnych, wśród których wymienić można potas, fosfor, magnez, żelazo i wapń.

Groch w swoim składzie posiada znaczną ilość błonnika pokarmowego. Dieta bogatoresztkowa jest istotna zwłaszcza dla osób chcących poprawić swój wygląd i pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Błonnik nie jest trawiony przez organizm człowieka, dlatego ma zdolność do usuwania na zasadzie miotełki wszystkich szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki temu oczyszcza jelita i nie pozwala na długotrwały kontakt toksycznych nieraz odpadów z nabłonkiem końcowej części przewodu pokarmowego. Dzięki temu może zapobiegać rozwinięciu się na przykład raka jelita grubego. Z tego powodu pomaga on również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Groch zawiera  około 100 kcal w 100 g. Jednocześnie zapewnia uczucie sytości na dłużej.

Groch posiada niski indeks glikemiczny, co jest ważną informacją dla diabetyków. Jest również produktem odkwaszającym, ponieważ należy do grona roślin zasadotwórczych.

Groch – zastosowanie

Groszek cukrowy to roślina sezonowa, pojawiająca się jedynie w okresie letnim. Wówczas należy w jak największym stopniu korzystać z jego zalet. Ziarna grochu suchego można przechowywać przez dłuższy czas. Dobrze nadaje się on jako składnik wielu past podawanych na zimno i ciepło. Jest także podstawą wielu potraw. Warzywo to dostępne jest przez cały rok, najlepiej jednak potrawy na jego bazie przygotowywać jesienią i zimą, kiedy to utrudniony jest dostęp do świeżych warzyw i owoców. Groch bardzo dobrze uzupełni braki witaminowe pojawiające się w tym czasie.

Groch bywa wykorzystywany w kosmetyce jako jeden ze składników maseczek wpływających na zniwelowanie niedoskonałości i podrażnień cery.

Groch to roślina ciężkostrawna. Przyczynia się do powstawania dyskomfortu trawiennego. Aby temu zapobiec, najlepiej do potraw z jego udziałem dodać przyprawę o działaniu łagodzącym. Jest to na przykład kminek, majeranek i bazylia. Pomoże także namoczenie grochu w wodzie oraz późniejsze jego przepłukanie przed gotowaniem.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł