Groszek zielony – właściwości, zastosowanie
Groszek zielony jest znany, lubiany i uprawiany na całym świecie. Pochodzi z Azji południowo-wschodniej, jednak świetnie radzi sobie także w innych warunkach klimatycznych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać go w swoim ogrodzie czy na działce. Co ciekawe, zielony groszek jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. W czasach starożytnej Grecji i Egiptu był pożywieniem dla ubogich, którym żywiły się głównie niskie klasy społeczne. Dziś zielony groszek doskonale sprawdza się nie tylko w zwykłych, codziennych daniach, ale też w wyszukanych potrawach, przygotowywanych na specjalne okazje.
Zielony groszek najlepiej smakuje w postaci surowej, wtedy też ma najwięcej cennych składników odżywczych. Jest lekkostrawny, ma delikatny smak i mnóstwo właściwości prozdrowotnych. W sezonie jego zbiorów warto go jeść jak najczęściej.
Groszek – właściwości
Zielony groszek polecany jest osobom będącym na diecie odchudzającej. Jest niskokaloryczny, a przy tym zawiera mnóstwo błonnika, czyli włókna roślinnego, które ma niebagatelne znaczenie dla pracy przewodu pokarmowego. Pęcznieje w żołądku, zapewniając na długo uczucie sytości, a także oczyszcza jelita z toksyn, złogów i zbędnych produktów przemiany materii. Zielony groszek powinny do swojej diety włączyć osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia oraz na zespół jelita drażliwego. Co więcej, zielony groszek, spożywany regularnie, może obniżać ryzyko wystąpienia nowotworów przewodu pokarmowego, a w szczególności raka żołądka. Spożywanie zielonego groszku ma też wpływ na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi – mogą i powinny jeść go osoby cierpiące na cukrzycę, szczególnie typu II, w której poziom cukru reguluje się głównie za pomocą odpowiedniej diety.
Groszek jest cennym źródłem witamin i minerałów. Zawiera sporo beta-karotenu, witaminy D, K oraz witamin z grupy B i kwasu foliowego. Spośród pierwiastków na uwagę zasługują: magnez, potas, żelazo, fosfor, sód i miedź. Ze względu na dużą zawartość witaminy K, która bierze udział w procesie wchłaniania wapnia z pożywienia, zielony groszek doskonale sprawdzi się w profilaktyce osteoporozy i korzystnie wpłynie na gęstość kości. Witaminy z grupy B i kwas foliowy pozytywnie wpływają natomiast na pracę serca oraz całego układu krążenia, przyczyniają się też do obniżenia ciśnienia krwi oraz poziomu złego cholesterolu LDL i trójglicerydów. Zielony groszek zawiera witaminę C, która wspomaga pracę układu odpornościowego, stymulując go do walki z infekcjami. Witamina C ułatwia także wchłanianie żelaza z pożywienia i jest niezbędna w syntezie hemoglobiny. Spożywanie zielonego groszku może więc być doskonałą profilaktyką w przypadku niedokrwistości.
W zielonym groszku sporo jest silnych przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia się organizmu, niwelują działanie nadmiaru wolnych rodników i wspomagają ogólną kondycję organizmu. Groszek doskonale wpływa też na pamięć i pracę mózgu, powinny go włączyć do swojej diety osoby starsze, które zauważają u siebie początki problemów z pamięcią.
Groszek zielony – zastosowanie
Zielony groszek doskonale smakuje zarówno w postaci surowej, jak i po przetworzeniu. Można zrobić z niego pyszną wiosenną zupę, dodać do sałatek i surówek oraz przyrządzić zdrowy, warzywny koktajl. Zielony groszek pasuje praktycznie do wszystkiego – ziemniaków, ryżu i makaronu. Świetnie sprawdza się w daniach orientalnych w połączeniu z mięsem, warzywami i aromatycznymi sosami. Z groszku można również zrobić puree oraz krem, które będą doskonałym dodatkiem do dań głównych.