Podbij poziom testosteronu! Metody na zwiększenie poziomu testosteronu

16 18 20

Testosteron jest głównym męskim hormonem, który mobilizuje budowę naszych mięśni. Wpływa również na nasze zachowanie, pewność siebie i chęć podejmowania ryzyka. Jednak czasami dochodzi do obniżenia jego poziomu. Proces ten w wolnym tempie następuje samoczynnie, a jego początek możemy obserwować około 30 roku życia.

Do tego stanu może doprowadzić także nieprawidłowa dieta, brak ruchu, nadmiar alkoholu lub nieprawidłowe dostarczenie testosteronu z zewnątrz (w postaci sterydów lub leków). Wtedy możemy obserwować szybsze odkładanie tkanki tłuszczowej (szczególnie w obrębie brzucha), zmniejszenie masy i jakości mięśni oraz trudności w ich budowaniu.

Zachowanie prawidłowego poziomu testosteronu nie jest istotne tylko dla sportowców. Powinien o niego zadbać każdy mężczyzna. Niski poziom testosteronu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i łączy się często z cukrzycą typu 2, zmniejszeniem masy mięśniowej i kostnej, nowotworami prostaty i depresją. Dla każdego poziom tego hormonu jest indywidualny, a organizm będzie dążył do zachowania stanu, który posiada zapisany w swoim kodzie genetycznym. Oczywiście istnieją również metody na zwiększenie jego ilości. Dziś przyjrzymy się, co możemy zrobić gdy testosteronu jest za mało.

Czynniki wpływające na obniżenie poziomu testosteronu

Głównym czynnikiem mającym wpływ na poziom testosteronu w organizmie jest informacja genetyczna zapisana w naszych genach, jednak tego aspektu nie jesteśmy w stanie bezpośrednio zmienić. Do czynników, które wpływają na obniżenie testosteronu należą:

  • stres,
  • depresja,
  • nieregularny, niepełny sen,
  • niewłaściwe odżywanie,
  • mała aktywność fizyczna.

Naturalne sposoby zwiększania poziomu testosteronu

Jeżeli więc okres dojrzewania mamy już dawno za sobą i powoli odczuwamy obniżenie poziomu tego kluczowego dla nas hormonu objawiające się:

  • wahaniem nastroju,
  • mniejszym libido,
  • zwiększonym poziomem tkanki tłuszczowej,
  • myślami depresyjnymi,
  • problemami ze snem,

mamy kilka możliwości rozwiązania tego problemu we własnym zakresie, między innymi preparaty ziołowe oraz minerały. Niestety, w większości są to produkty, które podnoszą poziom testosteronu doraźnie, a bez zmiany stylu życia i nawyków efekt będzie krótkotrwały.  Jeżeli jednak poziom testosteronu napawa nas niepokojem, warto udać się do specjalisty i wykonać nawet podstawowe badania krwi, w których znajdą się oznaczenia testosteronu i testosteronu wolnego.

Poznaj 8 produktów zwiększających poziom testosteronu!

Metody podniesienia poziomu testosteronu ekstrakty ziołowe

Palma Sabałowa

Roślina z północnej ameryki. Jej najcenniejszym owocem są jagody, z których otrzymuje się ekstrakt. Była wykorzystywana już za czasów Indian, uznawana dotychczas za afrodyzjak. Dziś wchodzi w podstawowy skład wielu suplementów podnoszących poziom testosteronu.

Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej

Działanie pokrzywy zwyczajnej związane jest z osłabianiem procesów mających na celu obniżenie poziomu hormonów płciowych. Pierwszym z tych procesów jest obniżanie stężenia globuliny, która wiąże ze sobą androgeny i estrogeny, wyłączając je ze swojej fizjologicznej roli. Drugi proces to aromataza, która obniża poziom wolnego testosteronu i co za tym idzie, podniesienie poziomu estrogenu. Produkt dostępny na rynku od kilku lat, jednak występuje rzadziej niż wspomniana wcześniej Palma Sabałowa, głównie z powodu wysokiej ceny.

Żeń-szeń

Roślina od tysięcy lat stosowana w medycynie chińskiej. Posiada właściwości pobudzające, pomaga regulować masę ciała, polepsza koncentrację. Istnieją doniesienia, iż dłuższa suplementacja wpływa pozytywnie na libido i popęd seksualny.

Maca

Jest to naturalny preparat otrzymywany z korzeni rośliny Lepidium meyenii pochodzącej z Peru. Jej działanie bardzo przypomina nam żeń-szeń, gdyż stymuluje metabolizm, pobudza, zwiększa witalność i wytrzymałość organizmu, poprawia pamięć, łagodzi stres i depresję. Jest stosunkowo świeżym składnikiem suplementów bez recepty, jednak osoby stosujące Mace wydają pozytywną opinię również w odniesieniu do poprawy życia seksualnego. Jednakże Macę należy przyjmować co najmniej kilka tygodni. 

Metody podniesienia poziomu testosteronu dieta

Tłuszcz

Aby utrzymać prawidłowy poziom testosteronu (pochodnej cholesterolu), musimy dostarczać pewną ilość tłuszczów, szczególnie zwierzęcych, w naszej diecie. Opinia publiczna jest wciąż mocno uprzedzona do ilości tłuszczu w diecie, jednak coraz głośniej mówi się o tym, iż jest on nam niezbędny. Rygorystyczne unikanie tłuszczów w diecie może znacząco obniżyć poziom testosteronu w organizmie. Tłuszcze nasycone (tłuszcze zwierzęce), odpowiadają za produkcję testosteronu.

Oliwa z oliwek

Okazuje się, iż oliwa poza dostarczaniem niezbędnych tłuszczów z rodziny omega 3 i 6 w odpowiedniej dla nas proporcji, wpływa pozytywnie na wzmocnienie enzymów odpowiedzialnych za produkcję testosteronu. Tak więc nie zapomnijmy o dodaniu małej porcji oliwy do gotowego dania. Oczywiście unikajmy jej podgrzewania, ponieważ niweluje to działanie przeciwutleniające.

Składniki mineralne – ZMA, MZB

Ilość reakcji w naszym ciele, w których bierze udział magnez jest ogromna (głównie przewodnictwo nerwów, skurcz mięśni czy procesy energetyczne), jednak w połączeniu z cynkiem i witaminą B6 wpływa także pozytywnie na poziom testosteronu. Suplementacja w godzinach wieczornych wpływa na poprawę jakości snu, jest on głębszy i równy, dzięki czemu budzimy się rano wypoczęci i pełni sił. Jednocześnie magnez pozwala lepiej radzić sobie ze stresem, który skutecznie potrafi obniżyć libido.

Możliwości, które przedstawiłem w niniejszym artykule są tylko jedną z możliwości przywrócenia poziomu testosteronu do naturalnego stanu. Jeżeli za jego obniżenie odpowiada niewłaściwa dieta prowadząca do nadwagi, ciągły stres lub nadużywanie używek, należy wyeliminować je najpierw, gdyż nawet stosując suplementację poprawiającą produkcję hormonów płciowych, procesy te wciąż będą zaburzane. Nie zapominajmy również o uprawianiu sportu. Brak aktywności fizycznej i kiepska dieta wpływają destrukcyjnie na zdrowie i sprzyjają otyłości. Ponadto zaburzają pracę systemu hormonalnego odpowiadającego za przetwarzanie węglowodanów, tłuszczów i białek oraz sterującego sygnalizatorami chemicznymi odpowiadającymi za budowę kości i masy mięśniowej. Ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności, trening siłowy, kontrolowanie swej wagi oraz zmniejszenie stresu przyczyniają się do zachowania prawidłowej równowagi hormonów anabolicznych, co daje energię, pomaga wykazać się w sypialni i przywraca radość z życia.

Dobra dieta i ćwiczenia fizyczne poprawiają produkcję testosteronu i zwiększają aktywność receptorów androgenów. Choć zdrowy tryb życia nie wyleczy niskiego poziomu testosteronu, to jednak pomoże w pełni wykorzystać naturalne możliwości organizmu w tej kwestii i ułatwi jego prawidłowe funkcjonowanie.

Literatura:

Saw palmetto (Serenoa Repens). National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Retrieved March 1, 2014. Phytother Res. 2013 Feb;27(2):218-26. doi: 10.1002/ptr.4696. Epub 2012 Apr 23.

Improving BPH symptoms and sexual dysfunctions with a saw palmetto preparation? Results from a pilot trial. Suter A1, Saller R, Riedi E, Heinrich M.

A comprehensive review on the stinging nettle effect and efficacy profiles. Part II: Urticae radix Julia E. Chrubasika, Basil D. Roufogalisb, Hildebert Wagnerc, Sigrun Chrubasik

Effect of Lepidium meyenii (MACA) on sexual desire and its absent relationship with serum testosterone levels in adult healthy men. F. Gonzales, A. Córdova, K. Vega, A. Chung, A. Villena, C. Góñez andS. Castillo. 11 DEC 2002 Andrologia Volume 34, Issue 6, pages 367–372, December 2002

Increasing Circulating Testosterone: Impact of Herbal Dietary Supplements. Trint A Gunnels and Richard J Bloomer. Cardiorespiratory/Metabolic Laboratory, the University of Memphis, Memphis, TN 38152, USA. International Journal of Endocrinology. Volume 2014 (2014), Article ID 525249,

The Interplay between Magnesium and Testosterone in Modulating Physical Function in Men. Marcello Maggio, Francesca De Vita, Fulvio Lauretani, Antonio Nouvenne, Tiziana Meschi, Andrea Ticinesi, Ligia J. Dominguez, Mario Barbagallo, Elisabetta Dall’Aglio, Gian Paolo Ceda

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Podbij poziom testosteronu! Metody na zwiększenie poziomu testosteronu - 3.3/5. Oddano 12 głosy.
Autor artykułu:
, Technolog żywności, trener personalny. Ceni sobie ćwiczenia na świeżym powietrzu, szczególnie z elementami treningu TRX oraz street-workout.