Ocet figowy
Ocet figowy powstaje przez połączenie wysokiej jakości octu balsamicznego (na przykład z Modeny) i owoców drzewa figowego, dojrzewających na południowym słońcu. Razem tworzą one interesującą mieszankę smakową, którą zakupić można w gotowej formie w niektórych sklepach albo bez problemu wykonać samodzielnie. Jest wytwarzany przede wszystkim w Grecji oraz w krajach bliskowschodnich. Figowce najlepiej wyrastają w strefie klimatu przejściowego pomiędzy gorącym i umiarkowanym. Drzewo to jest jednocześnie odporne na nawet piętnastostopniowe mrozy, przez co jego uprawę spotyka się także w okolicach Kaukazu.
Ocet figowy – właściwości
Ocet figowy zawiera 167 kalorii na 100 ml. Ilość białka to 1,3 g, a węglowodanów – 37 g. Ocet figowy to źródło naturalnych przeciwutleniaczy. Polifenole mają wpływ na poprawę urody, ponieważ neutralizują działanie wolnych rodników. Przedostając się do krwioobiegu, nie pozwalają na utlenianie się frakcji LDL cholesterolu. Owoce fig to dobre źródło błonnika pokarmowego. Pamiętać trzeba, że ze względu na wysoką zawartość cukru, ze spożycia octu figowego powinny zrezygnować osoby chore na cukrzycę. Nie zaleca się także dodawania octu figowego do potraw osób z ostrym zapaleniem przewodu pokarmowego. Figi stosuje się w lecznictwie, są one pomocne przy leczeniu schorzeń o podłożu sercowo-naczyniowym. Dodatkowo regulują one procesy trawienne, są pomocne przy zaparciach i mają działanie lekko przeczyszczające. Niewielkie ilości octu figowego zalecane są dla osób dbających o linię.
Niezwykłą właściwością tego produktu jest zapobieganie zwyrodnieniom plamki żółtej (AMD). Dzieje się tak za sprawą jego właściwości przeciwutleniających. AMD to jedna z podstawowych przyczyn pogorszenia, a nawet utraty wzroku u starszych osób.
Ocet figowy – zastosowanie
Ocet figowy jest najpopularniejszy w formie dressingu do sałatek o intensywnym aromacie. Równie dobrze sprawdzi się jako dodatek do deserów, na przykład lodów. Alternatywą dla jego użycia jest sos do mięs oraz warzyw, na przykład grillowanych. Można z niego tworzyć glazurę do pieczenia mięs, szczególnie wieprzowiny i jagnięciny. Jego pochodzenie z basenu Morza Śródziemnego powoduje, że wykorzystywany jest w daniach kuchni Bliskiego Wschodu. Innym zastosowaniem octu figowego są koktajle alkoholowe, na bazie rumu i burbonu.
Drewno z drzew figowych jest idealnym materiałem w rzeźbiarstwie. Ocet figowy produkowany jest z gorszych owoców, których nie spożywa się na surowo oraz nie poddaje popularnej formie przetwarzania, jakim jest suszenie. Produkt ten potrafi osiągać na rynku wysoką cenę.