Mleczko kokosowe
Potrawy rodem z Indii oraz Azji nie obejdą się bez tego składnika. Gęste, białe mleczko kokosowe posiada charakterystyczny kokosowy i słodki aromat, który wspaniale podkreśla i jednocześnie łagodzi ostre przyprawy. Jakie posiada wartości odżywcze i właściwości korzystne dla zdrowia?
Mleczko kokosowe jest gęste i kremowe, ponieważ otrzymywane jest w wyniku mielenia miąższu kokosowego z wodą. To produkt pochodzenia roślinnego, dlatego nie zawiera cholesterolu ani cukru mlecznego – laktozy. Może być więc z powodzeniem spożywany przez osoby na diecie bezlaktozowej, niskocholesterolowej oraz bezglutenowej.
Kupując mleczko kokosowe w puszce, zwróć uwagę na stopień przetworzenia oraz unikaj pozostawiania otwartej puszki na dłuższy czas. Jeśli masz taką możliwość przygotowuj mleczko kokosowe samodzielnie. Smak i jakość gwarantowana!
Właściwości mleczka kokosowego – witaminy i składniki mineralne
Mleczko kokosowe jest produktem wysoko przetworzonym o wysokiej kaloryczności, pochodzącej w dużej mierze z kwasów tłuszczowych nasyconych, których udział w diecie powinien wynosić do 10% energii na dobę. Może to budzić wątpliwości co do zdrowotnych właściwości tego produktu, ale spożywany z umiarem może być korzystny dla zdrowia! Tłuszcz kokosowy zawarty w mleczku charakteryzuje się wysokim udziałem MCT, czyli średniej długości kwasów tłuszczowych, z których niestety większą część stanowi długołańcuchowy kwas laurynowy. Kwas laurynowy pomimo łańcucha o średniej długości jest metabolizowany w taki sam sposób jak kwasy tłuszczowe długołańcuchowe. W większości badań naukowych wykazano, że tłuszcz kokosowy podwyższa stężenie cholesterolu frakcji „LDL”, co zwiększa równocześnie ryzyko sercowo-naczyniowe!
W obronie do mleczka, pewnym jest, że ochrania błony śluzowe przewodu pokarmowego, ponieważ nie jest ciężko strawne, a dodawane do ostrych potraw łagodzi ich smak. Posiada również właściwości przeciwdrobnoustrojowe, wspiera układ odpornościowy oraz walkę z infekcjami. Polecane jest osobom z problemami skórnymi oraz wrzodami żołądka lub dwunastnicy, jak i schorzeniami dziąseł i jamy ustnej.
Zawarte w mleczku kokosowym elektrolity uzupełniają niedobory tych składników, które zostały wraz z dietą spożyte w niewystarczających ilościach. Produkt ten stanowi źródło potasu, magnezu, wapnia oraz żelaza.
Kalorie – ile kalorii ma mleczko kokosowe?
100 g mleczka kokosowego dostarcza ok. 203 kcal, z czego 18 g tłuszczu, 2 g białka oraz 8 g węglowodanów.
Mleczko kokosowe – zastosowanie
Mleczko kokosowe stanowi oryginalny dodatek do potraw słodkich oraz wytrawnych. Wykorzystywane jest w kuchni indyjskiej i tajskiej do przygotowywania zup oraz dań z patelni, na słodkich deserach kończąc. Mleczko kokosowe warto dodać do domowego sernika lub jagielnika, aby nadać kokosowego aromatu oraz kremowej konsystencji. Ponadto można wykorzystać je do przygotowania koktajli bezalkoholowych lub pinacolady.