Metoda BLW – zalety, wady, przepisy
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Wspólny stół, wspólny posiłek, rodzina… są to szczególnie ważne aspekty w życiu małego człowieka. Czas wprowadzania pokarmów uzupełniających przysparza wielu stresów zatroskanym rodzicom. Okres tysiąca pierwszych dni odgrywa kluczową rolę w programowaniu metabolicznym oraz wpływa na jakość życia dziecka, także w przyszłości.
Rozszerzenie diety dziecka
Karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia uznawane jest za „złoty standard”, bowiem w pełni pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zapewniając małemu dziecku prawidłowy i harmonijny rozwój w pierwszym półroczu życia. Zalecenia ESPGHAN i EPSA mówią o tym, iż produkty uzupełniające powinny pojawić się w jadłospisie malucha nie wcześniej niż „po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia” [2]. W tym okresie dojrzewa zdolność do przyjmowania pokarmów stałych, dziecko nabywa umiejętności siedzenia z podparciem, kontroluje ruchy głowy i szyi. Posiłki uzupełniające powinny stopniowo zastępować mleko, tak aby końcem 12. miesiąca życia dziecko otrzymywało 2, maksymalnie 3 posiłki mleczne.
Praktyczne wskazówki w żywieniu niemowląt
Oto parę praktycznych wskazówek w żywieniu niemowląt.
- Mając na uwadze naturalną preferencję malucha do smaku słodkiego, rozszerzanie diety rozpocznij od warzyw, po 2 tygodniach zaproponuj owoce.
- W codziennym jadłospisie uwzględnij świeże warzywa i owoce sezonowe. W okresie jesienno-zimowym możesz wykorzystać mrożonki.
- Tłuszcze spożywcze takie jak masło, niskoerukowy olej rzepakowy używaj jako dodatku do zup czy przecierów.
- Mięso jest źródłem pełnowartościowego białka, żelaza, witamin z grupy B oraz karnityny. W diecie dziecka możesz uwzględnić różne gatunki mięs m. in.: drób (indyk, kurczak), cielęcina, wołowina, jagnięcina czy mięso z królika. Wybieraj produkty świeże, dobrej jakości, od zaufanego dostawcy. Niewskazane jest podawanie dziecku mięsa niewiadomego pochodzenia.
- Ryby, szczególnie tłuste (łosoś, makrela atlantycka, szprot, śledź) podawaj dziecku w małych porcjach, początkowo raz w tygodniu, obserwując reakcję na przyjmowany pokarm. Ryby dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 (głównie DHA), które odgrywają ważną rolę w rozwoju mózgu i siatkówki oka podczas życia płodowego, jak również w okresie wczesnego dzieciństwa. W przypadku niedostatecznego spożycia ryb rozważ suplementację DHA.
- Należy bezwzględnie unikać dosładzania i dosalania pokarmów uzupełniających, z uwagi na zwiększone ryzyko występowania chorób dietozależnych oraz kształtowania się nieprawidłowych preferencji żywieniowych.
- Do picia zaproponuj dziecku wodę źródlaną bądź naturalną wodę mineralną niskozmineralizowaną (ogólna zawartość soli mineralnych <500mg/l). Należy mieć na względzie fakt, iż soki owocowe w diecie niemowląt w pierwszym roku życia nie mogą służyć zaspokajaniu pragnienia, a tym samym zastępować wody.
- Weź sobie do serca główną i niepodważalną zasadę, pamiętając, iż to właśnie mały człowiek decyduje czy zje posiłek i w jakiej ilości. Ty, jako rodzic/opiekun masz za zadanie ustalić „ co dziecko zje, kiedy i jak jedzenie będzie podane” [2].
Metoda BLW
W obecnych czasach coraz większą popularność zyskuje metoda Baby Led Weaning (BLW). Ideą tej metody jest odejście od tradycyjnego sposobu karmienia dziecka za pomocą łyżeczki pokarmami o konsystencji papkowatej. Maluch, który potrafi już samodzielnie i stabilnie siedzieć, dostaje pokarmy uzupełniające, w takiej postaci, aby mógł je swobodnie chwycić rączką i trafić do buzi np. krążki banana, ugotowanej marchewki czy różyczki brokułów [3].
Wady i zalety metody BLW
Dzięki metodzie BLW dziecko ma okazję do poznawania nowych pokarmów za pomocą wszystkich zmysłów. Ponadto nabywa umiejętności gryzienia i żucia produktów stałych oraz doskonali swoje zdolności manualne. Zdaniem twórców metody BLW dziecko w ciągu kilku miesięcy jest w stanie samodzielnie spożywać posiłki. Baby Led Weaning uczy rodziców cierpliwości i zaufania do swojego dziecka. Ponadto daje motywację do zmiany nawyków żywieniowych całej rodziny. Rozpatrując stare jak świat przysłowie, iż „ każdy kij ma dwa końce” specjaliści doszukują się również drugiej strony medalu. Jedną z wad metody BLW jest podawanie posiłków własnych, z rodzinnego stołu, które nie zawsze są odpowiednie dla małych dzieci. Siłą rzeczy istnieje też obawa przed niedostateczną podażą energii oraz niedoborem mikroelementów, głównie żelaza.
Metoda BLW – przepisy
Czas spędzony z maluchem w kuchni jest okresem pełnym radości. Radość ze wspólnego gotowania nierozerwalnie związaną z odrobiną bałaganu, świadomy dobór produktów, o odpowiedniej jakości odżywczej i zdrowotnej, z pewnością zaowocują w dorosłym życiu małego człowieka.
Składniki:
- 2 kromki chleba pszennego lub weki
Pasta z awokado [1]
- 1 dojrzałe awokado
- 1 jajko
- sok z ½ cytryny
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
Przygotowanie:
Awokado przetnij wzdłuż, wyjmij pestkę i skrop sokiem z cytryny. Miąższ wyjmij łyżeczką, przełóż na talerz i rozgnieć widelcem. Jajko obierz ze skorupki i pokrój w małą kostkę. Wszystkie składniki wymieszaj łyżką lub zblenduj na gładką masę.
Pieczywo pokrój w kwadraty, po czym posmaruj pastą z owocu awokado.
Składniki:
- ½ szklanki ryżu białego
- 2 jabłka
- 1 łyżeczka masła
- 1 łyżeczka migdałów tartych
Przygotowanie:
Jabłka dokładnie umyj pod bieżącą wodą, następnie obierz ze skórki, zetrzyj na tarce o dużych oczkach, po czym rozgotuj z odrobiną wody. Całość możesz doprawić szczyptą cynamonu.
Ryż ugotuj zgodnie z instrukcją, podaną przez producenta na opakowaniu. Ciepły ryż wymieszaj z masłem i uformuj małe kuleczki. Cały talerzyk wypełnij musem jabłkowym, na środku ustaw 3 kuleczki ryżowe i posyp mielonymi migdałami. Podawaj na ciepło.
Składniki:
- 1 średni banan
- kilka kuleczek winogron bezpestkowych
- maliny/borówki (sezonowo)
- 1 łyżeczka orzechów włoskich (tartych)
Przygotowanie:
Banana obierz ze skórki i pokrój w półplasterki. Kulki winogron umyj, przekrój na połówki. Owoce sezonowe przełóż do miseczki. Całość wymieszaj i posyp tartymi orzechami.
Czas wprowadzania nowych pokarmów jest niezwykle istotny zarówno dla rodzica, jak i małego dziecka. Jest to okres, w którym maluch poznaje nowe smaki, bada konsystencję różnych potraw.
Pamiętaj o tym, „ że dziecko to też człowiek, tylko malutki, a jego poczucie głodu i nasycenia jest JEGO i nie nam o nim decydować” [1] .
Literatura:
- Anger J., Piszczek A. 2015. Alaantkowe BLW. Grupa Wydawnicza Relacja sp. z o.o., Warszawa.
- Szajewska H., Socha P., Horvath A. i in. 2014. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne Pediatria, t. 11, 321-338.
- Szajewska H., Horvath A. (red) 2014. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin. Medycyna Praktyczna, Liszki.
- Szajewska H., Albrecht P. 2014, Jak żywić niemowlęta i małe dzieci. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
- www.1000dni.pl
- malgorzatajackowska.com