Łosoś wędzony
Niektóre ryby mogą w swoim mięsie zawierać duże ilości metali ciężkich. By zminimalizować to ryzyko, zaleca się spożywanie gatunków ryb mało wrażliwych na szkodliwe oddziaływanie środowiska. Należy do nich również łosoś, jedna z ryb drapieżnych. Szczególnie czysty pod względem mikrobiologicznym jest łosoś wędzony na ciepło (w temperaturze powyżej 60. stopni Celsjusza). Wędzenie na zimno (poniżej 30 stopni) także jest praktykowane. Proces wędzenia odbywa się za pomocą dymu drewna, który nadaje rybie charakterystyczny zapach, smak i wygląd. Sprawia również, że produkt ma dłuższy okres przydatności do spożycia.
Łosoś wędzony – właściwości
Łosoś wędzony to źródło pełnowartościowego białka, które łatwo ulega strawieniu (nawet w 97%). Równie istotna jest zawartość w jego mięsie długołańcuchowych polienowych kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza kwasu DHA. Charakteryzuje się niską zawartością kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Kwas DHA jest niezbędnym elementem żywienia kobiety ciężarnej, ponieważ ma wpływ na prawidłowy rozwój płodu, zapobiegając powstawaniu zmian anatomicznych. Wpływa również na odpowiedni rozwój mózgu dziecka. Zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego i pojawienia się u świeżo upieczonej matki depresji poporodowej.
Bogactwo mikroelementów, takich jak jod i fluor oraz witamin z grup A, B i D sprawia, iż zalecane jest spożywanie ryb wędzonych. Łosoś wędzony zapewnia dostarczenie 100% dziennego zapotrzebowania organizmu na sód i potas.
Ryba w takiej formie jest produktem tłustym, zawiera 200 kcal na 100 g. Spożywanie wędzonego łososia jest zalecane w profilaktyce chorób krążenia i serca. Obniża on poziom trójglicerydów we krwi, pomaga pacjentom z chorobami wieńcowymi i działa profilaktycznie.
Łosoś wędzony – zastosowanie
Wędzony łosoś ma na tyle intensywny smak, iż sam w sobie stanowi smaczną przekąskę. Sprawdza się również w roli dodatku do innych potraw, na przykład sałatek. Dobrze odnajdzie się w menu śniadaniowym.
Warto zwrócić uwagę na miejsce połowu danej ryby. Naukowcy udowodnili, iż łosoś hodowlany zawierać może większe ilości toksyn, niż jego dziki pobratymiec. Za mięso zawierające najwięcej dobroczynnych składników uważa się łososia z Alaski, którego połowy odbywają się na Oceanie Spokojnym.
Produkt rozpakowany z ochronnej folii powinien być spożyty w przeciągu doby. Ryba w takiej formie ma zdolność do wchłaniania obcych zapachów, dlatego trzeba przemyśleć sposób jej przechowywania w lodówce. Po pewnym czasie traci walory wizualne.