Imbir
Imbir jest rośliną przyprawową, która nie wydaje owoców. Jako produkt spożywczy używa się zgrubiałych kłączy o mięsistej strukturze, które potrafią przybrać najróżniejsze formy. Produkt ten jest bardzo popularny w kuchni Dalekiego Wschodu i to właśnie w Chinach, Japonii i Indiach jest on przeważnie uprawiany. Można go kupić w formie surowej, jako suszoną i sproszkowaną przyprawę, a także w formie marynowanej, którą wykorzystuje się na przykład do przygotowania sushi.
Imbir ma wyrazisty, korzenny smak. Po spożyciu jest wyczuwalny, delikatnie pali język. Wykorzystywany jest nie tylko w gastronomii, ale także w medycynie konwencjonalnej i ziołolecznictwie.
Imbir – właściwości
Imbir ma silne właściwości przeciwutleniające. Odpowiada za nie przede wszystkim 6-gingerol. Nie tylko nadaje on tej przyprawie jej charakterystyczny smak, ale także wpływa na zmniejszenie się guzów nowotworowych. Imbir wpływa na apoptozę i autofagię, czyli zniszczenie komórek odpowiedzialnych za nowotwór jajników.
Imbir przejawia właściwości przeciwwymiotne. Łagodzi objawy porannych mdłości u kobiet w I i II trymestrze ciąży. Zapobiegawczo można go rzuć przed podróżą, ponieważ pomaga załagodzić objawy choroby lokomocyjnej. Kłącze imbiru wspomoże procesy trawienne i pozwoli zwalczyć zaparcia. Reguluje procesy trawienne, wspomagając wydzielanie soków żołądkowych. Ma również działanie pobudzające apetyt.
Imbir w niektórych przypadkach wykazuje właściwości podobne do aspiryny. Hamuje stany zapalne, dlatego warto go jeść w przypadku przeziębienia i grypy. Imbir również rozrzedza krew, ale jego terapeutyczne właściwości powinny być skonsultowane z lekarzem. Może pomóc przy zakrzepicy. Kategorycznie powinny się go wystrzegać osoby już przyjmujące leki na rozrzedzenie krwi. Imbiru nie powinny jeść osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym.
Imbir – zastosowanie
Świeży imbir nie wymaga obierania przy pomocy noża. Wystarczy wykorzystać w tym celu łyżkę. Najbardziej wartościowy jest świeży, ale formy sproszkowane i marynowane niewiele mu ustępują.
Wybierając w sklepie kłącze imbiru kierować się należy jego wyglądem. Jednolita skórka bez przebarwień i brak miękkich plam to gwarancja wysokiej jakości produktu. Ta przyprawa jest bardzo popularna w kuchni azjatyckiej i właśnie do tego typu dań jest ona najczęściej wykorzystywana. W przypadku infekcji pomoże picie herbaty z dodatkiem imbiru, która działa bardzo rozgrzewająco. Na mdłości najlepiej jest rzuć jego kawałki.
Właściwości imbiru są wykorzystywane w przemyśle alkoholowym, do produkcji likierów oraz perfumiarskim. W Azji wierzy się w moc imbiru jako afrodyzjaku. Olejek z imbiru jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków, szczególnie balsamów redukujących cellulit.