Cukinia
Delikatna, lekka i łagodna w smaku cukinia to doskonały składnik lekkostrawnej, odchudzającej diety. Cukinia jest niskokaloryczna, a na jej bazie można tworzyć pyszne, sycące dania. Co warto o niej wiedzieć?
Cukinia należy do rodziny dyniowatych, a naturalne warunki jej występowania to kraje Ameryki Południowej. W czasach podbojów tamtych terenów przez europejskich odkrywców cukinia trafiła na europejskie stoły. W naszym klimacie cukinia czuje się bardzo dobrze – często uprawiana jest w ogrodach czy na działkach. Najsmaczniejsza i najbardziej delikatna w smaku jest niewielka cukinia o długości około 15 cm. Zdarzają się też cukinie giganty, jednak zwykle mają bardzo grubą skórę, a ich wnętrze w dużym stopniu zajmują pestki. Cukinię można jeść na surowo lub po obróbce termicznej. Jest też doskonała w przetworach na zimę – w słodkiej lub octowej zalewie. Co ciekawe, można z niej robić nawet dżemy i konfitury.
Cukinia – właściwości
Cukinia jest lekkostrawna i nie obciąża przewodu pokarmowego. Bez obaw mogą ją spożywać osoby będące na diecie odchudzającej. Ponadto cukinia zawiera mieszankę witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Zawiera magnez, żelazo i potas oraz witaminy: A, B1, C, K. Cukinia działa też odkwaszająco na organizm, dzięki czemu wpływa na równowagę kwasowo-zasadową. Bez obaw mogą ją jeść osoby cierpiące na wrzody żołądka czy nadkwaśność.
Cukinia to także doskonały produkt dla cukrzyków – ma niski indeks glikemiczny i nie powoduje gwałtownych skoków glukozy we krwi. Znajdują się w niej również dwa związki wpływające na dobry wzrok – luteina i zeaksantyna. Są to barwniki roślinne, które działają ochronnie na siatkówkę oka oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej. Warto pamiętać, że cukinia jest warzywem dyniowatym i – podobnie jak w przypadku dyni – można jeść także jej pestki. Zawierają one unikalną substancję kukurbitacynę, która ma właściwości odrobaczające.
Cukinia – zastosowanie
Ze względu na swój łagodny smak, cukinia pasuje praktycznie do wszystkiego. Bardzo chętnie jedzą ją dzieci, nawet te, którym smak wielu innych warzyw nie do końca odpowiada. Można ją wykorzystać na surowo w sałatkach czy jako dodatek do kanapek. Na ciepło idealnie sprawdza się jako dodatek do makaronu czy ryżu, można ją dusić, piec, grillować i smażyć. Świetnie smakuje cukinia zapiekana, faszerowana mięsem lub warzywami. Można z niej robić też placki czy leczo, a nawet zupę. Możliwości przyrządzenia cukinii są praktycznie nieograniczone, a w sklepach dostępna jest przez cały rok. Warto zadbać o to, by pojawiała się na stole jak najczęściej.