Kapary

Kalorie: 23 kcal Białko: 2.5 kcal Tłuszcze: 1 kcal Węglowodany: 5 kcal

Z kaparami spotykamy się najczęściej w sklepie, gdzie znajdują się zamknięte w małych słoiczkach wypełnionych zalewą octową, solną lub oliwą. Zamarynowanie kaparów wpływa na uwolnienie ich charakterystycznego smaku opisywanego jako „musztarda z pieprzem”.

Kapary pochodzą z ciepłych krajów Morza Śródziemnego, gdyż w łagodnym klimacie rozwijają się najkorzystniej. Kapary cierniste, które spożywamy, są w rzeczywistości pąkami drzewa, krzewu lub pnącza z rodziny kapustowatej.  W botanice wyróżnia się aż 250 różnych gatunków, z których jedynie dwa są hodowane w Europie.

Właściwości kaparów – witaminy i składniki mineralne

Kapary są znakomitym źródłem polifenoli, czyli substancji, które chronią organizm przed schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, a szczególnie cenione są w dietoterapii miażdżycy. Kapary stanowią również źródło witaminy A, C i E, które uznawane są za silne przeciwutleniacze, chroniące organizm przed wolnymi rodnikami. Z tego powodu kapary, powinny znaleźć się w diecie sportowców, osób z ryzykiem chorób serca oraz nowotworów. Ponadto ze względu na zawartość witaminy E, polecane są kobietom jako naturalne źródło witaminy „młodości”. Witamina E i A nawilżają błony śluzowe organizmu, dzięki czemu zwiększają nawodnienie tkanek. Wysoka zawartość witaminy C zwiększa naturalną odporność organizmu, dzięki czemu skraca okres choroby.

W krajach śródziemnomorskich świeżo wyciśnięty sok z kaparów stosuje się w niedoczynności tarczycy, ze względu na wysoką zawartość jodu. Ponadto kapary wpływają na procesy trawienne, niwelując wzdęcia oraz niestrawności, a także wspomagając funkcjonowanie wątroby. W medycynie ludowej, kapary były zalecane mężczyznom w stanach impotencji, między innymi dlatego, że stanowią skuteczny afrodyzjak. Napar z korzeni i liści drzewa kaparowego, stosowany jest w leczeniu anemii ponieważ 100 g tego warzywa dostarcza, aż 1,7 mg żelaza oraz w leczeniu reumatyzmu, gdyż kapary należą do roślin o zasadowym potencjale.

Kalorie – ile kalorii mają kapary?

100 g kaparów dostarcza ok. 23 kcal, z czego 5 g węglowodanów, 2,5 g białka oraz 1 g tłuszczu.

Kapary – zastosowanie

Kapary są nieodłączną przyprawą w daniach kuchni śródziemnomorskiej, szczególnie francuskiej i włoskiej. Dodaje się do potraw, którym brakuje wyrazistości. Znakomicie sprawdzają się jako dodatek do sałatek ze świeżych warzyw oraz do sałatki ziemniaczanej lub śledziowej. Dobrze komponują się z twarogiem, sosami do makaronu, mięsa oraz ryb, a także jajami. Można je dodać do farszu mięsnego na kotlety lub jako dodatek smakowy do dań jednogarnkowych.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł