Kalafior

Kalorie: 22 kcal Białko: 2.4 kcal Tłuszcze: 0.2 kcal Węglowodany: 2.6 kcal

Śnieżnobiałe główki kryją się w zielonych liściach chroniących różę kalafiora przed szkodnikami. Po oczyszczeniu z niejadalnych elementów, otrzymujemy wartościowe warzywo, które cechuje się bogatymi wartościami dietetycznymi.

Kalafior zaliczany jest do grupy warzyw kapustnych, a  jego częścią jadalną jest tzw. róża, której kształt oraz zabarwienie są cechami zależnymi od odmiany. W Polsce występują kalafiory białe oraz kremowe, natomiast róże zabarwione na fioletowo, zielone lub żółte są charakterystyczne dla Europy zachodniej. Najkorzystniej, aby część jadalna kalafiora była duża, ciężka, nieuszkodzona, zwięzła oraz  możliwa do rozdzielenia na poszczególne różyczki.

Właściwości kalafiora – witaminy i składniki mineralne

Kalafior jest łatwostrawnym warzywem krzyżowym polecanym osobom na diecie o obniżonej zawartości błonnika pokarmowego oraz ze schorzeniami układu pokarmowego. Stanowi również dobre źródło witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy, wpływa na proces wytwarzania kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne oraz niszczy wolne rodniki tlenowe. Ważnym składnikiem odżywczym znajdującym się w kalafiorze są glukozynolany, których nadrzędną rolą w organizmie jest detoksykacja. Glukozynolany stanowią silną barierę ochronną organizmu przed rozwojem nowotworów, szczególnie raka grubego poprzez niwelowanie czynników mutagennych oraz rakotwórczych. Flawonoidy zawarte w kalafiorze obniżają ryzyko zachorowania na schorzenia dotykające układ krwionośny i serce, ponieważ zapobiegają wytwarzaniu blaszek miażdżycowych, odkładających się w naczyniach krwionośnych. Z kolei karotenoidy chronią przed wolnymi rodnikami, podobnie jak glukozynolany stanowiąc dobrą barierę przed nowotworami. Karotenoidy ulegając w organizmie przemianom w witaminę A wzmacnia barierę skóry oraz wpływa korzystnie na narząd wzroku. Kalafior stanowi źródło witamin z grupy B, które biorą udział w przemianach metabolicznych, wytwarzaniu hormonów oraz wzmacniają układ nerwowy. Ponadto w tym warzywie znajduje się witamina K, która pełni rolę w zapewnieniu prawidłowego krzepnięcia krwi, zabezpieczając organizm przed wykrwawieniem.

Kalorie – ile kalorii ma kalafior?

100 g kalafiora dostarcza ok. 22 kcal, z czego 2,6 g węglowodanów, 2,4 g białka oraz 2,5 g błonnika.

Kalafior – zastosowanie

Kalafior posiada wszechstronne zastosowanie kulinarne. Po ugotowaniu stanowi dobry dodatek do posiłku obiadowego, stanowi również bazę do sałatki z dodatkiem jogurtu i wybranych warzyw. Z powodzeniem można wykorzystać go do przygotowania zupy kalafiorowej lub wielowarzywnej, zupy krem oraz dodać do zapiekanki ryżowej. Kreatywni weganie z kalafiora przygotowują spód do pizzy lub placki ala „ziemniaczane”, a nawet lody!

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł