Cukier brązowy
Podstawową różnicą pomiędzy cukrem brązowym a białym jest roślina z jakiej są one produkowane. Nieco różny jest także proces wytwarzania tych rodzajów cukru, ale efektem jest uzyskanie dokładnie tego samego składnika – sacharozy. Cukier biały poddawany jest rafinowaniu, czyli przemysłowemu oczyszczeniu, w trakcie którego jest z niego oddzielana melasa, czyli ciemny syrop posiadający składniki odżywcze. Brązowy cukier to najczęściej albo nierafinowany cukier trzcinowy albo coraz częściej cukier buraczany rafinowany, barwiony karmelem na brązowo.
Cukier brązowy a trzcinowy
Cukier brązowy a trzcinowy – czy są to te same produkty? Niekoniecznie! Cukier trzcinowy jest cukrem brązowym, ale cukier brązowy nie zawsze jest trzcinowym. Przed zakupem warto sprawdzić skład produktu. Pod nazwą „cukier brązowy” może kryć się zwykły biały cukier produkowany z buraka cukrowego, który został zabarwiony karmelem.
Właściwości odżywcze cukru brązowego – witaminy i minerały
Sacharoza to 99% składu cukru brązowego. Pozostały jeden procent to składniki mineralne. Są to żelazo, magnez, potas i wapń, ale ilości te są na tyle niewielkie, że nie mają żadnego znaczenia dietetycznego. Mitem jest przekonanie, że brązowy cukier jest zdrowszy od białego.
Badania przeprowadzone przez naukowców wyraźnie dowiodły, że istnieje powiązanie pomiędzy nadmiernym spożywaniem cukru a występowaniem cukrzycy typu 2. Wpływa ono również na pojawienie się chorób układu krążenia i nowotworów. Sacharoza zakwasza organizm. Cukier, także brązowy, prowadzi do otyłości. Najlepiej w ogóle z niego zrezygnować, ale jeżeli nie jest to możliwe, chociaż zminimalizować jego ilość do maksymalnie sześciu łyżeczek w ciągu dnia w przypadku kobiet i dziewięciu w diecie mężczyzn.
Cukier brązowy – kcal
Kaloryczność cukru brązowego jest jedynie odrobinę niższa od białego i wynosi mniej więcej 396 kcal w 100 g. Czy w swoim składzie skrywa coś jeszcze cukier brązowy? Kcal dostarczane są głównie przez węglowodany i niewielką ilość białka. Nie wykazują one jakiegokolwiek pozytywnego wpływu na organizm człowieka.
Ile kalorii ma łyżeczka cukru brązowego?
Zazwyczaj łyżeczka do herbaty mieści ok. 14 g cukru. Zatem ile kalorii ma łyżeczka cukru brązowego? Dodając łyżeczkę cukru trzcinowego do herbaty zwiększasz jej kaloryczność o ok. 55 kcal.
Zastosowanie cukru brązowego
Cukier brązowy, czyli cukier trzcinowy, jest sporo droższy od swojego białego kuzyna, a nie idzie za tym wzrost jego wartości odżywczych. Używany jest zamiennie w zasadzie tylko z uwagi na atrakcyjny wygląd, który pasuje do drinków i napojów. Cukier brązowy produkowany z buraków cukrowych swoje brązowe zabarwienie zawdzięcza melasie, która nie jest usuwana tak jak w przypadku rafinowanego cukru białego. Należy uważać, by nie dać się oszukać i nie kupić białego cukru barwionego karmelem. Równie niebezpieczne jest dodawanie melasy do wcześniej rafinowanego cukru buraczanego. Najlepszym wyjściem jest całkowita rezygnacja ze spożywania cukru lub jego ograniczenie.
Jak zrobić brązowy cukier?
W warunkach domowych nie uzyskamy cukru brązowego z trzciny cukrowej. Jednak jeśli potrzebujesz użyć brązowego cukru w celach dekoracyjnych – np. do posypania słodkich wypieków lub obtoczenia krawędzi kieliszków możesz cukier biały zabarwić na brązowo melasą. Jak zrobić brązowy cukier? Do tego potrzebujesz 1 szklanki cukru białego i 1 łyżki melasy. Po wymieszaniu składników uzyskach brązowy cukier.