Jesteś na:

Natto – właściwości i zastosowanie sfermentowanej soi

16 18 20

Sfermentowana soja największą popularnością cieszy się w Japonii, gdzie wykorzystywana jest codziennie w przygotowaniu różnych potraw. Do jej wyjątkowych właściwości można zaliczyć między innymi to, że reguluje mikroflorę jelitową, obniża cholesterol oraz chroni przed osteoporozą.

Natto – właściwości

Natto powstaje poprzez dodanie do ugotowanej soi bakterii Bacillus natto. Podczas fermentacji powstaje enzym nattokinaza, który ma właściwości rozrzedzające krew, więc zapobiega zakrzepom tętnic. Natto jest naturalnym środkiem leczniczym, który podobnie jak aspiryna, chroni układ krwionośny przed zatorami, nie ma jednak skutków ubocznych, które powodują niektóre farmaceutyki.

Soja, jak wiadomo, jest źródłem naturalnych fitoestrogenów, których spożywanie przez kobiety w wieku menopauzalnym, może złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Dzięki fermentacji soi, fitoestrogeny, które się w niej znajdują, mają lepszą biodostępność i są dzięki temu lepiej wchłaniane. Oprócz tego, natto uzupełnia nasze jelita w naturalne bakterie probiotyczne chroniąc  przed patogenami cały organizm, wspomagając odchudzanie oraz przeciwdziałając zaparciom.

Dodatkowo spożywając natto możemy w naturalny sposób obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz cukru, co sprawia, że produkt ten idealnie nadaje się dla osób z hipercholesterolemią oraz z cukrzycą.

Natto, jako najlepsze, naturalne źródło witaminy K2, w niezwykły sposób chroni nas przed osteoporozą oraz miażdżycą jednocześnie. Działanie tej mało znanej witaminy powoduje, że wapń krążący we krwi, kierowany jest do kości i zębów, w ten sposób nie trafi on w niepożądane miejsce, którym mogą być tętnice, gdzie rozwija się miażdżyca.

Ewa , 23 lata
Podczas 3 miesięcznego odchudzania z Trizerem udało mi się schudnąć 15 kg. Straciłam 5 cm w udach, 13 w biodrach, 11 w talii oraz 2 w bicepsie. Przyjmowałam Trizer 3 razy dziennie przed głównymi posiłkami...
Marta , 19 lat
Mam lat 19. Zaczęłam dietę od 103 kilogramów. Schudłam 10 kilogramów.Zamierzam zgubić jeszcze 20 – oczywiście z Trizerem. Zaczęłam odchudzanie , bo źle się czułam ze swoją wagą i chciałam zmienić swoje życie na lepsze...
Marta , 19 lat
Mam lat 19. Zaczęłam dietę od 103 kilogramów. Schudłam 10 kilogramów.Zamierzam zgubić jeszcze 20 – oczywiście z Trizerem. Zaczęłam odchudzanie , bo źle się czułam ze swoją wagą i chciałam zmienić swoje życie na lepsze...

Natto – zastosowanie

Oryginalne natto ma konsystencję namoczonego siemienia lnianego i niezbyt przyjemny zapach. Sprowadzane z Japonii, które można również dostać w Polsce, dostarczane jest w formie suszonej, pozbawione zapachu. Dzięki takiej postaci można ją dodawać do wielu potraw zarówno słonych, jak i słodkich, między innymi do zup, sałatek czy do jogurtu. Sfermentowaną soję możemy dostać w sklepach z orientalną czy ekologiczną żywnością.

Natto, jeden z tradycyjnych produktów Japonii, której obywatele zaliczani są do najdłużej żyjących na świecie, ma wiele niezwykłych właściwości, które sprawiają, że warto wprowadzić go do jadłospisu. Dzięki zawartości bardzo dużej ilości witaminy K2 uchroni nas przed osteoporozą oraz miażdżycą, a oprócz tego obniży cholesterol, poziom cukru we krwi oraz uzupełni naturalną mikroflorę jelitową.

 

Oceń
Natto – właściwości i zastosowanie sfermentowanej soi - 7.4/10. Oddano 41 głosy.
ponad miesiąc temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?