zakrzepica

Oceń
zakrzepica - 2.5/5. Oddano 2 głosy.

O zakrzepicy mówimy wówczas, gdy dochodzi do powstania skrzepliny w świetle naczynia krwionośnego. Dzielimy ją na zakrzepicę tętniczą, która może prowadzić do zawału serca, gdy zajęte zostanie naczynie wieńcowe i zakrzepicę żył, gdy skrzeplina powstaje w żyłach. Najczęściej zajęte zostają naczynia kończyn dolnych i miednicy. Zakrzepica jest niezwykle groźną chorobą. Gdy skrzep znajdujący się w naczyniu krwionośnym odrywa się od ścianki i wędruje do serca może spowodować ostrą niewydolność krążenia, co prowadzi do nagłego zgonu.

Zakrzepica żył głębokich – objawy, leczenie domowe. Dieta przy zakrzepicy

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Szczególnie narażone na nie są osoby, u których występują czynniki ryzyka, takie jak podwyższony poziom cholesterolu, mała aktywność fizyczna, nadmierna masa ciała, palenie tytoniu czy nieodpowiednia dieta. Jedną z chorób układu krwionośnego jest zakrzepica żył głębokich. Przyjrzyjmy się temu schorzeniu bliżej.

Wygląd języka a zdrowie – nalot, bolący i piekący język to może być objaw choroby!

Paulina Michalak ponad miesiąc temu

Obserwuj swój język. Występujące na nim niepokojące objawy mogą wskazywać na stan chorobowy.

Czerwienica prawdziwa a dieta – zasady, produkty zalecane i zakazane oraz efekty

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Czerwienica prawdziwa to choroba zaliczana do nowotworowych o przewlekłym przebiegu. Leczenie można wspomóc dietoterapią, której celem jest obniżenie wystąpienia ryzyka zakrzepów.

Zakrzepica żył powierzchownych

Przyczyną zakrzepicy żył głębokich jest stan zapalny i wytworzenie się niewielkich skrzepów w żyłach powierzchownych. Zazwyczaj ma łagodny przebieg. Skrzeplina występująca w żyle powierzchownej jest zwykle ściśle związana z jej ścianą i możliwość jej oderwania jest bardzo niewielka. Ryzyko zachorowania na zakrzepicę żył głębokich zwiększa m.in. otyłość, długotrwałe unieruchomienie kończyny (np. w wyniku złamania), ciąża, niewydolność serca czy palenie tytoniu.  

Dieta przy zakrzepicy – ogólne zasady, produkty wskazane i niedozwolone

Sonia Walla ponad miesiąc temu

W przebiegu zakrzepicy należy zwrócić uwagę na dietę, ogólne zasady żywienia i grupy produktów, które przyczyniają się lub zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Jak więc powinno wyglądać żywienie w tej jednostce chorobowej?

Zdrowie mamy przed, w czasie i po ciąży!

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Macierzyństwo to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. To stan wyjątkowy, dlatego każda kobieta powinna w specjalny sposób o siebie zadbać. Przekonaj się, na co uważać i co zrobić, aby te 9 miesięcy przebiegło bez uszczerbku na zdrowiu Twoim i dziecka!

Zakrzepica w ciąży i połogu. Poznaj objawy i najlepsze sposoby na zapobieganie

Marta Florczak ponad miesiąc temu

Zakrzepica, jeśli nie jest odpowiednio leczona jest schorzeniem prowadzącym do śmierci w zaledwie kilka sekund. Sprawdź, jak się przed nią ustrzec i co robić kiedy już się pojawi.

Zakrzepica żył głębokich

O zakrzepicy żył głębokich mówimy wówczas, gdy skrzepy powstają w żyłach głębokich zazwyczaj kończyn dolnych. Jest o wiele bardziej niebezpieczna niż zakrzepica żył powierzchownych. Możliwość oderwania skrzepu jest większe, a tym samym ryzyko ostrej niewydolności krążenia czy zawału serca. Do najczęstszych przyczyn zakrzepicy żył głębokich zalicza się wrodzone i nabyte zaburzenia krzepnięcia krwi, unieruchomienie kończyny, choroba nowotworowa ciąża i połóg. Do zwiększonego ryzyka zachorowalności przyczyniają się także tabletki antykoncepcyjne.

Zakrzepica żył – leczenie

Leczenie zakrzepicy żył obejmuje czynności mające na celu zlikwidowanie przyczyn choroby, a także już istniejącego zakrzepu. Aby wspomóc prawidłowy przepływ krwi we wczesnym stadium choroby zachęca się pacjentów do umiarkowanej aktywności fizycznej. Jednocześnie wprowadza się kurację farmakologiczną, która ma na celu zahamowanie rozwoju już istniejących skrzepów i tworzenia nowych. Niekiedy wprowadza się także leczenie trombolityczne, którego celem jest rozpuszczenie istniejącego skrzepu