zaburzenia psychiczne

Dieta GAPS – założenia, etapy, produkty oraz przeciwwskazania

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Zespół psychologiczno-jelitowy to określenie stosowane w kontekście różnych schorzeń psychicznych np. schizofrenia, autyzm, których rozwój może okazać się zależny od stanu jelit. Autorka diety GAPS, Natasha Campbell-McBride, zauważyła, że stan przewodu pokarmowego, wpływa na stan naszego zdrowia psychicznego.

Zespół Pica – przyczyny i leczenie łaknienia spaczonego

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Osoby, u których zdiagnozowano zespół Pica, odczuwają wewnętrzne pragnienie spożycia produktu, który nie jest zaliczany do żywnościowych artykułów spożywczych. Piasek, glina, węgiel, kreda czy ziemia to związki, których nie kojarzymy z żywnością. Skąd więc u osób z zespołem Pica, biorą się zachcianki na niekiedy szkodliwe dla zdrowia substancje?

Felinoterapia – charakterystyka oraz wady i zalety "leczenia kotem"

Damian Adamiak ponad miesiąc temu

Nie znajdziemy tej usługi w zbyt wielu ofertach przychodni, a jednak mimo to ma coraz większą grupę swoich zwolenników, zarówno po stronie terapeutów, jak i osób poddających się leczeniu. Jest to stosunkowo nowa gałąź lecznictwa polegająca na kontakcie osoby poddawanej kuracji z kotem.

Stalking, kiedy zwykła fascynacja staje się nękaniem

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Może być kojarzony głównie z obsesyjną fascynacją gwiazdami show-biznesu, gdyż na początku historii tego terminu, stalkerami określano osoby, które maniakalnie podążały za swoimi idolami. Współcześnie jednak zmodyfikowano jego definicję rozszerzając ją o kilka elementów.

Hipochondria i cyberchondria – lęk o zdrowie

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Z pewnością każdy z Was zna osobę, która nadmiernie dba o swoje zdrowie, a raczej wszędzie widzi symptomy groźnej choroby. Gdzie ryje się różnica między dbałością o zdrowie a przesadą. Poznajcie objawy hipochonriii i jej nowej wirtualnej odmiany.

Wpływ diety na złagodzenie zaburzeń lękowych

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Jak się okazuje, nasz sposób odżywiania wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich produktów do naszych posiłków możemy zminimalizować odczuwany lęk.

Dysmorfofobia – leczenie zaburzeń postrzegania własnego ciała

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Nadmierne skupienie uwagi na własnym ciele może przerodzić się w obsesję prowadzącą do poważnych konsekwencji. Dysmorfofobia – czym jest i jak sobie z nią poradzić?

Nikotyna w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelit i schizofrenii

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Każdy medal ma dwie strony. Także palenie papierosów, czynnik dramatycznie zwiększający ryzyko nowotworów płuc, może w pewnych sytuacjach klinicznych przynieść dobry rezultat.

Fobia społeczna – przyczyny, objawy, leczenie

Joanna Rojkowicz ponad miesiąc temu

wiele osób jest nieśmiałych, wiele z nich przezwycięża swoje lęki, lecz nie każdy. w niektórych sytuacjach powszechna nieśmiałośc może być objawem groźnej fobii społecznej.

Psychoterapia i pomoc psychologiczna – cz2. u kogo szukać pomocy?

Katarzyna Jaros ponad miesiąc temu

Czujesz, że zaistniały problem Cię przerasta, ale nie wiesz gdzie szukać pomocy? Zastanów się nad podstawą Twojego problemu i wybierz odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia i pomoc psychologiczna – cz. 1 jak uzyskać profesjonalną pomoc

Katarzyna Jaros ponad miesiąc temu

Współcześnie coraz więcej osób korzysta z pomocy specjalistów w obszarze zdrowia psychicznego – psychologów, psychoterapeutów czy psychiatrów. Z pewnością wskazuje to na pozytywne zmiany w naszym społeczeństwie.

Wpływ żywienia na objawy autyzmu

Dominika Jurkowska ponad miesiąc temu

U coraz większej ilości dzieci diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Warto wiedzieć o tej chorobie więcej. Najnowsze badania wykazały również wpływ diety na zmniejszenie objawów tej choroby. Dowiedz się czego Twoje dziecko nie powinno jeść i dlaczego!

Budowa obrazu własnego ciała i jego wpływ na postrzeganie siebie

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

To jak widzimy siebie wpływa nie tylko na naszą pewność siebie, samoocenę, ale również sposób odżywiania. Wielokrotnie zły obraz własnego ciała prowadzi w konsekwencji do wielu groźnych dla życia zaburzeń odżywiania.

Budowa sylwetki człowieka ma wpływ na gromadzenie się tkanki tłuszczowej

Marta Tylutka ponad miesiąc temu

Wielu, na swoje wyłumaczenia, dlaczego nie mogą schudnąć, mówią: "jestem grubokoścista/ty" Jednak tkwi w tym prawda, od budowy ciała zależ ilość i rozkład tkanki tłuszczowej. Sprawdź jaki typ budowy posiadasz.

Dieta w leczeniu chorób psychicznych

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Jak pożywienie wpływa na organizm osób cierpiących na choroby psychiczne? Czy można wyróżnić produkty, które łagodzą objawy i pozwalają lepiej funkcjonować?

Pregoreksja, czyli odchudzanie w ciąży – objawy i skutki anoreksji ciążowej!

Justyna Piekara ponad miesiąc temu

Coraz więcej kobiet odchudza się w czasie ciąży! Konsekwencje takiego postępowania są bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się w ich łonie dziecka.

Ortoreksja. Przyczyny, objawy, skutki i leczenie niebezpiecznie zdrowej diety

Justyna Piekara ponad miesiąc temu

Zaburzenia odżywiania to bez wątpienia znak naszych czasów. Do chorób, takich jak anoreksja i bulimia, dołączyła nie mniej groźna – ortoreksja.

Psychoza poporodowa – poznaj objawy tej ciężkiej choroby

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Psychoza poporodowa to ciężkie zaburzenie psychiczne, które trzeba szybko zdiagnozować i leczyć, gdyż zagraża życiu matki i dziecka!