zaburzenia odżywiania

Objawy, leczenie i terapia zaburzeń odżywiania

Michał Hajdo ponad miesiąc temu

Najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami zaburzeń odrzywiania są jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa), bulimia (żarłoczność psychiczna) i zespół napadowego objadania się (BED).

Anoreksja – jadłowstręt psychiczny i anoreksja bulimiczna. Skutki anoreksji

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Popularyzowany powszechnie trend niezdrowo szczupłej sylwetki, wręcz „kościstej” prowadzi do wzmożonego zainteresowania redukcją masy ciała. Dodatkowo nieprzyjemne uwagi na temat wyglądu ciała ze strony rodziny, znajomych czy rówieśników oraz ciężka sytuacja i przewlekły stres może doprowadzić do rozwinięcia się anoreksji, choroby przebiegłej, której leczenie przebiega długo i nie zawsze z pozytywnym skutkiem.

Jak wpaść i jak wyjść z anoreksji? Leczenie anoreksji

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Szacuje się, że zachorowalność na anoreksję wśród kobiet między 15. a 29. rokiem życia wynosi 19 osób/100 tysięcy, natomiast w przypadku mężczyzn liczba ta jest nieco niższa i znajduje się na poziomie 2 osób/100 tysięcy. Co ważne śmiertelność w przebiegu choroby waha się od 5,7 do 15% osób, które nie zostały wyleczone przed 24. rokiem życia.

Anoreksja u dzieci – przyczyny, objawy. Jak leczyć anoreksję?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Zaburzenia odżywiania są chorobami o podłożu psychicznym, którym towarzyszy odbiegający od normalnego sposób odżywiania się, nadmierna koncentracja na jedzeniu, niezadowolenie z wyglądu ciała oraz niskie poczucie własnej wartości.

Zaburzenia odżywiania u dzieci – przyczyny, objawy

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Zaburzenia odżywiania u niemowląt i dzieci są częstym zjawiskiem zgłaszanym przez rodziców. W przypadku niemowląt oraz dzieci małych dotyczą one m.in. odmawiania spożywania posiłków, wybiórczego spożywania pokarmów, niedojadania, przejadania się lub wystąpienia tzw. spaczonego apetytu, kiedy dziecko wykazuje chęć zjedzenia rzeczy, które zwyczajowo nie jest zaliczane do jadalnych np. kreda, tynk, piasek, glina.

Zaburzenia odżywiania towarzyszące depresji

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Czy depresja może wpłynąć na rozwój zaburzeń odżywiania? Przekonaj się sam!

Alkoreksja – procenty zamiast jedzenia

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Szczupła sylwetka ciągle jest w modzie, a sposobów by ją osiągnąć jest naprawdę wiele. Zarówno tych zdrowych np. zmiana nawyków żywieniowych i urozmaicenie diety, aktywność fizyczna, jak i szkodliwych, będącymi zaburzeniami w obrębie odżywiania, np. anoreksja czy bulimia. Wśród tych ostatnich pojawiają się także nowe odmiany jak: diabulimia, manoreksja i alkoreksja.

Zaburzenia odżywiania a pomoc bliskich

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Jeśli zauważymy, że ktoś z naszego otoczenia radykalnie zmienił swoje nastawienie do jedzenia – przestaje jeść lub spożywa je w nadmiarze, może to świadczyć o kłopotach z prawidłowym odżywaniem. Jak wówczas reagować i co zrobić?

Alkohoreksja – przyczyny, objawy i leczenie

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Alkohoreksja jest mało znaną odmianą anoreksji, która przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie nie widnieje w klasyfikacji ICD-10, natomiast objawy schorzenia są specyficzne i charakterystyczne, toteż warto je poznać bliżej, by móc zareagować, gdy zauważymy niepokojące objawy wśród dzieci, znajomych czy przyjaciół.

Dieta przed ślubem, czyli jak schudnąć i nie dać się brideoreksji

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Brideoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które stało się zmorą wielu panien młodych. Obsesyjne odchudzanie przed ślubem nie tylko niszczy radosny czas oczekiwania na ten wyjątkowy dzień, ale nierzadko przeradza się w przewlekły jadłowstręt – anoreksję, która nie kończy się z dniem ślubu. Czym jest brideoreksja? Czy warto odchudzać się przed ślubem i jak to zrobić, by nie dać się zwariować?

Zaburzenia odżywiania w ujęciu systemowym

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Zaburzenie, psychopatologię czy problemy jednego z jej członków wyjaśnia się w kategorii zaburzenia równowagi całego systemu. W myśl tej teorii problem nie leży wyłącznie w gestii jednostki, lecz stanowi on odzwierciedlenie dysfunkcji całego układu.

Być jak baletnica lub modelka – dieta prowadząca do wyniszczenia

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Wiele zawodów wymaga odpowiedniej aparycji, figury i niewielkiej wagi ciała. Zaliczamy do nich między innymi baletnice i modeliki. Niestety kobiety dążąc do zmniejszenia masy ciała w rezultacie zapadają na anoreksję i bulimię. Dlaczego zatem dieta baletnicy jest tak popularna?

Zaburzenia jedzenia w ujęciu psychoanalitycznym

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Jako pierwszy problematyce anoreksji w ujęciu psychoanalitycznym przyglądnął się Freud. Opisał on pacjentki anorektyczce jako nieradzące sobie z własnym napięciem seksualnym. Również późniejsi analitycy interpretowali to zaburzenie w kategorii opóźniania i zaprzeczania swojej kobiecości, zaś jeden z objawów – zanik miesiączkowania, miał pozwalać pacjentkom na przedłużanie dzieciństwa.

Ograniczenie jedzenia jako przejaw duchowości

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Samogłodzenie znane jest we wszystkich kulturach i religiach włączając w to religię starożytnych Egipcjan, judaistyczną, chrześcijańską, opisy takich przypadków znane są również w islamie czy buddyzmie. Jedyne co zmieniło się na przestrzeni wieków to kontekst historyczny i kulturowy, poziom wiedzy oraz podejście do odmowy jedzenia. Różne są również reakcje społeczne na takie praktyki.

Nadmierna koncentracja na wadze i figurze wśród osób z zaburzeniami odżywiania

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Większość osób borykających się z zaburzeniem odżywiania bądź nadwagą charakteryzuje wspólny „rdzeń psychopatologiczny”. Jest to specyficzny sposób odbioru siebie, oceniania własnych poczynań czy poziom samooceny, których podstawą jest postrzeganie siebie przez pryzmat swojej figury.

Niedożywienie – mechanizmu adaptacyjne organizmu

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Organizm w stanach zagrożenia, z powodu braku dostarczonych składników odżywczych, uaktywnia mechanizmy adaptacyjne do nowych warunków. Wpływa to na rozregulowanie metabolizmu, rozdrażnienie, obniżenie aktywności fizycznej organizmu i utratę chęci do życia towarzyskiego.

Dysmorfofobia a zaburzenia odżywiania

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Wizerunek ciała dla każdego z nas to umysłowa reprezentacja świadoma i nieświadoma, obejmująca subiektywne doświadczanie ciała, jego funkcji i możliwości, a także przekonania, uczucia na jego temat. Jednak czasami ta reprezentacja może zostać zmodyfikowana i doprowadzić do różnych, powiązanych ze sobą zaburzeń.

Psychologiczne skutki restrykcji żywieniowych

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Co jednak się dzieje, gdy przekroczymy delikatną granicę pomiędzy rozsądnym żywieniem, a dietą restrykcyjną? Nie tylko ograniczamy sobie podaż wielu substancji ożywczych i innych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Cechy osobowości u pacjentek z zaburzeniami odżywiania

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Kobiety, które chorują na zaburzenia odżywiania są specyficzną grupą pacjentek, gdyż wyróżniają się pewnymi nasilonymi cechami osobowości w porównaniu do osób zdrowych.