Ser Feta
Oryginalny ser feta wywodzi się z Grecji. Należy on do gatunków miękkich produkowanych na północy tego kraju. Jego skład to mieszanka poddanego pasteryzacji mleka owczego z mlekiem kozim. Kozie mleko to między 5 a 10% całości wyrobu. Posiada on słony, dość wyrazisty smak. Pierwszy etap produkcji to pasteryzacja i krzepnięcie. Następnie ser trzyma się w solance przez okres około dwóch miesięcy. To właśnie solanka powoduje, że ser feta jest wilgotny. Prawdziwy produkt jakim jest ser feta musi zostać oznaczony specjalnym certyfikatem PDO. W innym przypadku jest to ser kanapkowy typu feta, produkowany najczęściej z mleka krowiego.
Właściwości odżywcze sera feta – witaminy i minerały
Ser feta to idealny produkt w diecie kobiet, ponieważ zawiera on bardzo dużą ilość wapnia. Szacuje się, że nawet jedna trzecia kobiet w Polsce może być zagrożona z powodu osteoporozy. Fetę warto komponować z produktami o wysokiej zawartości witaminy D, takimi jak tłuste ryby morskie, które pozytywnie wpływają na wchłanialność wapnia.
W fecie znaleźć można ważny minerał – cynk. Cynk jest składnikiem strukturalnym oraz funkcjonalnym wielu enzymów, dzięki czemu bierze udział we wszystkich procesach życiowych. Pomaga ponadto w zachowaniu prawidłowych funkcji poznawczych, uczestniczy w syntezie DNA oraz białka, wspomaga funkcje rozrodcze oraz odpowiada za zdrowie naszych kości. Znane są także jego właściwości kosmetyczne, działa wzmacniająco na włosy, skórę i paznokcie.
Kalorie – ile kalorii ma ser feta?
W 100 g sera feta zawarte jest 264 kalorie. Ilość białka to 14 g. Produkt ten charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu (22,5 g) oraz kwasów tłuszczowych nasyconych. Z tego powodu zbyt duże spożywanie fety nie wpłynie pozytywnie na sylwetkę. Feta zawiera także dużą ilość sodu, którego nadmiar może prowadzić do powstania nadciśnienia tętniczego. Jak we wszystkim, także w spożywaniu fety należy zachować umiar.
Zastosowanie sera feta
Ser feta jest bardzo popularny w kuchni greckiej. Informacje na jego temat były zawarte już w antycznych mitach. Najlepiej stosować go jako dodatek do sałatki ze świeżych warzyw. Greckim specjałem jest feta smażona w grubych plastrach. Może ona być dodatkiem do kanapek, ponieważ nieco przypomina zwykły twaróg, ale nie kruszy się tak łatwo. Pod wpływem temperatury bardzo dobrze się topi, co można wykorzystać przy okazji robienia farszów do pierogów czy naleśników. Słona feta dobrze komponuje się z dodatkiem delikatnego szpinaku. Pasuje również do słodkiego miodu i orzechów, w Grecji występuje czasami jako deser.