Pierś z indyka, bez skóry
Mięso drobiowe charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu i wysokim udziałem białka. Mięso z piersi indyka pozbawione skóry jest niskokaloryczne i chętnie spożywają je osoby starsze, ze schorzeniami przewodu pokarmowego, dbające o sylwetkę oraz małe dzieci. Minusem niskiej zawartości tłuszczu jest brak witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które można uzupełnić spożywając mięso z indyka w towarzystwie surówki polanej oliwą lub z kawałkiem sera mozzarella.
Mięso z piersi indyka jest najchudszym elementem indyka oraz najchudszym rodzajem mięsa. Posiada delikatną konsystencję i jest smaczne po przygotowaniu. Niestety ze względu na niską zawartość tłuszczu bardzo łatwo jest je „wysuszyć”.
Właściwości piersi z indyka bez skóry – witaminy i składniki mineralne
Mięso z piersi indyka jest lekkostrawne i niskokaloryczne. Polecane jest szczególnie osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy oraz tym, które nie powinny spożywać tłustych i ciężko strawnych rodzajów mięs. Ugotowane mięso z indyka jest również jednym z pierwszych, obok mięsa z kurczaka i cielęcego, które można wprowadzić do diety niemowlęcia. Ten rodzaj mięsa jest również zalecany dla starszych osób mających problemy gastryczne. Niestety minusem niskiej zawartości tłuszczu jest brak witamin A,D,E,K rozpuszczalnych w tłuszczach.
Mięso z piersi indyka dostarcza sporej ilości pełnowartościowego białka, które niezbędne jest organizmowi do zachowania odpowiedniego bilansu azotowego. Ważne jest, aby nie przekraczać dobowych zaleceń do spożywania białka, ponieważ zarówno nadmiar, jak i niedostateczna podaż tego składnika w diecie działa niekorzystnie na organizm człowieka. Nadmiar białka jest częściej spotykany w krajach rozwijających się. Do skutków jego nadmiaru zalicza się obciążenie nerek oraz wątroby, co może skutkować w dłuższej perspektywie niewydolnością wymienionych narządów, jeśli wraz z dietą nie dostarczamy odpowiedniej ilości witamin z grupy B, które uczestniczą w ich przemianach.
W mięsie z piersi indyka, znajduje się szereg cennych witamin i składników mineralnych. 100 g porcja dostarcza 10% dziennego zapotrzebowania na potas, 30% na witaminę B12 oraz tyle samo witaminy PP. Witamina B12 jest składnikiem niezbędnym do wytwarzania erytrocytów oraz składnikiem, który zapobiega występowaniu anemii megaloblastycznej (z niedoboru witaminy B12). Warto zauważyć, że źródłem kobalaminy są wyłącznie produkty odzwierzęce. W mięsie z indyka znajdują się również w mniejszej ilości witamina B1, B2 oraz B6, które wspierają przemiany składników odżywczych w organizmie, wpływają na regenerację mięśni oraz wzmacniają układ nerwowy. Mięso indycze dostarcza ponadto fosforu, magnezu, cynku oraz żelaza.
Kalorie – ile kalorii ma pierś z indyka bez skóry?
100 g piersi z indyka bez skóry dostarcza ok. 84 kcal, z czego 19 g białka i 1 g tłuszczu.
Pierś z indyka bez skóry – zastosowanie
Mięso z piersi indyka bez skóry nadaje się do przygotowania kotletów bez panierki lub panierowanych w owsianych płatkach. Po zmieleniu z powodzeniem można wykorzystać otrzymane mięso do nadziewania warzyw (np. cukinii, papryki, pomidora) lub do przygotowania lekkiego sosu do spaghetti/lasagne. Rodzice małych dzieci z powodzeniem mogą przygotowywać domowe pulpeciki lub zupki z dodatkiem tego gatunku mięsa. Smaczny obiad powstanie z nadziewanej piersi z indyka serem dojrzewającym lub pleśniowym, którą zapieczemy w warzywach i sosie pomidorowym.
Mięso z piersi indyka bez skóry jest niskokaloryczne i łatwostrawne. Dostarcza witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz składniki mineralne, których niedostateczna podaż skutkuje chorobami z ich niedoboru. Spożywaj mięso 3–4 razy w tygodniu, a w pozostałe dni polecam ryby, jaja oraz warzywa strączkowe.