Schab surowy
Schab jest najdłuższym mięśniem, pozyskiwanym z tuszy mięsa wieprzowego. Stanowi surowiec do wyrobu wędlin przemysłowych, takich jak polędwica łososiowa, sopocka lub schab pieczony. W kuchni domowej najczęściej przygotowuje się z niego pieczenie lub kotlety schabowe.
Właściwości schabu surowego – witaminy i składniki mineralne
Samo w sobie mięso schabowe jest korzystne dla zdrowia, szczególnie w wersji pieczonej lub duszonej w sosach bez dodatku śmietany, masła oraz zasmażek. Jego wartość odżywczą obniża panierowanie go w jajku, mące i/lub bułce tartej, a następnie smażenie na tłuszczu oraz podawanie go w towarzystwie tłustych sosów. Schab wieprzowy jest mięsem o niskiej zawartości tłuszczu, w porównaniu do innych elementów tuszy wieprzowej. 100 g tego mięsa dostarcza od 4,7 g tłuszczu ze schabu pochodzącego z młodych tuszy do 10 g w mięsie z tusz zwierząt starszych. Zawarte w mięsie schabowym tłuszcze nasycone w stosunku do jednonienasyconych występują w korzystnej dla zdrowia proporcji 1:2. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na kondycję organizmu, gdyż zapobiegają rozwojowi zaburzeń lipidowych, natomiast nasyconych w diecie powinno znaleźć się jak najmniej. Nasycone kwasy tłuszczowe spożywane w nadmiernej ilości (więcej niż 10% energetyczności diety) są przyczyną miażdżycy, choroby wieńcowej oraz innych chorób serca oraz sprzyjają nadwadze i otyłości. Mięso schabowe dostarcza ponadto cholesterol, który potrzebny jest w diecie w niewielkiej ilości, gdyż organizm potrafi samodzielnie go syntetyzować.
Schab surowy, podobnie jak każde mięso, jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, które potrzebne jest organizmowi do regeneracji oraz wytwarzania hormonów oraz enzymów trawiennych. Zawiera również cynk, który stanowi element większości enzymów, które odpowiadają za przeprowadzanie reakcji metabolicznych. Dostarcza witaminy B12 niezbędnej w procesach metabolicznych oraz w procesach wytwarzania erytrocytów. Źródłem tej witaminy są wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego. Mięso schabowe dostarcza witamin z grupy B, szczególnie bogate jest w tiaminę i niacynę. Zawarte są w nim składniki mineralne: potas, żelazo, fosfor, cynk i magnez, które korzystnie wpływają na kondycję organizmu.
Kalorie – ile kalorii ma schab surowy?
100 g schabu surowego dostarcza ok. 129–174 kcal, z czego 21 g białka i 4.7–10 g tłuszczu.
Schab surowy – zastosowanie
Mięso ze schabu stanowi podstawę wielu potraw kuchni staropolskiej. Można przygotować z niego smaczne domowe pieczenie bez/z nadzieniem, które spożywa się na zimno w formie wędliny lub na ciepło jako danie obiadowe. Schab wykorzystuje się do przygotowania kotletów bez panierki lub w panierce – mniej wartościowych pod względem odżywczym. Po zmieleniu mięso wykorzystuje się do przygotowania spaghetti.
Schab jest mięsem, które dostarcza cennych wartości odżywczych. Warto poszukać w internecie inspiracji, aby wykorzystać je do przygotowania potraw nie wymagających dodatku tłustej śmietany, masła, zasmażek oraz panierowania, gdyż to obniża jego wartość odżywczą oraz niepotrzebnie zwiększa kaloryczność przygotowywanych potraw.