Sekrety zdrowego grillowania – mięso

16 18 20

Tuż, tuż majówka. Nieodłącznym elementem każdej majówki jest grill! Specjalnie dla Was przedstawimy parę wskazówek, które pomogą Wam grillować zdrowo i smacznie!

Mięso na grilla

Karkówki, kiełbaski, rybki i kaszanka to nieodłączne elementy każdego grilla. Wbrew pozorom produkty te nie są niezdrowe i spokojnie możemy wypełnić nimi swój grill. Najważniejsze jednak jest to, aby wybrać dobrej jakości mięso i odpowiednio je przygotować.

Choć wiele osób ostrożnie podchodzi do wieprzowiny, uważając ją za najgorszy rodzaj mięsa, i ona może mieć swoje plusy i wiele wartości odżywczych. Wieprzowinę warto kupować u małych sprzedawców, z pewnego źródła i świeżą. Pamiętajmy, że im ciemniejsze mięso tym wyższa jego jakość. Na grilla najlepiej sprawdzi się karkówka, schab z kością czy boczek. Po wybraniu odpowiedniego kawałka najważniejsze, aby umyć mięso pod silnym strumieniem wody i odkroić nadmiar tłuszczu. Nie wykrawajmy jednak wszystkiego. Tłuszcz jest także rezerwuarem smaku, bez niego mięso będzie suche i niedobre. Mięso dzień wcześniej warto zamarynować i przyprawić. Świetnie pasuje do niego świeży czosnek, tymianek, majeranek, rozmaryn, kminek, cząber.

Na grillu mogą znaleźć się również steki. Najlepszym mięsem do ich przygotowania jest wołowina, ale równie dobrze możemy zastąpić ją wieprzowiną, a nawet mięsem mielonym. Medium, rare, well done – warto wiedzieć jak prawidłowo przyrządzić i przyprawić steki, aby zachwycić swoich gości smakiem soczystego i aromatycznego mięsa. Przy wyborze kiełbas również zwracajmy uwagę na ich jakość i najlepiej kupujmy w sprawdzonych miejscach. Unikajmy raczej kiełbas specjalnie przeznaczonych na grilla. Wyroby takie zazwyczaj oprócz tłuszczu nie posiadają zbyt wiele.

Rybka z grilla to także świetny pomysł. Pamiętajmy jednak, aby przed grillowaniem natrzeć ją olejem rzepakowym, wówczas uzupełniamy straty kwasów omega-6, które następują podczas obróbki termicznej i przywracamy odpowiednią równowagę kwasów omega-3 do omega-6.

Kup dietę online – od dietetyka
Zobacz również:
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Sekrety zdrowego grillowania – mięso - 5.0/5. Oddano 2 głosy.
Autor artykułu: