Mąka orkiszowa
Mąka orkiszowa posiada znacznie więcej korzystnych dla zdrowia składników odżywczych niż mąka z pszenicy zwyczajnej. Pszenica orkisz charakteryzuje się m.in. wysoką zawartością witamin z grupy B oraz białka – glutenu – co jednoznacznie wyklucza tę mąkę oraz wykonane z niej wypieki z diety osób z nietolerancją lub alergią na białka glutenowe.
Pszenica orkiszowa jest najstarszym, dotąd poznanym, gatunkiem pszenicy, który obecnie cieszy się zainteresowaniem rolnictwa ekologicznego. Charakteryzuje się okrągłym kształtem poszczególnych, oplewionych i szklistych ziarniaków. Orkisz posiada małe wymagania klimatyczne oraz glebowe, dzięki czemu jego hodowla nie jest wymagająca. Wyróżnia się formy jare, jak i ozime tego gatunku zboża. Mąkę orkiszową uzyskuje się w wyniku zmielenia ziaren orkiszu na pył lub jako produkt uboczny podczas wytwarzania drobnych kasz. Jej produkcja jest nieco bardziej skomplikowana niż zwykłej mąki, stąd jej wyższa cena.
Właściwości mąki orkiszowej – witaminy i składniki mineralne
Mąka orkiszowa charakteryzuje się wyższą wartością odżywczą, niż mąka z pszenicy zwykłej np. tortowa, Szymanowska. Dostarcza sporej ilości białka roślinnego o korzystnym składzie aminokwasowym, ponieważ orkisz jest bogaty w metioninę oraz lizynę, czyli aminokwasy egzogenne. 80% białka w orkiszu stanowi gluten, co sprawia, że nie jest to polecany produkt zbożowy w diecie osób z celiakią i nietolerancją glutenu. W mące orkiszowej znajduje się ponadto spora ilość nierozpuszczalnego w wodzie błonnika pokarmowego. Jego rola polega na drażnieniu ściany jelit, dzięki czemu przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit, co sprawdza się w leczeniu zaparć u dorosłych i dzieci. Ponadto zwiększa uczucie sytości po spożytym posiłku, a następnie objętość stolca, ponieważ chłonie dużą ilość wody w przewodzie pokarmowym.
Mąka orkiszowa jest źródłem witamin z grupy B: tiaminy zapobiegającej chorobie beri-beri, ryboflawiny, której rola opiera się na uczestnictwie w procesach przemiany materii i wytwarzaniu erytrocytów, niacyny istotnej w schorzeniach układu nerwowego oraz kwasu foliowego szczególnie niezbędnego w diecie kobiet. Mąka orkiszowa dostarcza również witaminę K, która jest niezbędna w procesach krzepnięcia krwi oraz uczestniczy w procesach kościotwórczych. Znajduje się w niej także witamina A wykorzystywana w procesach widzenia i tokoferol, który jest silnym przeciwutleniaczem niszczącym wolne rodniki tlenowe. Jadając wyroby z mąki orkiszowej, dostarczamy do organizmu takie składniki mineralne jak wapń, cynk, żelazo, fosfor, magnez i potas.
Kalorie – ile kalorii ma mąka orkiszowa?
100 g mąki orkiszowej dostarcza ok. 320 kcal, z czego 62 g węglowodanów, 11 g białka oraz 3 g tłuszczu.
Mąka orkiszowa – zastosowanie
Mąka orkiszowa nadaje się do wykonania domowych ciast oraz ciasteczek. Sprawdzi się jako alternatywa dla zwykłej mąki pszennej, do przygotowania naleśników, placków lub racuchów. Z mąki orkiszowej można wykonać prawdziwy, domowy chleb i bułki na drożdżach lub zakwasie, które będą posiadały delikatny i lekko orzechowy posmak. Ponadto mąkę orkiszową można wykorzystać do zagęszczenia zup lub sosów.