Anchois
Anchois to charakterystyczna dla terenów Francji przekąska, przygotowana z sardeli europejskiej. Serwowana jest jako potrawa samodzielna w postaci koreczków lub filetów oraz stanowi dodatek do potraw kuchni śródziemnomorskiej.
Sardela europejska to mała, drobna rybka o podłużnym ciele. Zaliczana jest do gatunku tłustych ryb morskich z rodzaju sardelowatych, między innymi dlatego, że z wyglądu oraz wielkością przypomina sardynkę. Sardela żyje w ciepłych wodach Morza Śródziemnego, Morza Czarnego oraz Oceanu Atlantyckiego. Przetwory wykonane z sardeli europejskiej są znane pod nazwą francuskiej „przekąski” anchois, o bardzo charakterystycznym smaku i aromacie.
Produkcja anchois polega na zamarynowaniu świeżych sardeli w dużej ilości soli kuchennej z dodatkiem korzennych przypraw, a następnie zamknięciu ich w beczkach i pozostawienie na czas minimum 6–7 miesięcy w temperaturze 17–22 st. C, w czasie którym dochodzi do fermentacji i wytworzenia cech aromatyczno-smakowych.
Właściwości anchois – witaminy i składniki mineralne
Anchois jest przetworem z tłustej ryby morskiej, która dostarcza cennych żywieniowo kwasów omega-3 oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, wspierających układ sercowo-naczyniowy. Mięso z sardeli zawiera dobrej jakości białko o wysokim stopniu przyswajalności przez organizm człowieka.
Sardela jako mała ryba, nie zawiera dużej ilości rtęci w porównaniu do większych ryb morskich, dzięki czemu polecana jest dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Sardele oraz ich przetwory dostarczają sporej ilości wapnia, cennego dla układu kostnego oraz magnezu wspierającego pracę mięśni. Anchois charakteryzuje się wysokim udziałem soli, zatem powinny jej unikać osoby z nadciśnieniem tętniczym krwi. Jednocześnie wysoka zawartość soli, zwiększa zawartość tego mikroelementu w przetworze, a dodatkowo po spożyciu zwiększa się stężenie sodu w organizmie człowieka, co sprzyja rozowjowi nadciśnienia tętniczemu.
Kalorie – ile kalorii ma anchois?
100g anchois dostarcza 210 kcal. Ponadto zawiera 29 g białka i 9,7 g tłuszczu.
Anchois – zastosowanie
Słone i wyraziste w smaku anchois, w niewielkich ilościach warto wykorzystać jako dodatek do: pizzy, zapiekanek czy też sosu na bazie oliwy do spaghetti. Warto wykorzystać je również do przygotowywania domowych past do pieczywa, również tapenady czyli pasty z oliwek. Anchios warto dodawać w niewielkich ilościach do sałatek przygotowywanych we włoskim stylu np. cezar lub farszu do nadziewania mięs.
Anchios, czyli przekąska z serdeli jest zasobna w zdrowe kwasy tłuszczowe w tym cenne żywieniowo kwasy omega-3. Warto dodawać ją w niewielkich ilości do potraw, pamiętając, że dostarcza sporej ilości sodu.