Orzechy arachidowe (ziemne)

Kalorie: 560 kcalBiałko: 25.7 kcalTłuszcze: 46.1 kcalWęglowodany: 11.9 kcal

Orzechy arachidowe, również znane jako ziemne, są popularną przekąską. Obecnie coraz większą sławą cieszy się masło orzechowe, które stanowi smaczny i zdrowy dodatek do omletów, tostów lub owsianki. Mimo że fistaszki należą do kalorycznych produktów, są polecane na każdej diecie, ponieważ dostarczają wartościowych składników odżywczych.

Orzechy arachidowe zaliczane są do roślin motylkowatych. Wywodzą się z Ameryki Południowej, a konkretnie z Brazylii. Orzeszki ziemne są blisko spokrewnione z roślinami strączkowymi takimi jak fasola i groch. Rosną w podobny do nich sposób, ponieważ wydobywa się je ze strąka. Orzechy ziemne posiadają przyjemny migdałowo-orzechowy posmak.

Właściwości orzechów arachidowych – witaminy i składniki mineralne

Ziemne orzeszki dostarczają sporej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, przez co stają się wysokokaloryczną, ale jednocześnie bardzo zdrową przekąską. Nienasycone kwasy tłuszczowe zalecane są w diecie jako prewencja chorób układu krwionośnego oraz mięśnia sercowego. Fistaszki powinny znaleźć się w diecie osób aktywnych fizycznie, gdyż dostarczają sporej ilości łatwo przyswajalnego białka, bogatego w argininę, która wspiera procesy regeneracyjne oraz przebudowy włókien mięśniowych. Są ponadto zasobne w tiaminę, witaminę PP, kwas pantotenowy oraz tokoferol i sole magnezu. Witaminy z grupy B uczestniczą w przemianach metabolicznych oraz wspierają układ nerwowy, a wraz z magnezem uczestniczą w wytwarzaniu białka niezbędnego do rozbudowy mięśni, wytwarzania enzymów i hormonów białkowych. Magnez ponadto polecany jest osobom pracującym umysłowo oraz studentom, ponieważ ogranicza podatność organizmu na stres. Orzechy arachidowe mają właściwości antyoksydacyjne, ponieważ zawarty jest w nich silny antyoksydant w postaci witaminy E. Alfa-tokoferol uznawany jest za witaminę młodości, ponieważ chroni skórę przed starzeniem oraz opóźnia występowanie zmarszczek. Ponadto niweluje wolne rodniki nadtlenkowe, których nadmiar przyczynia się do rozwoju nowotworów oraz miażdżycy i chorób cywilizacyjnych.

Niestety nie wszyscy mogą spożywać te wartościowe orzechy ze względu na posiadaną alergię na białka orzechów. Jeśli nie posiadasz uczulenia, wybieraj orzechy nieprzetworzone, czyli takie, które nie zostały posolone, smażone ani posypane chrupiącą i smakową panierką, która dostarcza zbędnych kalorii.

Kalorie – ile kalorii mają orzechy arachidowe?

100 g orzechów arachidowych dostarcza ok. 560 kcal, z czego 46,1 g tłuszczu, 25,7 g białka oraz 11,9 g węglowodanów i 7,5 g błonnika.

Orzechy arachidowe – zastosowanie

Orzechy arachidowe warto spożywać samodzielnie jako przekąska lub dodatek do owsianki, płatków śniadaniowych lub domowych ciast i ciasteczek. Masło orzechowe sprawdzi się jako dodatek do naleśników, omletów z jajek oraz ciast i babeczek. Orzeszki ziemne można dodawać do surówek i sałatek w stylu włoskim oraz do potraw tajskich i azjatyckich.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł